Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Przepłynęli 700 km w 12 dni. Łomżyński Flis z historyczną wizytą w Gdańsku

W niedzielne popołudnie, 14 października, na Motławę wpłynęła historyczna ekspedycja z Łomży. Drewniana barka ŁOMŻYŃSKI FLIS, której armatorem jest Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska, zawitała do Gdańska po przebyciu w ciągu 12 dni prawie 700 km, tradycyjnym szlakiem spławnym przez Narew i Wisłę.

Przepłynęli 700 km w 12 dni. Łomżyński Flis z historyczną wizytą w Gdańsku
A
A
data publikacji: 16 października 2018 r.
Łomżyniacy z Gdańska: Marta, Kacper i Marcel, którzy w porozumieniu z głową rodziny (czasowo za granicą, panem Tomaszem, zgodowali w Gdańsku serdeczne powitanie Łomżyńskiego Flisu
W środku łomżyniacy z Gdańska: Marta, Kacper i Marcel, którzy w porozumieniu z głową rodziny (czasowo za granicą, panem Tomaszem, zgodowali w Gdańsku serdeczne powitanie Łomżyńskiego Flisu. Na zdjęciu także załoganci barki - od lewej Wojciech Winko, od prawej Sławomir Kopańczyk  
fot. M. Zalewska

Wyprawa pn. „Śladami łomżyńskich oryli” została zorganizowana dla uczczenia 600-lecia nadania praw miejskich dla mazowieckiej Łomży oraz przypomnienia jej wielowiekowych związków gospodarczych z Gdańskiem. 

Wielka podróż ekologicznej barki

Załoga z Łomży w składzie: kapitan - Wojciech Winko i sternik - Sławomir Kopańczyk, dokonała tego niecodziennego wyczynu płynąc w wielką podróż barką, której podstawowa wyporność została zbudowana na kilkuset plastykowych butelkach. Jej dodatkowym atrybutem był żagiel z ponad 100-letnią grafiką mazowieckiej Łomży oraz jej herbem.

Łomżyński Flis 14 października zacumował w Marinie Gdańsk
Łomżyński Flis 14 października zacumował w Marinie Gdańsk
fot. fb

Wyprawa wiodła kolejno poprzez Ostrołękę, Pułtusk, Serock, Zalew Zegrzyński, Kanał Żerański i jego śluzę, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszogród, Płock, Włocławek i jego śluzę, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, śluzę Przegalina i Martwą Wisłę do Gdańska.

W większości tych miast i gmin miały miejsce kurtuazyjne spotkania z przedstawicielami ich władz oraz wręczeniem przez załogę promocyjnych wydawnictw o Łomży, w tym jubileuszowej monografii naszego miasta i pamiątkowej monety.

Widok na Gdańsk z pokładu barki
Widok na Gdańsk z pokładu barki
fot. fb

Wiekowe związki Łomży i Gdańska

Miasta od czasów historycznego Mazowsza łączył oparty na Narwi i Wiśle szlak spławny, którym łomżyńscy flisacy zwani orylami spławiali do handlowej stolicy Rzeczypospolitej drzewo, zboże, miód i inne płody ziemi łomżyńskiej. Również najstarszy wizerunek herbu Łomży pochodzi z odcisku, na XVI-wiecznym pergaminie pisma Rady Miejskiej Łomży do Rady Miejskiej Gdańska.

W Gdańsku załoga spotkała się na nabrzeżu Mariny Gdańsk między innymi z dyrektorem Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańsk - Maciejem Buczkowskim, jak również z Prezesem Gdańskiej Organizacji Turystycznej - Łukaszem Wysockim.

Serdeczne powitanie ŁOMŻYŃSKIEGO FLISA na nabrzeżu, przygotowała również przesympatyczna łomżyńska rodzina p. Zalewskich, która pomimo przeprowadzki do Gdańska, postanowiła w ten sposób uczcić swoje łomżyńskie korzenie.

Autor: Wojciech Winko

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl