PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Uczniowie, wiedźmy, spacerowicze i rowerzyści. Akcje protestacyjne w weekend

Uczniowie, wiedźmy, spacerowicze i rowerzyści. Akcje protestacyjne w weekend
W najbliższy weekend, czyli 31 października i 1 listopada, zaplanowano w Gdańsku kolejne protesty. W sobotę na ulice wyjadą rowerzyści, swój strajk zapowiedzieli też uczniowie i studenci, a później - pod hasłem Wolny wybór albo psikus! - odbędzie się helloweenowy przemarsz. W niedzielę, od południa protestujący mają pojawić się na plażach Trójmiasta.
Protestujący nie mają zamiaru odpoczywać w ten weekend. W Gdańsku znowu będzie głośno
Protestujący nie mają zamiaru odpoczywać w ten weekend. W Gdańsku znowu będzie głośno
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Sobota 31 października będzie dziesiątym dniem ogólnopolskich protestów, które są wyrazem niezgody społeczeństwa na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zaostrzającego prawo antyaborcyjne w naszym kraju. Od ponad tygodnia na ulicach całej Polski, Trójmiasta i także Gdańska nie milkną dźwięki samochodowych klaksonów i głosy protestujących ludzi, którzy emocjonalnie wyrażają swój niepokój i sprzeciw. 

Także w najbliższy weekend w naszym mieście nie ucichną głosy tych, którzy chcą, aby rządzący ich usłyszeli. 

 

  • To jest wojna - Trójmiasto. Rodzinna Blokada rowerowa - sobota, godz. 13.00 - zbiórka przed Multikinem

Jak nazwa wskazuje i jak zaznaczają organizatorzy - rodzinna blokada rowerowa to wydarzenie dla ludzi w każdym wieku.

- Zdążą z nami maluchy, mamy, tatusie i nawet babcie - czytamy na profilu wydarzenia na Facebook’u.

Organizatorzy zachęcają też, by uczestnicy ubrali się barwnie i kolorowo, by wzięli ze sobą tęczowe flagi na znak wsparcia dla osób LGBT, a także przyozdobili swoje rowery czy hulajnogi.

Rowerowy protest będzie jechał w kierunku Gdyni.

LINK DO WYDARZENIA

 

Protestujących rowerzystów można już było spotkać na gdańskich ulicach, ale w sobotę 31 października po raz pierwszy odbędzie się tak liczny przejazd jednośladów
Protestujące rowerzystki można już było spotkać na gdańskich ulicach, ale w sobotę 31 października po raz pierwszy odbędzie się tak liczny przejazd jednośladów
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

  • Trójmiejski Strajk Młodych - sobota, godz. 15.00 - Hala Olivia

Uczennice i uczniowie, studentki i studenci po raz drugi zaprotestują w Gdańsku. Tym razem planują zebrać się pod Halą Olivia.

- Po raz drugi w sobotę (31.10) wypowiadamy posłuszeństwo. Przyłączamy się do Trójmiejskiego Strajku Kobiet. Dlaczego? Bo nasze prawa są łamane. Aborcja de facto została zakazana. Szkoły mają zostać poddane "chrześcijańskiej ofensywie kulturalnej". Ministrem Edukacji został homofob mówiący wprost, że część z nas jest gorsza od innych. Edukacja seksualna i klimatyczna nie są organizowane przez państwo. Postulaty strajku nauczycielek i nauczycieli nadal nie są realizowane. Chodźmy wspólnie walczyć o wolność przeciwko fundamentalistom (...) - czytamy na stronie wydarzenia na Facebook'u.

LINK DO WYDARZENIA

Popracie tej i podobnych inicjatyw w mediach społecznościowych przekazali studenci Politechniki Gdańskiej. Na profilu FB "Strajkujący studenci PG" w piątek 30 października pojawił się wpis:

- (...) serdecznie zapraszamy popierającą walkę o prawa kobiet, o prawa człowieka, część braci studenckiej do śledzenia takich organizacji jak Ogólnopolski Strajk Studentów czy zapraszających na jutrzejszy Trójmiejski Strajk Młodych ludzi z Trójmiejski Strajk Uczniowski. Nie możemy obiecać, że ich postulaty zawsze będą w pełni zgodne z tymi, jakie powinna reprezentować nasza społeczność akademicka, ale na dzień dzisiejszy widzimy w nich olbrzymi potencjał do wspólnego manifestowania w pokojowy i rzeczowy sposób, do tego, by nasz przekaz nie był tylko wulgarnym "***** ***", ale przede wszystkim merytorycznym sprzeciwem wobec orzeczenia TK, wobec postawy ministra Czarnka i wszystkiego tego, co będzie następowało w kolejnych dniach. 

Cały wpis znajdziemy tutaj

  • Wolny wybór albo psikus! Gdańsk

W sobotę o godz. 17 spod Galerii Bałtyckiej wyruszy przemarsz na Targ Drzewny, pod biura posłów PiS.

Każda osoba, która ma chęć niech się przebierze za co chce i niech przyjdzie siać grozę. Wszelkie wiedźmy, czarownice, potwory i inne strachy mile widziane! Transparenty, hasła i wszystko co wyraża Wasze uczucia, myśli i postulaty, własne nagłośnienie z muzyką, by maszerowało się raźniej, przywitamy z radością. Przemaszerujemy od Galerii Bałtyckiej pod biura partii rządzącej na Targu Drzewnym. By zachować nasze wspólne bezpieczeństwo w pochodzie strachów pamiętajcie o maseczkach, odstępach i zachowaniu trzeźwości.
WOLNOŚĆ albo psikus! WSZYSTKICH NAS NIE SPALICIE!
 
 

 

  • NIE-dzielny Spacerniak na Plaży - niedziela, godz. 12.00 - trójmiejskie plaże

W niedzielę 1 listopada protestujący proszeni są o pojawienie się na plaży w dowolnym miejscu. Ci, którzy będą w Gdańsku mają spacerować w stronę Gdyni, Gdynia w kierunku Gdańska, a spacerowicze z Sopotu mogą iść w wybranym przez siebie kierunku. 

- Morze daje możliwości. Morze zawsze symbolizuje wolność i otwartość, było i jest „oknem na świat” dla nas mieszkańców Pomorza i Polski. Wesprzyjmy Strajk Kobiet spacerniakiem. Pokażmy jak ważna jest dla nas Polska, weźcie ze sobą biało-czerwone flagi. Pokażmy jak ważne są dla nas prawa kobiet, prawa każdego człowieka. Pokażmy jak ważna dla nas jest Wolność, Równość i Solidarność - czytamy na stronie wydarzenia na Facebook’u.

Organizatorzy proszą także, by protestujący zabrali ze sobą biało-czerwone flagi i byli aktywni w mediach społecznościowych, czyli wrzucali do sieci relacje i zdjęcia z plażowego protestu. 

LINK DO WYDARZENIA


CZYTAJ TAKŻE:

Protesty nie słabną. Wspólna manifestacja obrońców praw kobiet, pracowników gastronomii, fitness i kultury

Poniedziałkowe protesty w Gdańsku przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Tysiące na ulicach

Kawalkada setek samochodów przejechała przez Gdańsk

Strajk Kobiet. Ósmy dzień protestów - w Gdańsku miały być tylko samochodowe, ale nie zabrakło osób pieszo

 

oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl