PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Poniedziałkowe protesty w Gdańsku przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Tysiące na ulicach

Poniedziałkowe protesty w Gdańsku przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. Tysiące na ulicach
Poniedziałek, 26 października, był kolejnym dniem protestu przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego. W Gdańsku manifestacje odbyły się w różnych miejscach. Przejechały setki, jeśli nie tysiące, samochodów w wolnym tempie główną arterią Trójmiasta w obie strony. Około godz. 22.00 rozeszli się protestujący przed Katedrą Oliwską oraz na Targu Drzewnym. Zapowiedziano ciąg dalszy protestu we wtorek, 27 października.

 

Protestujący na Targu Drzewnym pod siedzibą posłów PiS
Protestujący na Targu Drzewnym pod siedzibą posłów PiS
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

PODSUMOWANIE protestów w Gdańsku w poniedziałek, 26 października

Protesty w Gdańsku odbywały się w kilku miejscach.

O godz. 15.30 zbierano się przy na parkingach przy Operze Bałtyckiej, skąd o godz. 16.00 wyruszyła kawalkada samochodów w stronę Gdyni. Auta - setki a może nawet tysiące - jechały wolno al. Zwycięstwa, potem al. Grunwaldzką, kierowcy cały czas trąbili klaksonami. Wiele osób stało obok jezdni z transparentami, czarnymi parasolami i pozdrawiało przejeżdżających.

O godz. 17.00 ruszył pieszy protest spod Forum Gdańsk. Około 3 tysięczny tłum przemierzał także główną arterią miasta, za pieszymi ciągnął się sznur trąbiących i migających światłami awaryjnymi samochodów. Piesi i zmotoryzowani tworzyli kilkukilometrowy sznur. Piesi o godz. 19.35 dotarli przed Katedrę Oliwską, gdzie napotkali grupę około 200 narodowców. Ci zaintonowali pieśń kościelną "Chrystus Wodzem, Chrystus Królem". Część z nich miała różańce, część krucyfiksy, które trzymali w górze. Obie grupy oddzielał kordon policji w pełnym rynsztunku. Obie grupy się wzajemnie przekrzykiwały. Tłum protestujących z upływem czasu zmniejszał się. Policja przed godz. 22.00 zagroziła protestującym przed Katedrą Oliwską, których została około „setka”, że jeśli się nie rozejdą w ciągu pięciu minut, to zastosuje środki przymusu bezpośredniego. Młodzi po kilku minutach zaczęli się rozchodzić. Młodzież zostawiła na ogrodzeniu kurii transparenty z hasłami. Odchodząc krzyczeli: "I tak tu wrócimy". Nacjonaliści pozostawali na miejscu, stali przodem do katedry i się modlili.

Protesty trwały także w Gdyni, skąd część manifestantów samochodami dotarła al. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa do Gdańska. Ta grupa oraz grupa piesza, która szła od Forum Gdańsk minęły się w okolicach Strzyży, pozdrawiając się wzajemnie.

O godz. 19.00 rozpoczął się protest na Targu Drzewnym przed siedzibą posłów PiS - na przeciwko pomnika króla Jana III Sobieskiego. Zebrało się kilkaset osób, dominowały młode kobiety, choć mężczyzn nie brakowało. Tłum skandował m.in. "To jest strajk generalny" i "To jest wojna". Padało wiele niecenzuralnych haseł. Około godz. 20.30 manifestacja ruszyła pod kościół św. Katarzyny, potem - mijając z jednej strony Zieleniak, z drugiej Plac Zebrań Ludowych - główną ulicą miasta w stronę Wrzeszcza. Tam zawrócili i znowu idąc al. Zwycięstwa dotarli z powrotem na Targ Drzewny. Około 22.00 odśpiewano hymn Polski, protestujący zaczęli się rozchodzić. Organizatorzy zapowiedzieli też kontynuację protestu we wtorek, 27 października. Także na Targu Drzewnym o godz. 19.00.

Protesty były chronione przez służby policyjne.

Tak protestowano w niedzielę, 25 października, w Gdańsku:

 

ZOBACZ SKRÓT Z PROTESTÓW W PONIEDZIAŁEK, 26 PAŹDZIERNIKA

 
 
AKTUALIZACJA, godz. 22.05
Organizatorzy zapowiadają kolejną manifestację na Targu Drzewnym we wtorek, 27 października. Także o godz. 19.00. 
Protestujący spokojnie się rozchodzą.
 
Protestujący zrobili koło: ruszyli spod Targu Drzewnego, przeszli do Wrzeszcza, i ponownie wrócili pod pomnik Jana III Sobieskiego
Protestujący zrobili koło: ruszyli spod Targu Drzewnego, przeszli do Wrzeszcza, i ponownie wrócili pod pomnik Jana III Sobieskiego
fot. Kamila Grzenkowska / www.gdansk.pl
 
AKTUALIZACJA, godz. 22.01
Uczestnicy na Targu Drzewnym śpiewają hymn Polski.
 
AKTUALIZACJA, godz. 21.56
Manifestacja wróciła na Targ Drzewny pod siedzibę posłów PiS. Protestujący skandują niecenzuralne hasła. ktoś odpalił zieloną racę. 
 
 
Protestujący zataczają koło: zbliżają się do dworca PKP Gdańsk Główny
Protestujący zataczają koło: zbliżają się do dworca PKP Gdańsk Główny
fot. Kamila Grzenkowska / www.gdansk.pl
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 21.55
Policja zagroziła protestującym przed Katedrą Oliwską, których została około „setka”, że jeśli się nie rozejdą w ciągu pięciu minut, to zastosuje środki przymusu bezpośredniego. Młodzi po kilku minutach zaczęli się rozchodzić. Policjanci chwilę wcześniej wyciągnęli z tłumu dziewczynę, którą następnie wylegitymowali i spisali. Miała wypisane flamastrem na tekturze hasło "Abort The Government".
Młodzież zostawiła na ogrodzeniu kurii transparenty z hasłami. Odchodząc krzyczeli: "I tak tu wrócimy".
Nacjonaliści pozostawali na miejscu, stali przodem do katedry i się modlili.
 
Transparenty z hasłami zostawione na ogrodzeniu przy siedzibie kurii w Oliwie
Transparenty z hasłami zostawione na ogrodzeniu przy siedzibie kurii w Oliwie
fot. Roman Daszczyński / www.gdansk.pl
 
AKTUALIZACJA, godz. 21.50
Protestujący mijają dworzec PKP Gdańsk Główny i Hucisko. Wracają na Targ Drzewny w okolice pomnika króla Jana III Sobieskiego, czyli w miejsce, gdzie rozpoczęli manifestację o godz. 19.00. 
 
AKTUALIZACJA, GODZ. 21.40
Manifestacja, która ruszyła z Targu Drzewnego zawróciła we Wrzeszczu, protestujący właśnie mijają Zieleniak idąc w stronę centrum Gdańska. 
Cały czas idących mijają drugim pasem trąbiące samochody. 
Im bliżej centrum, tym fala protestujących rozlewa się na wszystkie pasy ulicy. 
 
Maszerujący prawie przy Zieleniaku
Maszerujący prawie przy Zieleniaku
fot. Kamila Grzenkowska / www.gdansk.pl
 
AKTUALIZACJA, godz. 21.15
Protestujący są już na al. Zwycięstwa na wysokości Placu Zebrań Ludowych.
 
 
Na bramie przy kościele rozwieszono banery z hasłami manifestujących
Na bramie przy kościele św. Katarzyny rozwieszono banery z hasłami manifestujących
fot. Kamila Grzenkowska / www.gdansk.pl
 
AKTUALIZACJA, godz. 21.05
Manifestacja spod kościoła św. Katarzyny rusza dalej. Protestujący idą ul. Rajską, dochodzą do Zieleniaka.  
 
AKTUALIZACJA, godz. 21.00
Przed bramą kościoła św. Katarzyny stoi kilku policjantów. Kilka osób próbowało ich sprowokować. Na szczęście bezskutecznie.
Na bramie przy kościele rozwieszono banery z hasłami manifestujących. 
Przy Katedrze Oliwskiej młodzież skanduje: "Gdańsk i Gdynia - jedna rodzina".
 
AKTUALIZACJA, godz. 20.50
Manifestacja z Targu Drzewnego już przy kościele św. Katarzyny. Po drodze mieszkańcy z pobliskich budynków z okien machali i bili brawo maszerującym. 
 
 
sobieski
fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl
 
 
AKTUAZLIZACJA, godz. 20.45
Tłum z Targu Drzewnego rusza pod kościół św. Katarzyny. 
Pod Katedrą Oliwską protestująca młodzież skanduje w stronę grupy nacjonalistów, wśród których większość to mężczyźni: "Gdzie wasze kobiety". 
Jeden z nich sadza demonstracyjnie kobietę na ramionach. Rozbawienie po obu stronach. Potem ponownie pojedynek na skandowanie. Narodowcy próbują śpiewać "Rotę", są zagłuszani. 
 
AKTUALIZACJA, godz. 20.35
Organizatorzy protestu na Targu Drzewnym zachęcają protestujących do przejścia pod kościół św. Katarzyny. To reakcja na informację o tym, że "gorąco" jest pod Katedrą Oliwską, gdzie przekrzykują się nacjonaliści z protestującymi, którzy przyszli w marszu spod Forum Gdańsk. Obie grupy rozdziela tam kordon policji.  
 
AKTUALIZACJA, godz. 20.04
Prawnik informuje zebranych przy Targu Drzewnym, że od dzisiaj policję wspiera żandarmeria wojskowa. 
Tłum skanduje: "To jest wojna"!
 
AKTUALIZACJA, godz. 19.58
Trwa manifestacja na Targu Drzewnym przed siedzibą posłów PiS. Słychać głównie młode kobiety, skandują m.in.: "Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść".
Jest też sporo niecenzuralnych haseł. 
 
 
Przy Katedrze Oliwskiej nacjonaliści oddzieleni przez kordon policji od protestujących
Przy Katedrze Oliwskiej nacjonaliści oddzieleni przez kordon policji od protestujących
fot. Roman Daszczyński / www.gdansk.pl
 
Policja oddziela protestujących od grupy nacjonalistów przed Katedrą Oliwską
Policja oddziela protestujących od grupy nacjonalistów przed Katedrą Oliwską
fot. Roman Daszczyński / www.gdansk.pl
 
AKTUALIZACJA, godz. 19.35
Protestujący doszli do Katedry Oliwskiej, gdzie stoi około 200 członków ugrupowań nacjonalistycznych, którzy na widok 3 tysięcy protestujących zaintonowali pieśń kościelną "Chrystus Wodzem, Chrystus Królem". Część ma różańce, część krucyfiksy, które trzymają w górze. 
Obie grupy oddziela kordon policji w pełnym rynsztunku. Obie grupy się wzajemnie przekrzykują. Młodzież w marszu zaczęła krzyczeć "Chodźcie z nami". Nacjonaliści odpowiedzieli tym samym. Potem przekrzykiwali się wulgaryzmami.
Przez chwilę przy zamkniętej bramie obok Katedry, która prowadzi na dziedziniec kurii, pojawił się biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński. Przez kilka minut patrzył w milczeniu, po czym odszedł. 
 
Odpalona raca przed Katedrą Oliwską
Odpalona raca przed Katedrą Oliwską
fot. Roman Daszczyński / www.gdansk.pl
 
 
AKTUALZIACJA, godz. 19.25
Motocykliści wspierają strajk kobiet na Targu Drzewnym, jest baaardzo głośno. 
 
 
AKTUALZIACJA, godz. 19.20

Honorowanie biletów ZTM w SKM
Z powodu akcji protestacyjnych i wynikających z tego opóźnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, w poniedziałek, 26 października od godziny 17.00 do ok. godziny 21.00 (z możliwością przedłużenia lub skrócenia) bilety ZTM w Gdańsku są honorowane w pociągach SKM na odcinku: Gdańsk Śródmieście – Sopot Kamienny Potok oraz Wrzeszcz PKP – Osowa PKP.

Pasażerów komunikacji miejskiej prosimy o śledzenie sytuacji komunikacyjnej w zakładce: Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna na stronie internetowej ZTM w Gdańsku. Prosimy również o uwzględnienie możliwych opóźnień przy planowaniu podróży komunikacją miejską.

 
 
AKTUALIZACJA, godz. 19.10
Na Targu Drzewnym zebrało się około 300 osób. Dominują młode kobiety, ale są też mężczyźni.
Tłum skanduje m.in. "To jest strajk generalny". Są też niecenzuralne hasła.  
 
 
Protestujący przy siedzibie posłów PiS na przeciwko pomnika króla Jana III Sobieskiego
Protestujący przy siedzibie posłów PiS na przeciwko pomnika króla Jana III Sobieskiego
fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl
 
Protestujący niedaleko hali Oliwia
Protestujący niedaleko hali Oliwia
fot. Roman Daszczyński / www.gdansk.pl
 
AKTUALIZACJA, godz. 18.55
Przy Galerii Bałtyckiej jest już spokojniej, największy zator robi się w okolicach Nowego Ratusza (siedziba Rady Miasta Gdańska, dawny Żak)

Pieszy pochód mija halę Oliwia.

W centrum Gdańsku protestujący zbierają się przy pomniku króla Jana III Sobieskiego.

 
Protestujący zbierają się przy pomniku króla Jana III Sobieskiego
Protestujący zbierają się przy pomniku króla Jana III Sobieskiego
fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl
 
image0
fot. Dorota Miroszniczenko / www.gdansk.pl
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 18.40
Pochód dotarł do Strzyży. Jakaś kobieta z drugiego piętra bloku chochlą wybija rytm w garnek. Protestujący skandują w rytm hasła.
Dokładnie teraz pochód pieszy z Gdańska mija się z kawalkadą samochodów jadącą z Gdyni.
 
Protestujący z Gdańska mijają się z protestującymi w samochodach jadącymi z Gdyni
Protestujący z Gdańska mijają się z protestującymi w samochodach jadącymi z Gdyni
fot. FB Jacek J
 
AKTUALIZACJA, godz. 18.30
Końcówka pieszego protestu a za nią 1-kilometrowa kawalkada aut rozciąga się od skrzyżowania al. Wojska Polskiego z al. Grunwaldzką do centrum Wrzeszcza.
Z głośnika jednego z samochodów słychać amerykański zespół Rage Against Maschine, klasyka rewolucji. 
Pochód + auta ciągnie się na przestrzeni około 5 km. 
 
Protestujący w Gdyni, w okolicach Urzędu Miasta
Protestujący w Gdyni, w okolicach Urzędu Miasta
fot. Emilia Hyży
 
AKTUALIZACJA, godz. 18.23
W Gdańsku pieszy protest minął Galerię Bałtycką. 
W Gdyni kawalkada samochodów zapętla ulice Władysława IV i Świętojańską, setki aut z włączonymi światłami awaryjnymi i klaksonami, z okien aut słychać Marsz Imperialny z Gwiezdnych Wojen. Coraz więcej samochodów policyjnych. Grupa pieszych demonstrantów szła za samochodami. 
 
Resized_IMG-20201026-WA0066
fot. www.gdansk.pl
 
AKTUALIZACJA, GODZ. 18.15
Słychać hasła:
  • "To jest wojna"
  • "PiS off"
  • "Chcę mieć wybór"
  • "Urodzę wam lewaka"
  • "Nie każ mi rodzić cierpienia"
  • "Aborcja prawem człowieka
Ktoś puścił piosenkę Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat".
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 18.00
Pochód zbliża się do Galerii Bałtyckiej. Pojawiły się okrzyki przeciwko Krzysztofowi Bosakowi. Cały czas idą i skandują, duża część niecenzuralna. Ludzie biją brawa z okien, dużo samochodów daje znaki klaksonami.
 
 
Resized_IMG-20201026-WA0054
 
Resized_IMG-20201026-WA0049
 
Resized_IMG-20201026-WA0053
 
Resized_IMG-20201026-WA0055
www.gdansk.pl
 
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 17.50
Pochód dochodzi do Wrzeszcza. Dochodzą do skrzyżowania Grunwaldzkiej i Miszewskiego. Za pochodem jedzie sznur samochodów, kierowcy jadą na awaryjnych światłach i naciskają w klaksony jednocząc się z protestującymi. 
Z kolei w Gdyni protestujący idą w kółko ul. Świętojańską. Policja blokuje ulice, nie ma przejazdu na ul. Starowiejską. 
 
 
Pieszy protest z Gdańska, okolice czołgu na al. Zwycięstwa
Pieszy protest z Gdańska, okolice czołgu na al. Zwycięstwa
fot. Izabela Biała / www.gdansk.pl
 
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 17.35
Czoło pochodu dochodzi do gmachu Opery Bałtyckiej. Ludzie skandują m.in. "Rząd pod sąd", "Wolność kobiet". 

Na pochód pieszy między Manhattanem a dworcem PKP Gdańsk Wrzeszcz przy ul. Grunwaldzkiej czekały m.in. Daria i Karolina. 

- Biorę udział w proteście, bo jest mi ewidentnie przykro, że w dobie koronawirusa musimy walczyć o swoje prawa - mówiła Daria.

- Boję się, że już nie mamy wyboru, nie możemy decydować o sobie. Boję się, że w przyszłości nie będę mogła decydować, czy chcę mieć dzieci czy nie. Dzieje się ciężko - dodawała Karolina. 

 

Daria i Karolina
Daria i Karolina
fot. Natalia Gawlik / www.gdansk.pl
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 17.15
 
Tłum protestujących ruszył już spod Forum Gdańsk. Około 3 tysiące osób idzie środkiem al. Zwycięstwa, minęli już Zieleniak. Idą pod eskortą policji. Głównie młodzież, w większości kobiety. 
 
O godz. 19.00 zaplanowano wiec na Targu Drzewnym, pod pomnikiem Jana III Sobieskiego.
 
 
 
AKTULIZACJA, godz. 17.00
 
Protestujący minęli Oliwę, zbliżają się do Sopotu. We Wrzeszczu na al. Grunwaldzkiej już zwykły ruch. Ludzie zbierają się za to w Gdańsku przy Forum Gdańsk. 
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 16.43
 
Czoło gdańskiego protestu dotarło do Oliwy. 
 
Protestujący przy Galerii Bałtyckiej
Protestujący przy Galerii Bałtyckiej
fot. Izabela Biała / www.gdansk.pl
 
 
Przechodnie pozdrawiają protestujących
Przechodnie z czarnymi parasolkami pozdrawiają protestujących w samochodach
fot. Izabela Biała / www.gdansk.pl
 
 
AKTUALIZACJA, godz. 16.30
 
Samochody, setki samochodów, jadą wolnym tempem główną arterią miasta. Ludzie dzwonią, trąbią. Ci, którzy nie jadą w proteście, machają pozdrawiając tych w samochodach.

 

 

protest 2
 
 
 
Protestujący w Gdańsku zebrali się przy Operze Bałtyckiej
Protestujący w Gdańsku zebrali się przy Operze Bałtyckiej
fot. Izabela Biała / www.gdansk.pl

 

Samochody ruszają spod Opery Bałtyckiej
Samochody ruszają spod Opery Bałtyckiej
fot. Izabela Biała / www.gdansk.pl

 

Protestujący jadą w stronę Gdyni
Protestujący jadą w stronę Gdyni
fot. Izabela Biała / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 16.05

Protestujący ruszyli spod Opery Bałtyckiej i kierują się w stronę Gdyni. Większość użytkowników trąbi. Są też pojazdy policji. Część pieszych protestujących udała się z powrotem do centrum Gdańska pod Forum Gdańsk, gdzie o godz. 17.00 ma ruszyć pieszy protest. 

 

AKTUALIZACJA, godz. 15.50

Protestujący zbierają się w samochodach oznaczonych różnymi emblematami, m.in. „Piekło kobiet”. Na razie na obu parkingach przy Operze Bałtyckiej znajduje się kilkadziesiąt aut.

 

 

  • "Blokujemy wszystko! To jest wojna! Spotykamy się samochodowo o 15:30 pod Operą Bałtycką i ruszamy".

LINK DO WYDARZENIA NA FB

 

  • "W poniedziałek o godz. 17:00 spotykamy się przy Forum Gdańsk i idziemy ulicą w stronę Dworca Głównego, a następnie obok Zieleniaka i całą Grunwaldzką aż do Katedry w Oliwie".

LINK DO WYDARZENIA NA FB

 

  • "Nie składamy broni! Pokażmy wszystkim, że praw polskich osób z macicami się nie tyka! Widzimy się o 19.00 pod pomnikiem. Przyjdźcie w maseczkach. Solidarność naszą bronią!"

LINK DO WYDARZENIA NA FB

 

Planowana jest też manifestacja samochodowa z Gdyni, która ruszy o godz. 16, by ok. godz. 17.30-18.00 dotrzeć przez Sopot do Wrzeszcza i zawrócić w kierunku Gdyni, na wysokości Galerii Bałtyckiej:

  • “Start o 16:00 ze skrzyżowania Wielkopolska/Zwycięstwa - kierunek centrum i Starowiejska - raban u Horały - Świętojańska - Zwycięstwa - do Bałtyckiej - zawracamy przy Bałtyckiej - znowu do Gdyni - I DOPÓKI NAM PALIWA STARCZY (i klaksonów)”.

LINK DO WYDARZENIA NA FB

 

NASZA RELACJA Z NIEDZIELI:

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl