• Start
  • Wiadomości
  • Prośba o wsparcie dla kultury – marszałek Struk i prezydent Dulkiewicz apelują do rządu. LIST do ministra

„Apelujemy o pomoc dla instytucji kultury i dla artystów” – list marszałka województwa i prezydent Gdańska do ministra Glińskiego

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wysłali w piątek, 24 kwietnia 2020 r. pismo, w którym wspólnie zwracają się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego z apelem o pilną pomoc dla instytucji kultury. Nie tylko tych państwowych, ale również samorządowych.
25.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Prosimy o szybkie działania, gdyż zwłaszcza w warunkach zbiorowe traumy, która niewątpliwie nas czeka, nawet w przypadku ustania pandemii, to właśnie artyści będą tymi, którzy pomogą nam powrócić do normalności i pomóc na nowo zdefiniować naszą zbiorową i indywidualną tożsamość - czytamy w piśmie
"Prosimy o szybkie działania, gdyż zwłaszcza w warunkach zbiorowej traumy, która niewątpliwie nas czeka, nawet w przypadku ustania pandemii, to właśnie artyści będą tymi, którzy pomogą nam powrócić do normalności i pomóc na nowo zdefiniować naszą zbiorową i indywidualną tożsamość" - czytamy w piśmie marszałka i prezydent
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Arkadiusz Hronowski o sytuacji w branży koncertowej

 

„Najprostszym i najbardziej racjonalnym sposobem pomocy wszystkim (państwowym i samorządowym) instytucjom kultury (a także organizacjom pozarządowym działającym w sektorze kultury i indywidualnym twórcom), byłoby zrekompensowanie przez budżet państwa strat poniesionych na skutek koniecznej, a niechcianej i niezawinionej bezczynności. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku dwumiliardowej rekompensaty dla Telewizji Polskiej za nieopłacony abonament. Analogia opiera się na identycznej sytuacji: wyrównania braku spodziewanych dochodów” – czytamy w piśmie.

Marszałek i prezydent zwracają uwagę, że bez przychodów własnych działalność instytucji kultury jest niemożliwa. A przychody te uzyskiwane są przede wszystkim dzięki wpływom z biletów, czyli dzięki frekwencji.

Obecnie – przy braku publiczności – wyrwa w budżecie tych instytucji nie jest możliwa do nadrobienia we własnym zakresie. „Sytuacja Teatru Muzycznego w Gdyni, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, czy Teatru Miniatura potwierdza tę tezę, a pewnie pokazuje i to, co obecnie dzieje się w całej Polsce. Niepokoi również sytuacja Europejskiego Centrum Solidarności, osiągającego dotąd znaczne wpływy ze sprzedaży biletów na wystawę stałą” – napisano w piśmie.

Pismo kończy się wspólną prośbą o szybkie działania, a także o objęcie pomocą licznych artystów niezatrudnionych na etatach, którzy stracili możliwość występów, a tym samym zarobkowania.

PEŁNA TREŚĆ LISTU

List do Glińskiego 1
List do Glińskiego 2

 

Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online

 

Piotr Biedroń - o pracy w filmie Jana Komasy i pasjach, które odkrył na czas pandemii. Posłuchaj rozmowy

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska