PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prezydent Gdańska w siedzibie Rady Miasta. Projekt budżetu na 2021 rok przekazany

Prezydent Gdańska w siedzibie Rady Miasta. Projekt budżetu na 2021 rok przekazany
Ponad 4,3 mld zł wydatków i blisko 3,8 mld zł dochodów. Deficyt podobny do ubiegłorocznego. Więcej pieniędzy trafi na edukację, drogi i komunikację publiczną. Jednak najbardziej, bo o 20 proc, wzrosną wydatki miasta na… „Janosikowe”.
Na zdjęciu widać Prezydent Aleksandrę Dulkiewicz ( w środku), która przekazuje papierową wersję projektu budżetu Gdańska na 2021 rok przewodniczącej Rady Miasta Agnieszce Owczarczak. W wydarzeniu uczestniczyła także Emilia Kosińska, zastępca Skarbnik Miasta (po lewej)
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała 13 listopada projekt budżetu Gdańska na 2021 rok przewodniczącej Rady Miasta Agnieszce Owczarczak. W wydarzeniu uczestniczyła także Emilia Kosińska, zastępca Skarbnik Miasta
fot. Wioletta Krewniak/Biuro Rady Miasta Gdańska

 

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przekazała w piątek, 13 listopada, na ręce Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta projekt budżetu miasta na 2021 rok.

- Złożony projekt budżetu zostanie niezwłocznie przekazany do komisji stałych Rady Miasta Gdańska. Do 30 listopada komisje będą go opiniowały, a następnie przekażą dokument do przewodniczącego Komisji Strategii i Budżetu, która na początku grudnia będzie zajmowała się tym projektem budżetu. Do połowy grudnia Komisja Strategii i Budżetu musi przekazać swoją opinię do Prezydenta Miasta Gdańska. Sesja budżetowa jest zaplanowana na 17 grudnia i wówczas projekt budżetu będziemy omawiać - zapowiedziała Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta.

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z KONFERENCJI PRASOWEJ, W TRAKCIE KTÓREJ PREZYDENT GDAŃSKA PRZEKAZAŁA PRZEWODNICZĄCEJ RADY MIASTA PROJEKT BUDŻETU

 

Rekordowy deficyt i rekordowe „Janosikowe”

Planowany deficyt na 2021 rok wyniesie 565,2 mln zł. Główne przyczyny takiego stanu to: rosnące wydatki dotyczące edukacji, kolejne zmiany w PIT, epidemia koronawirusa, niższe dochody z komunikacji miejskiej i utrzymane wysokie wydatki na najważniejsze miejskie inwestycje.

- Wielokrotnie, w różnych dyskusjach na temat finansów publicznych, słyszymy o tym, że dochody gmin i miast rosną. I to jest prawda - co do zasady rosną. Ale nieproporcjonalnie szybciej rosną wydatki. Te rozjeżdżające się nożyce są powodem, po pierwsze deficytu, ale po drugie trudnej sytuacji samorządów w skali całej Polski - podkreślała w piątek Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rekordowe będą także wydatki Gdańska na tzw. Janosikowe. To fundusz, na który składają się bogate samorządy, a pieniądze trafiają do radzących sobie zdecydowanie gorzej innych gmin i miast. Gdańsk musi oddać w ramach „Janosikowego” 58,9 mln zł, czyli aż o 20 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Aktualny jest apel samorządowców, żeby przeprowadzić zmiany w tym funduszu, który dzisiaj jest naliczany w oparciu o sytuację sprzed dwóch lat, kiedy sytuacja budżetowa była dużo lepsza.

 

 

Dochody

Z informacji, którą miasto otrzymało od Ministerstwa Finansów wynika, że w przyszłym roku udział w podatku dochodowym od osób fizycznych będzie na poziomie 1 012 mld zł. Prognoza podatku CIT wskazuje na 100 mln zł, co oznacza spadek o 3 proc. w porównaniu do przewidywanego wykonania 2020 roku. Podatki i opłaty lokalne, które są ustalane przez samorząd przyniosą do budżetu 535,7 mln zł, czyli nieco ponad 6 proc. więcej w porównaniu do 2020.

Wyższe wpływy zaplanowano także z tytułu sprzedaży majątku, czyli m.in. miejskich działek. W bieżącym roku, z uwagi na sytuację pandemiczną sprzedaż została wstrzymana, a zatem w roku 2021 w budżecie miasta powinno się znaleźć dodatkowo 92 mln zł z tego tytułu.

 

 

- Projekt został przygotowany zgodnie z założeniami makroekonomicznymi, identycznymi jak dla budżetu państwa. A więc m.in. prognoza realnego wzrostu PKB na poziomie 4 proc. oraz inflacji na poziomie 1,8 proc. Ponadto własne prognozy, własne wyliczenia w oparciu o realizację dochodów i wydatków oraz udział miasta Gdańska w podatku PIT na podstawie zawiadomienia Ministra Finansów z października tego roku. Muszę powiedzieć, że jest on wyższy niż szacowałyśmy wspólnie z panią skarbnik - przyznała Emilia Kosińska, zastępca Skarbnika Miasta.

 

"Wydatki sztywne"

Do miejskich dochodów zawsze wliczane są także fundusze otrzymane z budżetu państwa, na edukację w postaci subwencji albo w postaci dotacji celowej na program 500 plus. Są to tzw. wydatki sztywne, których samorząd nie może przeznaczyć na żaden inny cel.

I tak na utrzymanie oświaty Gdańsk otrzyma z budżetu państwa ponad 610 mln zł, ale z kasy miejskiej do obszaru edukacji dołoży dodatkowo 604 mln zł. W obszarze społecznym, na m.in. program 500 plus z budżetu centralnego trafi ponad 545 mln zł.

 

Rekordowe wydatki na komunikację miejską i utrzymane inwestycje

O blisko 20 proc. wzrośnie budżet komunikacji miejskiej. Na ten cel Gdańsk planuje wydać blisko 305 mln zł. To oznacza, że blisko 74 proc. budżetu ZTM pochodzi z budżetu miasta, a ze sprzedaży biletów zaplanowano wpływy na poziomie 109 mln zł, czyli mniej niż 1/3 całego budżetu na komunikację.

Z kolei wydatki inwestycyjne miasto planuje na poziomie 745,6 mln zł. Wśród największych inwestycji 2021 roku są: kompleksowa modernizacja energetyczna budynków - 87,1 mln zł, dofinansowanie budowy 217 mieszkań przez gdańskie TBS-y - 60,6 mln zł, budowa tzw. Nowej Warszawskiej - 60,1 mln zł, rewitalizacja dzielnic - 51,7 mln zł, program przeciwpowodziowy - 33,5 mln zł, węzły integracyjne przy dworcu Gdańsk Główny i Wrzeszcz - 33,5 mln zł, modernizacje obiektów oświatowych – 29,1 mln zł, rewaloryzacja ulic Głównego Miasta - 25,1 mln zł i rozbudowa ul. Kartuskiej - 19,3 mln zł.

Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl
Daniel Stenzel - najnowsze
Daniel StenzelUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaRzecznik Prasowy Prezydentadaniel.stenzel@gdansk.gda.pl
Daniel Stenzel - najnowsze