PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Port Lotniczy Gdańsk. W październiku lotnisko obsłużyło prawie 118 tysięcy pasażerów

Port Lotniczy Gdańsk. W październiku lotnisko obsłużyło prawie 118 tysięcy pasażerów
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył w październiku 2020 r. 117 733 podróżujących. - To satysfakcjonujący wynik w dobie pandemii - uważają władze lotniska.
Pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na ruch lotniczy na całym świecie
Pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na ruch lotniczy na całym świecie
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 


W 2019 r. Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył ponad 5 mln podróżnych. W tym roku z powodu pandemii Covid-19 wiadomo, że nie da się powtórzyć tego wyniku. Czy to z powodu obaw, czy to z powodu obostrzeń sanitarnych korzystamy z komunikacji lotniczej zdecydowanie rzadziej. Władze Portu Lotniczego Gdańsk uważają jednak, że wynik 117 733 tys. obsłużonych podróżnych nie jest zły.

- Wyniki za październik są satysfakcjonujące, mimo że mieliśmy mniej pasażerów niż we wrześniu czy sierpniu. Tego się należało spodziewać – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Z jednej strony październik to okres poza sezonem lotów wakacyjnych i każdego roku widać w tym czasie spadek liczby połączeń. Z drugiej, zwiększająca się wciąż liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce i coraz więcej restrykcji dla Polaków w innych krajach, nie sprzyjają podróżowaniu.

Najwięcej pasażerów gdańskie lotnisko obsłużyło w piątek 2 października, było ich w sumie 6 881. Tego dnia było też najwięcej, bo aż 105 operacji lotniczych. 

Najpopularniejsze kierunki w październiku to niezmiennie: Wielka Brytania, Szwecja i Norwegia. Mimo, że październik nie jest typowym miesiącem na wakacyjne podróże, Port Lotniczy Gdańsk obsłużył prawie 6,5 tysiąca pasażerów lecących liniami czarterowymi na wakacje do Turcji i Grecji. Pasażerowie wybierali loty z Gdańska do Antalii, Badrum i na Rodos.

W czasie pandemii rozwija się rynek przesyłek lotniczych. W Gdańsku w październiku zanotowano 11% wzrost przewiezionych ładunków
w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku. Miało na to wpływ uruchomienie w ubiegłym miesiącu nowej bazy i lotów cargo realizowanych przez firmę UPS.

Obecnie z lotniska w Gdańsku mamy ponad 30 aktywnych połączeń do 12 krajów
Obecnie z lotniska w Gdańsku mamy ponad 30 aktywnych połączeń do 12 krajów
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


25 października 2020 roku zmienił się na zimowy rozkład połączeń lotniczych. Przewoźnicy zadeklarowali realizację do końca marca prawie 60 połączeń z Gdańska. Jednak w związku z obostrzeniami obowiązującymi w wielu krajach i mniejszym zainteresowaniem pasażerów podróżowaniem, linie lotnicze zawiesiły część swoich połączeń do około połowy grudnia. Obecnie gdańskie lotnisko ma ponad 30 aktywnych połączeń do 12 krajów.

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl