PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Urodziny Jana Heweliusza już dzisiaj. Zobacz zwiastun, widowisko i film o astronomie

Urodziny Jana Heweliusza już dzisiaj. Zobacz zwiastun, widowisko i film o astronomie
„Johannes Hevelius Dantiscanus” to tytuł filmu zrealizowanego przez Michała Juszczakiewicza. Ten inscenizowany dokument w bardzo interesujący sposób upamiętnia i ukazuje życie oraz dzieło słynnego gdańskiego naukowca. We wtorek, 28 stycznia, film można obejrzeć w siedzibie NCK w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wcześniej - o godz. 17.00 - przy pomniku Jana Heweliusza odbędzie się półgodzinne widowisko teatralno-muzyczne.
Kadr z filmu „Johannes Hevelius Dantiscanus” - reż. M. Juszczakiewicz
Kadr z filmu „Johannes Hevelius Dantiscanus” - reż. M. Juszczakiewicz

 

Pierwsza odsłona zorganizowanych przez Gdańsk 409. urodzin Jana Heweliusza odbyła się w niedzielę, 26 stycznia.

ZOBACZ:

Gdańsk świętuje 409. urodziny swojego mieszkańca Jana Heweliusza. Atrakcje przygotowało m.in. Hevelianum

 

Jednak urodziny Jana Heweliusza (1611-1687) przypadają na 28 stycznia (podobnie zresztą jak data śmierci) - i dlatego główne obchody przygotowano na wtorek, 28 stycznia. Odbędzie się widowisko teatralno-muzyczne i projekcja filmu o wielkim gdańskim astronomie.

Scenarzysta i reżyser filmu Michał Juszczakiewicz, jest też narratorem w tej filmowej opowieści. Spacerując po Gdańsku, przenosi widzów w XVII wiek. Wtedy to żył w mieście słynny astronom Jan Heweliusz. W podróży w czasie pomagają widzowi niezwykle ciekawie zrealizowane efekty komputerowe, a także inscenizacje z udziałem aktorów, wśród których w roli dorosłego Jana Heweliusza zobaczymy Floriana Staniewskiego. Za scenografię i kostiumy odpowiadała Elwira Twardowska. Autorem zdjęć jest Sławomir Pultyn, a muzykę napisał Marek Kuczyński.

Projekcję filmu poprzedzi wydarzenie plenerowe pt." 409 Urodziny Jana Heweliusza", które rozpocznie się o godz. 17.00 na zieleńcu przy pomniku Jana Heweliusza, przy ul. Korzennej. W spektaklu słowno - muzycznym aktorzy Teatru GAK przeniosą nas do czasów w których żył Jan Heweliusz i przypomną spotkanie astronoma z królem Janem III Sobieskim. Będzie też można usłyszeć XVII w. pieśni gdańskie, śpiewane i grane z fletem i Carillonem.

Po części artystycznej (ok. 25 minut) GAK zaprasza do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego na poczęstunek. Zaraz potem odbędzie się tam pokaz filmu Michała Juszczakiewicza. Czas trwania projekcji - 43 minuty.


Zobacz zwiastun filmu:


Film powstał w 2012 r. z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza, dla uczczenia 400. rocznicy urodzin wielkiego gdańskiego matematyka, konstruktora instrumentów naukowych i "księcia astronomów", jak nazywali go jego współcześni.

Producentem jest Fundacja Gdańska, a całe przedsięwzięcie współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Gdańsk. Obraz został nagrodzony Srebrnym Smokiem w Yuyao w Chinach, podczas CICSEP 2012.

W roli dorosłego Jana Heweliusza zobaczymy nieodżałowanego Floriana Staniewskiego
W roli dorosłego Jana Heweliusza zobaczymy nieodżałowanego Floriana Staniewskiego


Gdański Archipelag Kultury zaprasza na projekcję:

„Johannes Hevelius Dantiscanus” - reż. Michał Juszczakiewicz
NCK - Ratusz Staromiejski w Gdańsku ul. Korzenna 33/35
wtorek, 28 stycznia, godz. 17.30 - wstęp wolny

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze