PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Prawie 400 tys. rowerzystów więcej. W 2020 r. mimo pandemii wzrósł ruch rowerowy w Gdańsku

Prawie 400 tys. rowerzystów więcej. W 2020 r. mimo pandemii wzrósł ruch rowerowy w Gdańsku
W czasie pandemii Covid-19 okazało się, że rower to zdrowy i bezpieczny środek komunikacji. W 2020 r. w Gdańsku ruch rowerowy wzrósł o 396 919 rowerzystów. Dane powyższe pochodzą z liczników, które w mieście automatycznie zliczają osoby poruszające na rowerach w różnych lokalizacjach.
Licznik rowerzystów na ul. 3 Maja pokazuje bieżącą i dobową liczbę rowerzystów
Licznik rowerzystów na ul. 3 Maja pokazuje liczbę rowerzystów dobową i roczną
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Od roku 2013 w Gdańsku mierzona jest automatycznie wielkość ruchu rowerowego. Najpierw były cztery liczniki, potem sukcesywnie dokładano kolejne. W 2020 r. najnowsze liczniki pojawiły się na al. Pawła Adamowicza i w Sobieszewie na ul. Turystycznej. Obecnie jest ich już 29. Dwa z nich mają wyświetlacze (ul. 3 Maja/ul. Hucisko i al. Grunwaldzka we Wrzeszczu). Zliczenie roweru odbywa się poprzez przejazd nad pętlą indukcyjną, zatopioną w nawierzchni trasy rowerowej. Impulsy przesyłane są do sterownika pętli, a następnie przez sieć GSM do serwerów internetowych. Wielkość ruchu rowerowego w mieście liczona jest przez całą dobę i przez wszystkie dni tygodnia. Jakie wnioski wynikają pomiarów prowadzonych w 2020 r.? Otóż ruch rowerowy wzrósł o prawie 5%.

Zsumowane dane z miejskich liczników pokazują, że był on prawie o 400 tys. rowerzystów większy niż w 2019 r. Pokazuje to najlepiej poniższa tabela, gdzie zsumowane zostały odczyty z tych miejskich liczników, które rejestrowały ruch przez cały rok

grafika wykres pokazujący globalny Ruch rowerowy 2019_2020 w Gdańsku

Dane powyższe nie uwzględniają danych z liczników zamontowanych w 2020 r. liczników w Matarni i na Wyspie Sobieszewskiej, bo pokazują one odczyty tylko z kilku miesięcy. Nie we wszystkich miejscach Gdańska ruch rowerowy rósł. Były też spadki. Pokazują to dane na przykład z liczników na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu czy na Błędniku. Spadki są tam kilkuprocentowe i nie wpłynęły one na globalną liczbę. Z poniższej tabeli da się odczytać ulubione szlaki rowerzystów w Gdańsku. Największa dynamika wzrostu została odnotowana na Elbląskiej, którą rowerzyści podążają z centrum w kierunku Przejazdowa.

 

grafika wykres pokazujący ruch rowerowy w 2020 w stosunku do roku 2019 - Gdańsk


Największy ruch rowerowy panował w ubiegłym roku tradycyjnie na drodze rowerowej wiodącej wzdłuż Pasa Nadmorskiego. Tam już w październiku 2020 r. odnotowano ponad milion rowerzystów. To ulubiona rekreacyjna trasa gdańszczan i turystów.

 

Pas Nadmorski


Dużą konkurencją dla tego miejsca stała się w ubiegłym roku Wyspa Sobieszewska, ale na pełne, całoroczne dane trzeba tu poczekać. Dojazd do Wyspy z centrum miasta, nowa droga dla rowerów Przejazdowo - Sobieszewo wraz z Mostem 100-lecia Odzyskania Niepodległości i nowy 4-kilometrowy odcinek wzdłuż ul. Turystycznej cieszyły się ogromną popularnością.

 

Drugi licznik rowerzystów, przy którym jest wyświetlacz znajduje się na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu
Drugi licznik rowerzystów, przy którym jest wyświetlacz znajduje się na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Wzrost ruchu rowerowego w 2020 r. w Gdańsku nastąpił mimo niezwykle trudnego czasu pandemii. W marcu wprowadzony została lockdown, zamknięto szkoły, a wiele firm i instytucji przeszło na pracę zdalną. Pojawiły się obostrzenia w komunikacji miejskiej ograniczające liczbę podróżnych. Zamknięto restauracje, kawiarnie i galerie handlowe, a nawet przez pewien czas zakazano wstępu do lasów. Mobilność i kontakty Polaków zostały bardzo ograniczone. Tym bardziej cieszy wzrost aktywności rowerowej.

- Jest to duży sukces. Najpierw na początku ubiegłego roku z powodu pandemii nastąpił olbrzymi spadek ruchu rowerowego w mieście. Potem jesienią, kiedy prowadziliśmy też kampanię "Rowerem do pracy", ruch rowerowy bardzo wzrósł, rekordowo o tej porze roku. W miesiącach wrzesień, październik i listopad nawet o 40%. W innych miastach Polski notowano spadki, oprócz Gdańska wzrosty nastąpiły jeszcze w Gdyni i Krakowie. Myślę, że ruch rowerowy wzrósł, bo mamy w Gdańsku dobrą sieć dróg rowerowych. Wiele osób przesiadło się podczas pandemii na rowery – mówi Remigiusz Kitliński, kierownik Referatu Mobilności Aktywnej UM w Gdańsku.

Dane z gdańskich liczników są aktualizowane na bieżąco. Można je śledzić na stronie Rowerowy Gdańsk. Jest tam też pełna lista i mapka lokalizacji gdańskich liczników.

 

 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze