PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wyspa Sobieszewska i Wiślana Trasa Rowerowa. W Świbnie ruszyła już budowa odcinka gdańskiego

Wyspa Sobieszewska i Wiślana Trasa Rowerowa. W Świbnie ruszyła już budowa odcinka gdańskiego
To będzie niewątpliwie kolejna rowerowa atrakcja. Na Wyspie Sobieszewskiej rozpoczęła się budowa, liczącego 7 kilometrów, gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej. Koniec prac w grudniu 2021 r.
Jadąc nową drogą rowerową będzie można podziwiać wspaniałe nadwiślańskie krajobrazy
Jadąc nową drogą rowerową będziemy podziwiać wspaniałe nadwiślańskie krajobrazy
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Kiedy w 2019 r. otwierano nowiusieńką drogę rowerową z Sobieszewa do Świbna, wiadomo było, że będzie to rowerowa rewolucja na Wyspie Sobieszewskiej. Rewolucja zarówno dla miłośników rowerowej rekreacji, jak też dla tych, którzy używają jednośladu do codziennej komunikacji. Powstała ona wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej nr 501.

W połączeniu ze zbudowaną drogą rowerową z Gdańska, która przechodzi w drogę Przejazdowo – Sobieszewo mamy do dyspozycji nowy, niezwykły szlak. Rowerzyści jeżdżą po nowoczesnej, równej, asfaltowej nawierzchni. Widać, nie tylko latem, jakim powodzeniem cieszą się wyżej wspomniane odcinki.

Powstająca droga będzie stanowić gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej
Powstająca droga będzie stanowić gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Teraz przed nami kolejny etap i kolejny odcinek, który niewątpliwie stanie się atrakcją turystyczną. Właśnie powstaje gdański odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej o długości 7 kilometrów. Nowa droga rozpoczynać się będzie na skrzyżowaniu ul. Boguckiego z ul. Świbnieńską w Świbnie i biec będzie po wale przeciwpowodziowym wzdłuż zachodniego brzegu Wisły na południe, w stronę Przegaliny. Tam połączy się z istniejącym krótkim odcinkiem drogi rowerowej, która przebiega po moście nad śluzą, ale to nie koniec. Rowerzyści będą mogli dalej po koronie wału dotrzeć aż do granic Gminy Miasta Gdańska, gdzie trasa połączy się ze ścieżką na terenie gminy Cedry Wielkie. Ponadto, w okolicy Błotnika, droga rowerowa będzie miała swoje odgałęzienie w kierunku przystani jachtowej.

mapka


W wrześniu 2020 r. podpisano umowę na realizację drogi z firmą WPRD Gravel. Koszt inwestycji wyniesie ok. 4,4 mln złotych. Inwestycję w imieniu Miasta prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Już widać pierwsze efekty prac. Na wale w Świbnie pojawił się ciężki sprzęt. Wzdłuż ul. Świbnieńskiej zdzierana jest darń i układane są krawężniki. Oprócz budowy drogi rowerowej, wykonawca przebuduje oświetlenie uliczne, sieci teletechniczne, studzienki sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej. Termin zakończenia prac to grudzień 2021 r.

Pod koniec 2021 r. nowa droga rowerowa będzie gotowa
Pod koniec 2021 r. nowa droga rowerowa będzie gotowa
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Nowa droga będzie kolejnym odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej R-9 i Pomorskich Tras Rowerowych o Znaczeniu Międzynarodowym R-10. Zadanie otrzymało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 8. Konwersja działanie 8.4. Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl