PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Powstał pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży. Do rozdysponowania będzie 350-400 tys. złotych

Powstał pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży. Do rozdysponowania będzie 350-400 tys. złotych
W związku z pandemią koronawirusa i zawieszeniem działalności kluby oraz organizacje sportowe znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Potrzebny jest m.in. sprzęt do pracy zdalnej. Wielu trenerów i instruktorów może stracić środki do życia. Samorząd Województwa Pomorskiego we współdziałaniu z Pomorską Federacją Sportu opracował specjalny program, który ma wspomóc środowisko sportowe. Do rozdysponowania będzie 350-400 tys.
Pomorski sport od 4 maja ma być stopniowo „odmrażany”
Pomorski sport od 4 maja ma być stopniowo „odmrażany”
fot. Galina / pixabay.com

 

Program ma wspierać działalność klubów i organizacji sportowych skupionych w Pomorskiej Federacji Sportu.

Przepisy związane z pandemią najpierw ograniczyły, a potem uniemożliwiły odbywanie zajęć sportowych i treningów.

- Monitorujemy sytuację, rozmawiamy z wojewódzkimi związkami sportowymi oraz klubami, które borykają się z problemami finansowymi. Pomagamy w ich rozwiązywaniu - mówi Maciej Kowalczuk, za-ca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jeden z inicjatorów programu antykryzysowego. - Niektóre, zwłaszcza te mniejsze kluby potrzebują środków na podstawowe zakupy. Ostatnio poprzez Pomorski Związek Jeździecki dokupiona została pasza i owies dla koni w małych klubach jeździeckich.

Tego typu problemów jest coraz więcej. W trudnej sytuacji znaleźli się także trenerzy i instruktorzy.

Aktualnie większość trenerów różnych dyscyplin sportowych przeszła na pracę zdalną z zawodnikami. Często brakuje odpowiedniego sprzętu i wiedzy informatycznej. Dlatego Pomorska Federacja Sportu zaopatruje ich w komputery i oprogramowanie oraz organizuje zdalne dokształcanie szkoleniowców.

 Naszą pomoc określa pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży, który ma zapobiegać stratom w tym środowisku - tłumaczy Bartosz Krawczyński, dyrektor Pomorskiej Federacji Sportu. - Na bieżąco monitorowana jest aktualna sytuacja zawodowa trenerów współpracujących z PFS, szkolących dzieci i młodzież na terenie województwa. Mamy przygotowane rozwiązania, które mają zrekompensować niedogodności związane z utratą dochodów. Działaniami na początek objęci zostaną trenerzy unihokeja, pięcioboju nowoczesnego, badmintona, taekwondo-itf, którzy znaleźli się w bardzo złej sytuacji finansowej.

W wyniku korekty budżetowej, środki, które miały być przeznaczone na organizacje wielu imprez odwołanych z powodu pandemii, przesunięto na utrzymanie lokalnych struktur sportowych. Wartość działań, które zostaną podjęte w ramach specjalnej pomocy, szacowana jest aktualnie na około 350-400 tys. złotych. Kwota ta może się jednak zmienić w zależności od czasu trwania pandemii i bieżących potrzeb środowiska.

Zgodnie z informacjami z konferencji rządu, która odbyła się w sobotę, 25 kwietnia, od 4 maja pomorski sport ma być stopniowo „odmrażany”.