PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomysły na Walentynki w Gdańsku: ZOO, pokaz astronomiczny, koncerty carillonowe i zmysłowe tanga...

Pomysły na Walentynki w Gdańsku: ZOO, pokaz astronomiczny, koncerty carillonowe i zmysłowe tanga...
Przypadające w niedzielę, 14 lutego święto zakochanych - Walentynki - w Gdańsku będzie można spędzić na wiele sposobów, choć nie tak jak dotychczas. Niestety, nadal pozamykane są m.in. restauracje, otworzyły się za to kina, teatry, muzea i biblioteki czy gdańskie ZOO. Wiele instytucji przygotowało też propozycje online.
Miłości i sztuki flirtowania możemy uczyć się od zwierząt. Jak kochają mieszkańcy gdańskiego ZOO, przekonać się będzie można w sobotę i niedzielę, 13-14 lutego
Miłości i sztuki flirtowania możemy uczyć się od zwierząt. Jak kochają mieszkańcy gdańskiego ZOO, przekonać się będzie można w sobotę i niedzielę, 13-14 lutego
fot. Sabina Kaszak / mat. Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego

W sobotę i niedzielę, 13-14 lutego, Gdański Ogród Zoologiczny (ul. Karwieńska 3), we współpracy z Cafe ZOO, zaprasza na walentynkowe, aktywne świętowanie i grę terenową prowadzącą tropem dzikich zwierząt. Uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice miłosnych historii zwierząt - dowiedzą się na przykład, jakie są skuteczne sposoby na podryw niektórych gatunków i czym... nie powinien chwalić się jeden z gatunków małpy człekokształtnej.

Jak wziąć udział w zabawie? Na stronie internetowej ZOO oraz na profilu ZOO na Facebooku w piątek, 12 lutego, o godzinie 15:00 trafi quiz z pytaniami (grać można na telefonach, tabletach, itp.). Podpowiedzi do rozwiązania quizu będzie można znaleźć na specjalnych walentynkowych tabliczkach, ustawionych w pobliżu wybiegów zwierząt. Do dyspozycji gości ZOO będzie również mapka z zaznaczonymi punktami, które wskażą, gdzie szukać podpowiedzi.

Po rozwiązaniu gry Cafe ZOO (foodtruck stacjonujący przy słoniach) zaprasza na walentynkowe promocje - osoby, które wypełnią poprawnie całą grę i okażą w Cafe ZOO potwierdzenie ukończonej zabawy (po ukończeniu quizu na urządzeniu pojawi się komunikat o zdobytym wyniku), będą mogły skorzystać ze specjalnych cen na walentynkowe pyszności.

Zabawa trwa od 13 do 14 lutego, w godzinach otwarcia ZOO: wejście w godzinach 9:00-14:00, zwiedzanie do godziny 15.00). Koszt wstępu: bilet normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, rodzinny 45 zł.

 

Jan Heweliusz obchodzi w tym roku 410. rocznicę urodzin. Z tej okazji, a także z okazji Walentynek, Hevelianum postara się sprawić, abyśmy zakochali się w astronomii. Nz. pomnik naukowca, który znajduje się przy ulicy Korzennej
Jan Heweliusz obchodzi w tym roku 410. rocznicę urodzin. Z tej okazji, a także z okazji Walentynek, Hevelianum postara się sprawić, abyśmy zakochali się w astronomii. Nz. pomnik naukowca, który znajduje się przy ulicy Korzennej
fot. Dawid Linkowski / mat. Hevelianum

Hevelianum zaprasza nie tylko dorosłych, ale także młodzież i dzieci od 8. roku życia do zakochania się... w astronomii. Instytucja w niedzielę 14 lutego, zachęca do wspólnego, romantycznego patrzenia w rozgwieżdżone niebo. Atrakcja ta będzie możliwa niezależnie od pogody, bowiem Hevelianum uruchamia pokazy astronomiczne live online - dostępne bez wychodzenia z domu.

Wystarczy o godzinie 13:00 połączyć się z edukatorem za pośrednictwem platformy Zoom, gdzie czeka nas pokaz nocnego nieba z prezentacją aktualnych wydarzeń w astronomii i obiektów możliwych do zobaczenia na nocnym niebie w danym miesiącu. Atrakcja będzie cykliczna - skorzystamy z niej nie tylko w Walentynki, ale w każdą niedzielę.

- Podczas inauguracji urodzin Jana Heweliusza w styczniu, zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie pokazami astronomicznymi, które prowadziliśmy na żywo z naszego studia wideo, dlatego zdecydowaliśmy się je wprowadzić do naszej weekendowej oferty - mówi Katarzyna Mejna, specjalistka ds. komunikacji i mediów w Hevelianum.

Podczas każdego pokazu będzie można sprawdzić położenie Słońca, poznać gwiazdozbiory, czy przekonać się, jaki astronomiczny znak zodiaku dominuje w danym miesiącu na niebie. Spotkania będą mieć charakter interaktywny - możliwe jest zadawanie pytań i dyskusja z prowadzącym edukatorem.

Aby wziąć udział w pokazie, należy kupić bilet w cenie 10 zł na stronie Hevelianum. Po dokonaniu płatności, na adres mailowy podany przy zakupie przyjdzie link do połączenia za pośrednictwem platformy Zoom. Pokazy są elementem obchodów 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza dedykowanych jego pasji, czyli badaniu i podglądaniu nieba. Szczegółowy program obchodów dostępny jest na stronie www.janheweliusz.pl.

 

Na zdobywców walentynkowych voucherów od Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą czekały też maseczki #gdanskczyta i przypinki
Na zdobywców walentynkowych voucherów od Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą czekały też maseczki #gdanskczyta i przypinki
mat. WiMBP w Gdańsku

Zakochani w... książkach powinni odwiedzić dowolną filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która przygotowała walentynkową akcję z voucherami na książki i gry. Na odwiedzających, którzy wezmą udział w zabawie, czekać też będą przypinki i maseczki z hasłami propagującymi czytelnictwo (do odebrania przy wymianie vouchera na nagrodę). Więcej o akcji „Zakochaj się w bibliotece”: Walentynkowa akcja gdańskiej biblioteki. Voucher na książki lub grę i większe limity książkowe.

 

Stacja Orunia przygotowała tematyczne wykłady i warsztaty online z okazji Walentynek
Stacja Orunia przygotowała tematyczne wykłady i warsztaty online z okazji Walentynek
mat. GAK Stacja Orunia

Stacja Orunia - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, przygotowała na walentynkowy czas cykl miniwykładów online, które poruszą temat miłości przedstawianej w popkulturze i wybranych mediach. Uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania, takie jak: jak myślenie o miłości kształtuje popkulturę i jakie obrazy miłości widzimy włączając Netflixa, i wiele innych. Poruszona zostanie także tematyka romansów w grach wideo, tego, co oferują i jak wpływają na narracje w tymże medium. 

Program:

  • piątek, 12 lutego, godz. 20:00 - cz. I - „Co czujemy myśląc MIŁOŚĆ? Zapytajmy (pop) kultury”;
  • sobota, 13 lutego, godz. 20:00 - sz. II - „Miłość, Netflix i roboty”;
  • niedziela, 14 lutego, godz. 20:00 - cz. III - „Romanse w grach video, czyli jak znaleźć miłość przeszukując kolejny poziom podziemi”.

Każdy z miniwykładów będzie dostępny przez 24 godziny na Facebooku oraz na kanale Youtube Stacji Orunia. Mini wykłady zaprezentują:
Piotr Prósinowski - absolwent pedagogiki wczesnej edukacji z językiem angielski oraz edukacji międzykulturowej i regionalnej, doktorant Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego badający obszar nowych mediów oraz specjalista ds. profilaktyki Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni, a także prezes Fundacji Inicjatywa Nox oraz współautor książki „Cyfrowa Miłość. Romanse w grach wideo”; i Piotr Krzywdziński - absolwent Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprezes Fundacji Inicjatywa Nox, współautor książek „Socjologia Światów Wyobrażonych” i „Cyfrowa Miłość. Romanse w grach wideo”, i innych artykułów o tematyce społecznej, kulturowej oraz edukacyjnej.

A jeśli ktoś nie zdąży kupić prezentu dla ukochanej lub ukochanego, a może sam chciałby nauczyć się czegoś nowego, w sobotę, 13 lutego, Stacja Orunia zaprasza z kolei na familijne warsztaty krawieckie „Łączymy serca”. Uczestnicy warsztatów, które prowadzi Iwona Kopeć, własnoręcznie zaprojektują i uszyją ozdobne, walentynkowe poduszeczki. Szczegóły i lista materiałów niezbędnych do wykonania krawieckich dzieł sztuki znajdują się na Facebooku: Łączymy serca - krawieckie warsztaty online. Warsztaty będą emitowane online, w sobotę, o godzinie 11:00 na Facebooku Stacji Orunia.

 

Cappella Gedanensis i Paweł Zagańczyk przedstawią koncertowy repertuar dla zakochanych - w niedzielę, 14 lutego
Cappella Gedanensis i Paweł Zagańczyk przedstawią koncertowy repertuar dla zakochanych - w niedzielę, 14 lutego
mat. Cappelli Gedanensis

W Dniu Zakochanych - w niedzielę, 14 lutego - ze specjalnym koncertem wystąpi także Cappella Gedanensis, której towarzyszyć będzie wirtuoz akordeonu Paweł Zagańczyk. Widzowie będą mieli okazję do wysłuchania jednego z najbardziej zmysłowych rytmów znanych w historii muzyki - tanga. W repertuarze koncertu „Tango dla zakochanych” znajdują się kompozycje Astora Piazzolli, Macieja Zimki i Mariano Moresa. Koncert można obejrzeć bezpłatnie na kanale Youtube i na Facebooku wykonawców oraz na portalu www.gdansk.pl. Więcej informacji: Koncerty walentynkowe. Piątek i sobota melodie na carillonie, w niedzielę Cappella Gedanensis.

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl