PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomysłowy ks. Bradtke. Nowy proboszcz Bazyliki Mariackiej

Pomysłowy ks. Bradtke. Nowy proboszcz Bazyliki Mariackiej
Ks. prałat Irenusz Bradtke został w niedzielę, 29 listopada, nowym proboszczem największego kościoła w Gdańsku - Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Funkcję tę przejął po ks. Zbigniewie Zielińskim, który jest od niedawna biskupem pomocniczym Archidiecezji Gdańskiej.

Ks. Ireneusz Bradtke podczas obchodów 20-lecia Caritas Archidiecezji Gdańskiej, w 2010 r.
Ks. Ireneusz Bradtke podczas obchodów 20-lecia Caritas Archidiecezji Gdańskiej, w 2010 r.
Jerzy Pinkas

Bradtke jest dobrze znaną postacią - przez 16 lat był dyrektorem Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W 2009 r. przeniósł się do Żukowa, gdzie został proboszczem tamtejszej parafii p.w. (notabene) Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz dziekanem Dekanatu Żukowo. Jednocześnie został przewodniczącym archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej. Gdy na abpa Sławoja Leszka Głódzia spadły konsekwencje finansowe afery Stella Maris, do której doszło jeszcze za abpa Tadeusza Gocłowskiego - Bradtke wpadł na pomysł, jak można sobie z tym poradzić. Problem był poważny, ponieważ gdańska kuria musiała oddawać Fiskusowi co miesiąc 100 tys. zł w związku z nieprawidłowościami podatkowymi. Ks. Bradtke zaproponował więc, by proboszczowie całej archidiecezji opodatkowali się na ten cel - każdy od siebie po 50 zł miesięcznie i 5 gr od każdego parafianina.

Jako proboszcz w Żukowie ks. prałat miał zwyczaj fundowania ogromnego tortu na kilkaset osób dla swoich parafian - zawsze podczas sierpniowego odpustu i festynu w uroczystość wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Dzielił go zawsze osobiście, z pomocą wikariuszy.

Co ciekawe - losy byłego i nowego proboszcza krzyżują się nie po raz pierwszy. Na początku lat 90-tych obaj byli wikariuszami w niewielkiej parafii Matki Bożej Bolesnej na gdańskim Dolnym Mieście. Ks. Ireneusz Bradtke trafił stamtąd do Caritasu, a ks. Zbigniew Zieliński - do Katedry Oliwskiej.

Nowy proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku z wiernymi i sympatykami kościoła chce się spotkać po raz pierwszy na porannej mszy św. w niedzielę, 6 grudnia. Do tego czasu zamierza zamknąć sprawy związane z posługą kapłańską w Żukowie. 

Co zdaniem ks. Bradtke należy zrobić w Bazylice Mariackiej w Gdańsku? - Przede wszystkim trzeba zająć się naprawą dachu - mówi nowy proboszcz. - Trzeba też dokończyć wypełnianie wniosków z prośbą o dofinansowanie tych prac ze środków Unii Europejskiej. 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze