PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomorska Nagroda Literacka i Kaszubska Nagroda Literacka - po raz pierwszy w Gdańsku

Pomorska Nagroda Literacka i Kaszubska Nagroda Literacka - po raz pierwszy w Gdańsku
W czwartek, 18 października, po raz pierwszy zostaną wręczone Pomorska Nagroda Literacka „Wiatr od morza” oraz Kaszubska Nagroda Literacka. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali w Centrum św. Jana w Gdańsku. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w sekretariacie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.
mat. prasowe UMWP

Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” ustanowił Samorząd Województwa Pomorskiego. „W roku stulecia odzyskania Niepodległości w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury” - uzasadniają pomysłodawcy literackiego wyróżnienia.

Nagroda, przeznaczona dla pomorskich twórców lub piszących o Pomorzu, zostanie przyznana w trzech kategoriach:

- Literacka Książka Roku - oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny;

- Pomorska Książka Roku - oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe;

- Całokształt pracy literackiej - oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

Zwycięzców wybierze jury w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski (przewodniczący) - literaturoznawca, krytyk literacki i teatrolog, członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN, profesor UG; Bożena Orczykowska - p.o. dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku; Elżbieta Pękała - redaktor, organizator i promotor czytelnictwa; dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. nadzw. UG - adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim, autorka i współredaktorka książek naukowych; oraz Władysław Zawistowski - pisarz, dyrektor Departamentu Kultury UMWP.

Laureaci zostaną wyłonieni spośród finalistów, wybranych spośród autorów blisko 350. pozycji.

Nominowani do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”:

Literacka Książka Roku:

„Hostel Nomadów” Artur Nowaczewski, Iskry 2017;
„Nieczułość” Martyna Bunda, Wydawnictwo Literackie 2017;
„Poza nocą” Ewa Poniznik, Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia 2017;
„Sową” Grzegorz Kwiatkowski, Biuro Literackie 2017.

Pomorska Książka Roku:

„Biało-czerwony. Tajemnica Sat-Okha”, Dariusz Rosiak, Czarne 2017;
„Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej: w 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra” T. 1, Eseje red. Edmund Kizik, Sławomir Kościelak, Muzeum Narodowe w Gdańsku 2017;
„Teatr Wybrzeże 1946-2017” red. Cezary Niedziółka, Teatr Wybrzeże 2017.

Kto zostanie pierwszym laureatem Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej pozostanie tajemnicą do samej gali, podczas której zostaną wręczone nagrody.

Uroczystość odbędzie się w czwartek, 18 października, w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50). Podczas wydarzenia poznamy również laureatów pierwszej Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2017.

Gala rozpocznie się o godz. 18. Uświetni ją koncert Janusza Radka z zespołem. Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne zaproszenia, które można odbierać od poniedziałku, 15 października, w sekretariacie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 5/6).

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl