Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Polski Chór Kameralny zaprasza na darmowe koncerty w Wielki Czwartek i Wielki Piątek

Do wspólnych przygotowań na podniosły czas Wielkanocy zaprasza Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek (29-30 marca) w Gdańsku odbędą się dwa koncerty chóru, podczas których usłyszeć będzie można m.in. utwory pasyjne i oddać się wspólnej zadumie. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Polski Chór Kameralny zaprasza na darmowe koncerty w Wielki Czwartek i Wielki Piątek
A
A
data publikacji: 28 marca 2018 r.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis co roku wprowadza gdańszczan w nastrój świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis co roku wprowadza gdańszczan w nastrój świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy
Fot. Bartosz Bańka

Na początek, w Wielki Czwartek, 29 marca, 2018 r. poruszające utwory wielkopostne i pasyjne wypełnią wnętrza kościoła Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance (Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1).

- Koncert, który rokrocznie organizowany jest po wielkoczwartkowej liturgii, ma swoją niemal 20-letnią historię. To dzień, w którym Kościół wspomina ostatnią wieczerzę i ustanowienie sakramentów eucharystii i kapłaństwa. Stanowi on również wprowadzenie do obchodów triduum paschalnego - najważniejszych chrześcijańskich świąt - zaprasza Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis.

Pod batutą Jana Łukaszewskiego chór wykona utwory gdańskiego muzyka i kompozytora Andrzeja Hakenbergera - „O bone Iesu” i „Salve Regina”; „Le Vendredi-Saint francuskiego kompozytora operowego Charlesa Gounoda (ze słowami Alexis Badou); motety Francisa Poulenca ze zbioru „Quatre motets pour un temps de pénitence”: Timor et tremor, Vinea mea electa, Tenebrae factae sunt i Tristis est anima mea. Ponadto w programie wieczoru znajdą się utwory „O sacrum convivium” Oliviera Messiaena, „Agnus Dei” Samuela Barbera i opracowany przez Marcina Pospieszalskiego „Dobranoc, Głowo święta”.

Koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Wstęp wolny.

Dzień później natomiast, w piątek, 30 marca, 2018 r., „Słowo i muzyka na Wielki Piątek” zabrzmi w Bazylice Mariackiej (Gdańsk, ul. Podkramarska 5).

Program wieczoru będzie zbliżony do tego, co można było usłyszeć dzień wcześniej. Polski Chór Kameralny pod kierownictwem Jana Łukaszewskiego ponownie wykona „Le Vendredi-Saint Charlesa Gounoda i „O bone Iesu” Andrzeja Hakenbergera, cztery motety Francisa Poulenca, a także „Agnus Dei”. Tym razem muzyka będzie jednak wzbogacona przerywnikami - rozważaniami księdza biskupa Zbigniewa Zielińskiego - ponieważ jest to dzień, w którym Kościół wspomina śmierć Jezusa na krzyżu, sprzyja więc zadumie, zachęca do refleksji na temat życia i wiary.

Koncert rozpocznie się o godz. 21.00. Wstęp wolny.-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora