Pół roku bez chemii w domu? Gdańszczanie w projekcie “Miasto na detoksie”

Od września 2017 roku kilka gdańskich rodzin, które zechcą wziąć udział w projekcie “Miasto na detoksie”, rozpocznie nowe życie: pół roku bez środków chemicznych ze sklepów, z kosmetykami domowej roboty, z ekspertami, którzy wskażą w domu meble i zabawki zawierające substancje niebezpieczne i zbadają domowy… kurz.

Pół roku bez chemii w domu? Gdańszczanie w projekcie “Miasto na detoksie”
A
A
data publikacji: 14 czerwca 2017 r.

Start kampanii Miasto na detoksie w marcu 2017 roku w przedszkolu nr 32 przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku
Start kampanii Miasto na detoksie w marcu 2017 roku w przedszkolu nr 32 przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Na razie zespół zajmujący się w Gdańskiej Infrastrukturze Wodociągowo-Kanalizacyjnej projektem “Miasto na detoksie” opracowuje ankiety rekrutacyjne, które umożliwią wyłonienie kandydatów do unikalnego projektu w ramach międzynarodowego programu "NonHazCity". Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które podjęło się takiego zadania. Rekrutacja do projektu ruszy na przełomie czerwca i lipca, a sam projekt ma się rozpocząć we wrześniu. Maksymalnie wybranych zostanie 10 gospodarstw domowych.

Rodziny, single, seniorzy z gdańskich dzielnic

W pilotażu chodzi o to, aby:

  • po pierwsze dowiedzieć się jak najwięcej o otaczających nas substancjach niebezpiecznych znajdujących się w przedmiotach i produktach codziennego użytku
  • po drugie, aby zastąpić możliwie jak najwięcej z nich ekologicznymi produktami

Dlatego GIWK, miejska spółka realizująca projekt, zaprasza rodziny z Gdańska, które zgodzą się na pół roku zmienić swoje nawyki w codziennym życiu.  

- To mają być rodziny z dziećmi, ale też single, seniorzy, młodzi ludzie, osoby z różnych gdańskich dzielnic, żeby pole do obserwacji było jak najszersze - tłumaczy Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik GIWK. - Także nie mające za bardzo orientacji w ekologii. Chętni, którzy się do nas zgłoszą, zostaną zaproszeni na rozmowy i podpiszą porozumienie.

Co czeka uczestników "Miasta na detoksie"?

Na początku wpuszczą do swych domów ekspertów, którzy wskażą, co w domu może zawierać substancje niebezpieczne, z czego warto zrezygnować, a co powinno być wymienione, np. meble z płyty pilśniowej, zabawki z tworzyw sztucznych itp.

Każdego miesiąca uczestnicy będą mieli do wykonania inne zadanie np. we wrześniu będą musieli wymienić agresywne środki czystości w łazience i kuchni na bardziej ekologiczne wskazane przez ekspertów albo zrobione samodzielnie według przepisu, w kolejnym miesiącu będą to kosmetyki - uczestników czeka wymiana szamponów, żelów do kąpieli, peelingów do ciała itp.


Projekt Miasto na detoksie promuje produkty na bazie składników naturalnych, także wykonane samodzielnie według przepisów
Projekt Miasto na detoksie promuje produkty na bazie składników naturalnych, także wykonane samodzielnie według przepisów
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Swoje sukcesy i porażki uczestnicy będą opisywać w specjalnej ankiecie, będą się mogli też nimi dzielić na stworzonym w tym celu forum z innymi gospodarstwami. 


Domowy kurz do badań

To nie wszystko - uczestnikom zostanie pobrana krew, która zostanie przebadana pod kątem obecność substancji niebezpiecznych, eksperci pobiorą też do badań domowy kurz, w którym odkładają się szkodliwe środki chemiczne obecne w gospodarstwie.

- Dzięki temu osoby biorące udział w projekcie dowiedzą, jak ich najbliższe środowisko wygląda pod tym kątem - dodaje Monika Piotrowska-Szypryt. - Nauczą się pod okiem ekspertów nowych ekologicznych nawyków, które w bezpośredni sposób przełożą się na ich codzienne życie, bo im więcej szkodliwych substancji wyeliminujemy z naszego otoczenia, tym większą mamy szansę na zdrowsze życie. 

Projket zakończy się w lutym 2018 roku, skorzystają na nim też mieszkańcy Gdańska, bo potem ruszy kampania medialna, podczas której wykorzystane zostaną wyniki badania. Będą one promować wzorcowe działania wśród mieszkańców w ich codziennym życiu.


Gdańsk na detoksie

Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”, który zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego, ma charakter edukacyjny i badawczy. Biorą w nim udział miasta, instytucje lokalne, placówki naukowe i oczyszczalnie ścieków z takich krajów jak Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy i Polska. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polskę reprezentuje Gdańsk (trzy instytucje: Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.). W ramach projektu promowane będą produkty na bazie składników naturalnych, posiadające ekocertyfikaty oraz wykonane z surowców niezawierających substancji niebezpiecznych.

Zakończenie kampanii planowane jest na luty 2019 roku. 


Czytaj także:

Gdańsk miastem na detoksie - przyłącz się do kampanii i zadbaj o zdrowie swoje i najbliższychAlicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora