PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pogrzeb Yacha Paszkiewicza. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek, 19 grudnia w kościele św. Jana

Pogrzeb Yacha Paszkiewicza. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek, 19 grudnia w kościele św. Jana
Yach Paszkiewicz, reżyser i pomysłodawca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film zmarł 13 grudnia 2017 roku w sopockim hospicjum. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek, 19 grudnia 2017 roku, o godz. 12 mszą świętą w kościele św. Jana w Gdańsku. O godz. 14 z kaplicy Cmentarza Łostowickiego wyruszy kondukt żałobny, który przejdzie na miejsce pochówku. Przyjaciele proszą o finansowe wsparcie na zorganizowanie uroczystości.

Yach Paszkiewicz
Yach Paszkiewicz
zdj. Mateusz Ochocki/KFP

Przyjaciele zmarłego artysty utworzyli na portalu społecznościowym grupę Towarzyszymy Yachowi Paszkiewiczowi i zwrócili się tą drogą o wsparcie finansowe na zorganizowanie uroczystości pogrzebowych. Część pieniędzy przeznaczona będzie też na pomnik.

Datki można przekazywać na konto: 79 1050 1764 1000 0091 2492 4821, Jan Paszkiewicz, ING Bank Śląski.

Artysta gdańskiej sceny muzycznej, twórca polskiego wideoklipu, Yach Paszkiewicz zmarł w gdańskim hospicjum w środę, 13 grudnia 2017. Miał 59 lat. Był nie tylko niespokojnym artystycznym duchem i pomysłodawcą Festiwalu Polskich Wideoklipów, ale też ciepłym człowiekiem łączącym gdańskie środowisko.

Tworzył od lat 80. 30-lecie działalności artystycznej Yach Paszkiewicz obchodził trzy lata temu. Od początku fascynował go wideoart i filmowe ilustrowanie muzyki. Nie tylko sam reżyserował klipy - był autorem blisko 500 teledysków polskich zespołów muzycznych - ale też zorganizował, wraz ze swą żoną Magdą Kunicką, Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1989 roku jeszcze w Bydgoszczy, skąd pochodził.

Towarzysząca festiwalowi gala wręczenia nagród wzorowana była na podobnej uroczystości organizowanej przez przez kultową amerykańską telewizję muzyczną MTV. Teledyski oceniano za reżyserię, scenariusz, montaż i zdjęcia. Przyznawano również Grand Prix.

Yach Paszkiewicz współpracował z takimi twórcami sceny muzycznej jak gdańskie formacje Big Cyc, Golden Life i Czarno-Czarni, ale też De Mono, Kult, Kazik Staszewski, Apteka, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Hey, Budka Suflera, Formacja Nieżywych Schabuff, Bielizna czy Majka Jeżowska.

Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film, odbył się w Gdańsku po raz ostatni rok temu. W tym roku – już bez udziału Paszkiewicza – po raz pierwszy został zorganizowany w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Paszkiewicz ma na koncie prestiżową nagrodę Fryderyka za wideoklip do piosenki Big Cyca „Kumple Janosika” (w 2000 r.) oraz Macieja Maleńczuka i Wojciecha Waglewskiego „Koledzy” (w 2008 r.). Podczas tegorocznej gali DOKI 2017 otrzymał nagrodę specjalną - „Stary Palnik”, przyznawaną za całokształt dorobku artystycznego.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl