Powtórny pogrzeb Arama Rybickiego na cmentarzu Srebrzysko

- Trumna ze szczątkami "Arama" znajdzie się znów w tej samej poświęconej ziemi, w której została złożona osiem lat temu - powiedziała Małgorzata Rybicka na pogrzebie męża Arkadiusza Rybickiego. Ponowny pogrzeb Arkadiusza „Arama” Rybickiego - po ekshumacji zwłok na potrzeby śledztwa Prokuratury Krajowej - odbył się w  sobotę 9 czerwca 2018 roku na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.
09.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Najbliżsi Arkadiusza Arama  Rybickiego na ponowym pogrzebie na gdańskim cemntarzu na Srebrzysku
Najbliżsi Arkadiusza "Arama" Rybickiego na ponowym pogrzebie na gdańskim cemntarzu Srebrzysko
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Znów modlimy się o spokój jego duszy i dziękujemy, że zostawił w naszym życiu piękny ślad - mówiła Małgorzata Rybicka podczas drugiego pogrzebu męża.

14 maja 2018 roku wbrew woli rodziny odbyła się ekshumacja szczątków Arkadiusza “Arama” Rybickiego, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Dziś został ponownie pochowany w swoim grobie na Cmentarzu Srebrzysko.

Ekshumacja zwłok Rybickiego to wynik decyzji Prokuratury Krajowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smolenskiej. Prokuratura zdecydowała, że wyjęcie zwłok jest niezbędne, aby ustalić, czy na pokładzie samolotu doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, łatwopalnych lub innego gwałtownego wyzwolenia energii. 

Ekshumacji szczątków Arkadiusza „Arama” Rybickiego towarzyszyły tłumy osób przeciwnych działaniom prokuratury. Na cmentarzu obecni byli bliscy rodziny Rybickich, dawni działacze opozycji demokratycznej, pomorscy politycy, mieszkańcy. W czerwcową sobotę podczas drugiego pogrzebu "Arama" rodzina podziękowała zgromadzonym za towarzyszenie w walce o obronę prochów Arkadiusza Rybickiego.

- Teraz doczesne szczątki "Arama" spoczną w pokoju, a my będziemy pielęgnować pamięć o dobrym, twórczym, odważnym człowieku - dodała Małgorzata Rybicka.

W momencie opuszczania trumny zgromadzeni na cmentarzu uniesli dużą białoczerwoną flagę.

- To nasza warta honorowa - powiedziała Bożena Rybicka-Grzywaczewska, siostra Arkadiusza Rybickiego. - Polska, której slużyłeś, oddaje ci hołd.

Arkadiusz Rybicki to osoba zasłużona dla Gdańska. To on jest współautorem słynnych tablic z 21 postulatami strajkujących załóg w sierpniu 1980 r. W wolnej Polsce był m.in. gdańskim radnym, dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, parlamentarzystą i wiceministrem kultury. Jest patronem Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku Kokoszkach. Jego imię nosi też jeden z gdańskich tramwajów.

WIĘCEJ O TYM:

Ekshumacja zwłok Arkadiusza Rybickiego na gdańskim Srebrzysku. Rodzina kontra setki policjantów

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus