PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pod żaglami. Wakacje dla dzieci objętych wsparciem gdańskiego MOPR

Pod żaglami. Wakacje dla dzieci objętych wsparciem gdańskiego MOPR
Letnie wakacje za pasem. Część uczniów wyjedzie "w Polskę", część za granicę. Są i tacy, którzy odpoczywać będą w Gdańsku. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie postanowił zorganizować wypoczynek dla 135 dzieci z rodzin wymagających wsparcia i opieki. Najmłodsi wyjadą m.in. na kolonie do Orkusza pod Kwidzynem.
Morze i jezioro. Wakacje żeglarskie dla dzieci będą zorganizowane w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku oraz w Orkuszu koło Kwidzyna
Morze i jezioro. Wakacje żeglarskie dla dzieci będą zorganizowane w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku oraz w Orkuszu koło Kwidzyna
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


W tym roku MOPR zapewni wakacyjny wypoczynek dzieciom i młodzieży z rodzin najbardziej potrzebujących, najuboższych, borykających się z problemami opiekuńczo - wychowawczymi, a także niektórym podopiecznym z pieczy zastępczej. 76 dzieci, w wieku 8-16 lat, wyjedzie na wakacje do Orkusza koło Kwidzyna. To miejsce, gdzie od kilku lat podopieczni MOPR relaksują się, przy okazji ucząc się pływania oraz żeglarstwa pod okiem instruktorów. W tym roku zaplanowano również udział w wycieczkach rekreacyjnych, zajęciach teatralnych oraz grach i zabawach sportowych. W programie znajdą się także zajęcia kajakarskie i integracja wieczorna przy ognisku. O opiekę nad dziećmi zadba wykwalifikowana kadra pedagogiczna.

To nie wszystko. 59 gdańskich dzieci objętych wsparciem aktywnie wypocznie również w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Najmłodsi korzystać będą przede wszystkim z atrakcji żeglarskich, wycieczek plenerowych i rozmaitych zabaw. Część dzieci weźmie również udział w zajęciach socjoterapeutycznych i profilaktycznych.

Organizacja wakacji dla 135 dzieci z MOPR została sfinansowana ze środków miejskich i Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańsk na rok 2019. Łączny koszt to ponad 170 tys. złotych.

W wakacjach zorganizowanych przez gdański MOPR weźmie udział 135 dzieci
W wakacjach zorganizowanych przez gdański MOPR weźmie udział 135 dzieci
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


- Zależy nam bardzo, aby z wakacyjnej oferty miasta oraz innych instytucji mogły skorzystać wszystkie gdańskie dzieci, w szczególności z rodzin objętych wsparciem, zagrożonych wykluczeniem społecznym - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Każde dziecko powinno mieć okazję do wakacyjnej beztroski, a my podejmujemy wyzwanie, by stworzyć warunki dla wszystkich.

Podopieczni MOPR podczas wakacji wezmą również udział m.in. w półkoloniach, obozach treningowych, aktywizujących zajęciach, warsztatach organizowanych przez szkoły, kluby osiedlowe czy świetlice środowiskowe w dzielnicach. O dostępność tej oferty można pytać w Centrach Pracy Socjalnej w dzielnicach (adresy, kontakt do CPS na stronie: www.mopr.gda.pl).

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl