• Start
  • Wiadomości
  • 40-lecie Porozumień Sierpniowych. Rozmowa z Ewą i Piotrem Dykami – czwartek, godz. 15.00

40-lecie Porozumień Sierpniowych. Rozmowa z Ewą i Piotrem Dykami – czwartek, godz. 15.00

Gośćmi programu „Wszystkie Strony Miasta” będą mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych Ewa i Piotr Dykowie. W latach 70-tych i 80-tych ubiegłego stulecia byli aktywnymi działaczami opozycji antykomunistycznej. To podczas spotkania w ich mieszkaniu zapadła decyzja o przeprowadzeniu strajku w sierpniu 1980 r. Emisja programu czwartek 13 sierpnia – godz. 15.00.
13.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina - sierpień 1980 r. Jeden z napisów w sąsiedztwie III bramy
Strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina - sierpień 1980 r. Jeden z napisów w sąsiedztwie III bramy
zdj. Stanisław Szukalski/Archiwum ECS


Opowieść o Sierpniu'80 w Gdańsku rozpoczyna się zazwyczaj 14 sierpnia 1980 r. od momentu, kiedy to w Stoczni Gdańskiej im. Lenina rozpoczął się strajk. Jednak pomysł protestu zrodził się kilka dni wcześniej podczas spotkania towarzyskiego we Wrzeszczu, w mieszkaniu Ewy i Piotra Dyków. Znajdowało się ono przy ul. Sienkiewicza 10. W mieszkaniu tym, które było rodzajem salonu politycznego od lat spotykała się opozycja demokratyczna, a wówczas w sierpniu świętowano tam wyjście na wolność dwóch opozycjonistów Tadeusza Szczudłowskiego i Dariusza Kobzdeja.


Na pamiątkę tego wydarzenia w piątek 14 sierpnia 2020 r. o godz. 10.00 obok wejścia do kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która ma przypominać o roli tego miejsca w najnowszej historii Gdańska i Polski. Wydarzenie to transmitować będziemy na portalu gdansk.pl.

Ewa i Piotr Dykowie wyemigrowali z Polski po stanie wojennym, ale wciąż mają żywe kontakty z Polską i Gdańskiem. Poznali się w I LO w Gdańsku. Bardzo intensywnie jako studenci działali w antykomunistycznej opozycji. Dlaczego zdecydowali się w ciężkich czasach na działalność opozycyjną? Jak wyglądało życie opozycjonisty w PRL? Czemu to właśnie ich mieszkanie stało się miejscem spotkań opozycji? W jakich okolicznościach podjęto decyzję o strajku sierpniowym i kto zaproponował te formę protestu? Jak żyło miasto i mieszkańcy w tych gorących sierpniowych dniach 40 lat temu? O tym wszystkim porozmawiamy z naszymi gośćmi za pośrednictwem internetu.


„Wszystkie Strony Miasta” - emisja 13 sierpnia w czwartek o godz. 15.00 na portalu gdansk.pl. Zapraszamy!

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim