PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Piotr Adamowicz i Zuzanna Rybicka pomorskimi żeglarzami 2019 roku

Piotr Adamowicz i Zuzanna Rybicka pomorskimi żeglarzami 2019 roku
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w poniedziałek, 9 grudnia, podsumowano żeglarski rok w naszym regionie. Podczas XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej wręczono nagrody i wyróżnienia. Żeglarzem 2019 roku został Piotr Adamowicz, żeglarką - Zuzanna Rybicka a Paweł Solecki - trenerem.
Nagrodzeni i wyróżnieni podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej
Nagrodzeni i wyróżnieni podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej
fot. Tadeusz Lademann

 

Podczas gali wręczano nagrody najlepszym żeglarzom, trenerom i klubom a także dziennikarzom, organizatorom regat, osobom, które od lat propagują żeglarstwo.

Wśród nagradzających byli m.in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz - pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat, Mieczysław Struk - marszałek województwa pomorskiego, Tomasz Chamera - prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i Bogusław Witkowski - prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Obecny na poniedziałkowej XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej zastępca prezydent Gdańska Piotr Borawski poinformował, że Miasto zwiększy pulę na Program Edukacji Morskiej w Gdańsku w 2020 roku do 500 tys. (od 2015 roku była to kwota 350 tys. zł). Część środków będzie przeznaczona na edukację osób niepełnosprawnych.


Najważniejsze nagrody trafiły do:

  • Piotra Adamowicza (AKM Gdańsk) – najlepszy pomorski żeglarz roku 2019
  • Zuzanna Rybicka (ChKŻ) - najlepsza żeglarka roku
  • Paweł Solecki (UKS Navigo Sopot) - najlepszy trener

 

Piotr Adamowicz nagrodę dla najlepszego żeglarza roku odbiera z rąk Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego
Piotr Adamowicz nagrodę dla najlepszego żeglarza roku odbiera z rąk Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego
Tadeusz Lademann

 

Piotr Adamowicz urodził się w 1952 roku w Gdańsku. Z wykształcenia jest inżynierem budowy okrętów (studiował na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej), z zawodu konstruktor (pracował m.in. w Stoczni im. Conrada w Gdańsku, w latach 1985-1996 był kierownikiem Zakładu produkcji jachtów TYS w SSP „Techno-Service” w Gdańsku).

W 1975 roku rozpoczął karierę żeglarza regatowego. Od tego czasu przepłynął w sumie ponad 36 000 Mm, zdobył kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski z licencją PZŻ w różnych klasach, w tym prawie 30 złotych jako sternik. 

 

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Zuzanna Rybicka - najlepsza żeglarka roku
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz i Zuzanna Rybicka - najlepsza żeglarka roku
fot. Tadeusz Lademann


Wiele nagród i wyróżnień trafiło do gdańskich klubów czy instytucji. Otrzymali je m.in.:

  • Jolanta Gołuńska i Bogdan Gliniecki (GKM LOK Gdańsk) za prowadzenie zajęć żeglarskich w Pałacu Młodzieży w Gdańsku w kategorii „Pomorski Edukator Żeglarstwa Roku 2019”
  • Program Edukacji Morskiej w Gdańsku w kategorii „Pomorski Edukator Żeglarstwa Roku 2019”
  • Michał Krasodomski (KS AZS AWFiS Gdańsk) w kategorii „Najbardziej utalentowani najmłodsi żeglarze na Pomorzu roku 2019” (poza statuetką otrzymał 1000 zł)
  • Gdański Ośrodek Sportu za Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski - załóg wieloosobowych w kategorii „Pomorskie żeglarskie wydarzenie roku 2019”
  • KS AZS AWFiS Gdańsk - Sekcja Żeglarska za żeglarską robotę klubową na najwyższym poziomie w kategorii „Pomorski żeglarski klub roku 2019”
  • Gdański Ośrodek Sportu za wspieranie pomorskiego żeglarstwa w kategorii „Przyjaciel Pomorskiego Żeglarstwa Roku 2019”

Więcej o nagrodach na portalu żeglarski.info.  

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl