PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pierwszy dzień Weekendu Muzeów - gdańska publiczność nie zawiodła

Pierwszy dzień Weekendu Muzeów - gdańska publiczność nie zawiodła
W sobotę i niedzielę (15 i 16 maja) w Gdańsku i na Pomorzu odbywa się Weekend Muzeów. W tym czasie instytucje kultury bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę udostępniają zwiedzającym swoją ofertę, najczęściej w zwyczajowych weekendowych godzinach otwarcia.
Gdański Teatr Szekspirowski zaprosił na pożegnalną odsłonę cyklu pt. „Szekspir – 7 grzechów głównych”
Gdański Teatr Szekspirowski zaprosił na pożegnalną odsłonę cyklu pt. „Szekspir – 7 grzechów głównych”
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Muzea i galerie sztuki zostały otwarte dla publiczności niespełna 10 dni temu. Sobotnio - niedzielny Weekend Muzeów z bezpłatną lub nieomal bezpłatną ofertą doskonale wpisał się więc w zapotrzebowanie “wygłodzonej” publiczności na kontakt z kulturą.

Pewną przeszkodą w realizacji tych potrzeb podczas Weekendu Muzeów jest obowiązujący reżim sanitarny (w muzeach i galeriach obowiązuje limit 1 os. na 15 mkw.), przez co nie zawsze wszyscy chętni od razu mogli wejść do środka. 

Ratusz Głównego Miasta - oddział Muzeum Gdańska na swoim profilu na Fb napisał:

“W przy­padku, gdyby wej­ście do Ratusza było zamknięte, pro­simy o zacho­wa­nie cier­pli­wo­ści. Ozna­cza to, że w tej chwili w obiek­cie prze­bywa maksymalna liczba zwie­dza­ją­cych zgodna z zale­ceniami sanitarnymi. Jeśli jesteś na Głównym Mieście, to tuż obok Ciebie znajdują się pozostałe oddziały Muzeum Gdańska. Warto je zwiedzić i wrócić za godzin”.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z SOBOTNIEJ ODSŁONY WEEKENDU MUZEÓW

 

I rzeczywiście takie sytuacje się zdarzały, dlatego planując zwiedzanie w niedzielę, trzeba uwzględnić ew. czas oczekiwania.

W tym roku instytucje kultury podczas “muzealnego weekendu” proponują przede wszystkim możliwość zwiedzania swoich wystaw stałych (np. Europejskie Centrum Solidarności, Hevelianum), które przez wiele miesięcy nie były dostępne dla publiczności. Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku właśnie podczas Weekendu udostępnił zwiedzającym swoją nową wystawę stałą - „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki”.

 

W sobotnią noc w ramach Weekendu Muzeów odbyły się dwa wydarzenia plenerowe. Gdański Teatr Szekspirowski zaprosił na pożegnalną odsłonę cyklu pt. „Szekspir – 7 grzechów głównych” (mowa była o pysze, zawiści i łakomstwie). Wydarzenie w formie nocnego spaceru (w kilku odsłonach) po zewnętrznych dziedzińcach Teatru oparte zostało o archiwalne nagrania wykładów prof. Jerzego Limona, zmarłego w marcu br. dyrektora GTS, który w latach poprzednich sam prowadził część wędrówek. Dzięki zachowanym nagraniom jego głos mógł towarzyszyć wydarzeniu.   

Multimedialnym projekcjom wyświetlanym na murach GTS towarzyszyły działania aktorów Teatru Korkoro, a narrację dopełniły opowieści przewodników GTS.

Na Nowych Ogrodach z kolei odbyło się wydarzenie przygotowane przez Projektornię Gdańskiego Archipelagu Kultury, czyli rozmowa… czterech miejskich gmachów - siedzib Urzędu Miejskiego, Sądu, Policji i Szpitala im. Mikołaja Kopernika. 

Część oferty (wykładów, zwiedzania z przewodnikiem) dostępna jest w formule online.

 

 

Ewentualne zmiany w programie poszczególnych instytucji najlepiej sprawdzać na ich stronach internetowych

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl