• Start
  • Wiadomości
  • Majowe rocznice w Gdańsku: Dzień Europy, śmierć Marszałka, Ponary. PROGRAM

Majowe rocznice w Gdańsku: Dzień Europy, śmierć Marszałka, Ponary. PROGRAM

Pięć ważnych dla Polski świąt i rocznic obchodzimy w Gdańsku od 8 do 18 maja. W sobotę uczciliśmy 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W niedzielę 9 maja obchodzić będziemy Dzień Europy. Zobacz jakie jeszcze uroczystości planowane są w tym miesiącu.
08.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Program tegorocznych uroczystości majowych został okrojony z powodu pandemii, do złożenia kwiatów w miejscach pamięci i przemówień przedstawicieli organizatorów
Program tegorocznych uroczystości majowych został okrojony z powodu pandemii, do złożenia kwiatów w miejscach pamięci i przemówień przedstawicieli organizatorów
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

To ciąg dalszy gdańskich obchodów ważnych rocznic i świąt majowych - po 17-eciu wejścia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Święcie Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (2 maja) i 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

 

  •  FLAGA UNII EUROPEJSKIEJ NAD GDAŃSKIEM - zobacz, jak została uroczyście wciągnięta 1 maja, o godz. 10.00, na maszt na Górze Gradowej:

 

  •  BIAŁO-CZERWONA FLAGA NAD GDAŃSKIEM - uroczyście wciągnięta 2 maja, o godz. 12.00, na maszt na Górze Gradowej:

 

PROGRAM OBCHODÓW 8 - 18 MAJA:

 

8 MAJA - 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej

W sobotę, 8 maja, godzinie 12:00 rozpoczną się obchody 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystość zaplanowano tradycyjnie przy pomniku „Tym, co za polskość Gdańska”, przy ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku.

 

 

9 MAJA - Dzień Europy

  • Tego dnia na Nowym Ratuszu (siedziba Rady Miasta Gdańska) wyświetlana będzie Flaga Europejska (w godz. 20:00-23:00), podświetlone na niebiesko będą też trzy obiekty: wiadukt przy Galerii Bałtyckiej, Fontanna Neptuna i dźwig na terenach postoczniowych.

Wydarzenia:

- 11:00 - podniesienie flagi europejskiej na Górze Gradowej 

- 13.00 - koncert z wieży Ratusza Głównego Miasta, ok. 40 min. (transmisja online na www.gdansk.pl)

Trębaczom Pawłowi Huliszowi i Emilowi Miszkowi towarzyszyć będzie carillonistka Monika Kaźmierczak. Muzycy wykonają wspólnie Odę do radości Ludwika van Beethovena, Te Deum Marca-Antoine’a Charpentiera oraz utwory kompozytorów z krajów Unii Europejskiej, takich jak Jan Sebastian Bach, Petronio Franceschini, Antonin Dvořak, Pal Esterhazy von Galanta, utwory ze zbioru Joannesa De Gruyttersa z Antwerpii i wiele innych.

- 14:00 - uroczyste odsłonięcie nazwy skweru im. gen. Marka Bezruczki w Oliwie

 

 

10 MAJA - Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach

W poniedziałek, 10 maja, o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczyste uczczenie Dnia Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach. Hołd poległym oddany zostanie pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim (około 100 m za pomnikiem Golgoty Wschodu). W uroczystości udział weźmie prezydent Gdańska i przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

 

 

12 MAJA - 86. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego 

W środę, 12 maja, obchodzona będzie 86. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość z tej okazji odbędzie się o godzinie 11:00 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Piłsudskiego. Udział weźmie prezydent Gdańska i przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku.

 

 

18 MAJA - Dzień Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945

We wtorek, 18 maja, o godzinie 12:30, przy pomniku generała Stanisława Maczka na placu gen. Maczka u zbiegu ulic Chopina i Wojska Polskiego na Strzyży uczczony zostanie Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945. Obecni będą m.in. prezydent Gdańska, przedstawiciele Miasta.

 

W maju obchodzimy wiele świąt i rocznic m.in. datę zakończenia II wojny światowej i Dzień Europy
W maju obchodzimy wiele świąt i rocznic m.in. datę zakończenia II wojny światowej i Dzień Europy
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Ze względu na szczególne okoliczności - trwającą pandemię - wszystkie uroczystości będą mieć skromniejszy charakter niż zwykle i okrojony program, ograniczający się do składania kwiatów i przemów przedstawicieli miasta i stowarzyszeń. W wydarzeniu nie będzie brać udział orkiestra ani kompania reprezentacyjne.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim