PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej. WIDEO i ZDJĘCIA

Inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej. WIDEO i ZDJĘCIA
W poniedziałek, 3 maja, w dniu święta Konstytucji 3 Maja w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbyła się inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej. - Słowa przysięgi, które usłyszeliśmy były wypowiadane w XVII, ale także XVIII wieku - mówił prowadzący inscenizację Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska.
Dwóch mężczyzn ubranych w stroje z XVI wieku, mają podniesione prawe dłonie, trzy palce wyciągnięte ku górze. Na twarzach mają maseczki ochronne
Inscenizacja odbywała się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Biało-czerwone iluminacje w Dzień Flagi RP i rocznicę Konstytucji 3 Maja


Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku, czyli 230 lat temu. Była pierwszym w Europie i drugim na świecie - po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku - tego typu spisanym dokumentem. Konstytucja regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. 

 

Z okazji 230. rocznicy powstania Konstytucji 3 Maja w poniedziałek, 3 maja 2021, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odbyła się inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Przysięgi, którą gdańszczanie składali w XVII i XVIII wieku. 

- Gdy królowie polscy odwiedzali nasze miasto, to Wielka Sala Wety zamieniała się w salę audiencyjną. Tutaj królowie przyjmowali posłuchania, słuchali skarg, ale także przez pewien czas stąd rządzili Rzeczypospolitą - Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska, prowadzący inscenizację, wyjaśniał dlaczego dla naszego miasta tak ważna jest Wielka Sala Wety. - Na samym środku wisiał zawsze portret króla, który aktualnie panował. W związku z tym, że najważniejszym królem dla Gdańska jest Kazimierz Jagiellończyk, któremu Gdańsk zawdzięcza wielki przywilej i bogactwo, które miasto uzyskało pod skrzydłami Rzeczypospolitej, to właśnie jego portret wisi na środku Wielkiej Sali Wety.

By zostać obywatelem Miasta Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

- Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, którzy dorobili się interesów i mogli zostać mieszkańcami naszego miasta. Inaczej brzmiała przysięga obcych, czyli osób, które dopiero do miasta przyjechały - tłumaczył Krzysztof Kucharski. - W pierwszej jest przysięga na wierność królowi polskiemu, bo w ten sposób gdańszczanie pokazywali kto jest ich władcą i kto zapewnia bogactwo miastu a to bogactwo zawsze zapewniała Rzeczypospolita. 


ZOBACZ INSCENIZACJĘ Z PRZYSIĘGI GDAŃSZCZAN NA WIERNOŚĆ KRÓLOWI I RZECZYPOSPOLITEJ

 

Po złożeniu przysięgi rozległy się okrzyki:

- Wiwat Rzeczypospolita!

- Wiwat! Wiwat! 

- Wiwat Gdańsk!

- Wiwat! Wiwat! 

Uczestnicy inscenizacji wystąpili w strojach z epoki oraz ... w maseczkach na twarzach, nieodzownym atrybucie trwającej pandemii koronawirusa. 

W inscenizacji udział brali członkowie Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk.  

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z INSCENIZACJI

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl