Osiecka i Okudżawa w Nadbałtyckim Centrum Kultury

W piątek, 10 maja, w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbędzie się poetycko-muzyczne spotkanie, poświęcone twórczości Agnieszki Osieckiej i Bułata Okudżawy. Wystąpią artyści polscy i rosyjscy. Początek o godz. 18:00, wstęp wolny.
09.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osiecka i Okudżawa: historia twórczej przyjaźni - to będzie niezapomniany wieczór w Nadbałtyckim Centrum Kultury
Osiecka i Okudżawa: historia twórczej przyjaźni - to będzie niezapomniany wieczór w Nadbałtyckim Centrum Kultury
mat. prasowe
 
Bułat Okudżawa, wybitny rosyjski bard, był głosem pokolenia. Na jego pieśniach wychowały się miliony Polaków, których zresztą darzył ogromną sympatią. Jego twórczość, tłumaczoną na wszystkie języki świata, spopularyzowali w Polsce m.in: Wojciech Młynarski, Andrzej Mandalian, Witold Dąbrowski czy Agnieszka Osiecka. Pomiędzy poetką a bardem zrodziła się głęboka przyjaźń, która zaowocowała wspólną twórczością. Osiecka pod koniec życia przeniosła się z Warszawy do Sopotu, pisała dla teatrzyku Atelier, bywała w Gdańsku.
 
Twórczości obojga artystów poświęcone będzie spotkanie poetycko muzyczne w Ratuszu Staromiejskim - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35). W piątek, 10 maja, twórczość Agnieszki Osieckiej i Bułata Okudżawy przybliżą: Igor Biełow, Yanka Rosjanka i Andrzej Lewandowski.
 
 
O artystach:
 
  • Igor Biełow - poeta i tłumacz, urodził się w Leningradzie w 1975 roku. Jego wiersze i tłumaczenia polskiej, ukraińskiej i białoruskiej poezji i prozy ukazywały się w wielu czasopismach. Laureat ogólnorosyjskiej nagrody literackiej «Еuryka!» (2006), laureat międzynarodowego literackiego konkursu imienia Maksymiliana Wołoszyna (2011), laureat poetyckiego konkursu imienia Nikolaja Gumilowa (2013), stypendysta Ministerstwa kultury Rosji (2003), Szwedzkiego instytutu (2007), Ministra kultury Polski «Gaude Polonia» (2009, 2012) i Polskiego Instytutu Książki (2013). Uczestniczył w szeregu akcji literackich w Rosji i za granicą. Jego wiersze zostały przetłumaczone na języki angielski, niemiecki, szwedzki, fiński, polski, estoński, łotewski, litewski, ukraiński i białoruski. Należy do Związku Pisarzy Rosyjskich i rosyjskiego PEN-centrum. Autor tomów wierszy Cały ten jazz (Kaliningrad, 2004) i Muzyka nie dla grubych (Kaliningrad, 2008). W roku 2015 w Moskwie ukazał się autorski tom jego przekładów wierszy Marcina Świetlickiego 100 wierszy o wódce i papierosach.

 

  • Yanka Rosjanka - rosyjska artystka młodego pokolenia, która pochodzi z serca Syberii, miasta Tomsk. Utalentowana nie tylko muzycznie - gra i śpiewa - ale także aktorsko. Od siedmiu lat mieszka w Polsce, gdzie propaguje kulturę rosyjską, koncertując i grając w spektaklach. Jej koncertowy repertuar zawiera zarówno rosyjskie dumki i ballady, utwory Okudżawy, Wysockiego jak i bardziej nowoczesne rockowe brzmienia. 

 

  • Andrzej Lewandowski - wykonawca poezji śpiewanej. Interesuje się muzyką autorską, Wykonuje piosenki Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Boba Dylana oraz Jacka Kaczmarskiego. Śpiewa w językach polskim, angielskim i rosyjskim. 
 
 
Spotkanie poprowadzi Paulina Siegień - związana z Gdańskiem dziennikarka, specjalizująca się w tematach wschodnich, absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim.
 
Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.
 
 
Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję” oraz Fundację WOT, a współfinansowane ze środków miasta Gdańsk.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej