• Start
  • Wiadomości
  • Orunia. Po książki do Ratusza - otwarcie nowej biblioteki w 2021 roku

Orunia. Po książki do Ratusza - nowa filia biblioteki powstanie w zabytkowym budynku do końca 2021 roku

25 000 książek na dwóch piętrach, audiobooki, e-booki, internet i prasa - w Ratuszu Oruńskim za półtora roku otwarta zostanie mediateka. W przebudowanym budynku, obok nowej filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, siedzibę znajdą również Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech – Lipce oraz organizacje pozarządowe. 
27.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ratusz Oruński doczekał się remontu i za półtora roku mieszkańcy dzielnicy będą tu wypożyczać książki, czytać prasę, ale też spotykać się z radymi dzielnicy lub na warsztatach prowadzonych przez organizacje pozarządowe
Ratusz Oruński doczekał się remontu i za półtora roku mieszkańcy dzielnicy będą tu wypożyczać książki, czytać prasę, ale też spotykać się z radymi dzielnicy lub na warsztatach prowadzonych przez organizacje pozarządowe
fot. Daniel Słoboda / KFP

 

Biblioteka Lawendowa otwarta. Wyjątkowa placówka już działa w Gdańsku Jasieniu

 

Dawny Oruński Ratusz to ważne i centralne miejsce dzielnicy. Budynek pochodzi z 1867 roku, zbudowano go w stylu gotyckim. Ceglaną elewację frontową zdobią płaskorzeźby Temidy i Demeter – patronek sprawiedliwości i urodzaju. W budynku do końca II wojny światowej mieściła się siedziba lokalnego magistratu, potem urzędu stanu cywilnego, następnie komisariatu Milicji Obywatelskiej i Policji. 

Od 2010 roku budynek stał niezagospodarowany aż do 2016 roku, kiedy kupiło go Miasto i obiekt został objęty projektem rewitalizacji Oruni.

Umowę na przebudowę zabytkowego budynku przy ul. Gościnnej 1 podpisano w poniedziałek, 25 maja 2020 r. 

W odnowionym obiekcie powstanie kolejna filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W ratuszu siedzibę będzie miała też Rada Dzielnicy Orunia-Święty Wojciech-Lipce oraz znajdą się w nim pomieszczenia przystosowane do realizacji działań społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.

- Ratusz Oruński będzie z pewnością ważnym miejscem tak dla dzielnicy, jak i dla całego miasta - mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Ogromnie cieszy, że wiemy już, od kiedy będzie można go odwiedzać. Cieszy nas oczywiście, że w tym nowym centrum społeczno-kulturalnym znajdzie się także biblioteka. Tak właśnie wyobrażamy sobie rozwój bibliotek w Gdańsku: chcemy współpracować z innymi instytucjami, tak by możliwie najlepiej odpowiadać potrzebom mieszkańców.

Nowa Biblioteka Ratuszowa zajmie 339 mkw. na dwóch kondygnacjach. Na pierwszym piętrze powstanie czytelnia do cichej pracy, a poddasze zagospodarowane zostanie z nastawieniem na czytelnika dziecięcego i młodzieżowego. Docelowo księgozbiór nowej filii obejmować będzie 25 000 książek, w tym 2 500 audiobooków. Czytelnicy będą mieli także dostęp do e-booków, internetu i prasy. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w środku zostanie zamontowana winda.

Przebudowa zakończy się we wrześniu 2021 r.

 

Biblioteka w Brzeźnie w nowej odsłonie. Zobacz, jak wygląda po remoncie

 

Warto przypomnieć, że rewitalizacja to nie tylko projekt remontów budynków. 

- Rewitalizacja to przede wszystkim działania dla polepszenia jakości życia mieszkańców danego obszaru - tłumaczyła przy okazji ogłaszania przetargów na opracowanie dokumentacji remontu dawnego ratusza Ewa Pielak, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gdańska. - Działania skierowane do osób w trudnej sytuacji życiowej, niemogących z różnych powodów poradzić sobie z problemami, borykających się z trudną sytuacją życiową. Dlatego właśnie w każdym obszarze rewitalizacji powstaną miejsca, gdzie będzie można uzyskać wsparcie, poradę, czy pomoc. Już teraz działają tam organizacje pozarządowe, które wspierają społeczność lokalną. To ważni Partnerzy rewitalizacji. Cieszę się bardzo, że poprzez remonty w ramach projektów rewitalizacji, organizacje te będą mogły rozwijać swoją działalność, a mieszkańcy zyskają miejsca, gdzie każdy będzie mógł przyjść, zyskać poradę, czy po prostu spędzić czas w przyjaznym otoczeniu.

 

Zobacz, jak będzie wyglądał Ratusz Oruński po rewitalizacji

 

 

Inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?