PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Biblioteka Lawendowa otwarta. Wyjątkowa placówka już działa w Gdańsku Jasieniu

Biblioteka Lawendowa otwarta. Wyjątkowa placówka już działa w Gdańsku Jasieniu
Znajdziemy w niej 7 tys. książek, blisko 700 audiobooków, wygodne siedziska i dwa komputery. To dobre miejsce do czytania, pracy, a także… wypicia smacznej kawy. W piątek, 31 stycznia, nowa biblioteka, która mieści przy ulicy Lawendowe Wzgórze 5 (budynek niedawno otwartej Szkoły Podstawowej nr 6), otwarta została dla czytelników. Miasto Gdańsk wsparło tę inwestycję kwotą 330 tys. zł.
Biblioteka Lawendowa - mieści się w budynku niedawno otwartej Szkoły Podstawowej nr 6, przy ulicy Lawendowe Wzgórze 5 w Gdańsku Jasieniu
Biblioteka Lawendowa - mieści się w budynku niedawno otwartej Szkoły Podstawowej nr 6, przy ulicy Lawendowe Wzgórze 5 w Gdańsku Jasieniu
brak autora


Biblioteka Lawendowa jest 32 filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
Czytelnicy, którzy korzystać będą z tego miejsca, mają do dyspozycji 140-metrową przestrzeń, która podzielona została na dwie części. 

- W pierwszej sali mamy dostęp do prasy i kawy. Gdyby ktoś chciał się zrelaksować czytając prasę, może zamówić sobie kawę - wyjaśnia Dagmara Gulecka-Hura, kierownik Biblioteki Lawendowej. - W drugim pomieszczeniu mamy siedziska, fotele, telewizor mobilny, tablicę magnetyczną. Mamy nadzieję, że młodzież się u nas zaadaptuje i będzie chętnie nas odwiedzać. 

Uroczyste odsłonięcie Biblioteki Lawendowej
Uroczyste odsłonięcie Biblioteki Lawendowej
zdj. Dominik Paszlliński/gdansk.pl


W księgozbiorze nowej biblioteki na początek znalazło się 7 tys. tytułów, w tym wiele nowości wydawniczych. Do dyspozycji czytelników jest też  blisko 700 audiobooków. W Bibliotece Lawendowej będzie dostępna również usługa Legimi – czyli bezpłatny dostęp do książek w formie ebooków. 

- Jest to przestrzeń, która przede wszystkim nastawiona jest na młodzież i dzieci, które przebywają po sąsiedzku, czyli w Szkole Podstawowej nr 6 - mówi Marcin Haftkowski, kierownik Działu Promocji, Marketingu i Public Relations w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. - Dzięki wyposażeniu placówki w odpowiedni sprzęt, młodzież będzie mogła zaangażować się m.in. w tworzenie podcastów, czyli krótkich wypowiedzi dźwiękowych lub filmowych. Ta biblioteka to też przestrzeń, która otwarta jest na mieszkańców tej dzielnicy, ponieważ filia ta została otwarta w okolicy, w której do tej pory biblioteka nie funkcjonowała. 

ZOBACZ WNĘTRZA BIBLIOTEKI LAWENDOWEJ NA FILMIE:


 

W dniu otwarcia, czyli w piątek, 31 stycznia, biblioteka będzie czynna dla czytelników od godz. 15.00.

 

Godziny otwarcia Biblioteki Lawendowej:

Poniedziałek: 9.00 - 19.00

Wtorek:          9.00 - 19.00

Środa:            9.00 - 15.00

Czwartek:      9.00 - 19.00

Piątek:           9.00 - 19.00

Sobota:          9.00 - 15.00

Niedziela:     nieczynne

 

Z okazji otwarcia nowej biblioteki, w sobotę 1 lutego, zaplanowano dla czytelników warsztaty i niespodzianki 

PROGRAM 

10.30 - 1200 „Worek opowieści” - warsztat, podczas którego ćwiczone będą kreatywność i wyobraźnia. Tytułowy worek jest pełen różności, które zainspirują uczestników do stworzenia niepowtarzalnej opowieści. Warsztat będzie bazował na metodach teatru improwizacji. Prowadzenie - Małgorzata Tremiszewska z grupy ImproBaja.

Warsztat dla dzieci i rodziców.

I grupa 10:30-11:15

II grupa 11:15- 12:00

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: promocja@wbpg.org.pl lub telefonicznie 58 301 48 11 w. 221

 

12:15 – 13:45  Warsztat tworzenia eko kosmetyków – musujące kule do kąpieli - podczas kąpieli olejki eteryczne zawarte w kuli pomogą się zrelaksować, a zawarte w niej oleje roślinne odżywią skórę. Uczestnicy będą dekorować kule suszem kwiatowym i czekoladową posypką. Każda kula zostanie zapakowana w ozdobny papier. Będziemy pracować na naturalnych surowcach kosmetycznych.

Warsztat zostanie poprzedzony częścią teoretyczną dotyczącą m.in. jak czytać etykiety kosmetyków.

Warsztat dedykowany dorosłym.

I grupa 12:15-13:00

II grupa 13:00- 13:45

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: promocja@wbpg.org.pl lub telefonicznie 58 301 48 11 w. 221

14:00 Warsztaty z Lego Mindstorms EV3 – warsztaty z robotyki. Zajęcia LEGO edukują w zakresie nauk ścisłych, jak matematyka, fizyka oraz programowanie - i choć mogą się one wydawać trudne, unikatowy program warsztatów sprawia, że dzieci rozumieją wszystko w mig! W trakcie różnorodnych zajęć rozwijamy wyobraźnię przestrzenną, kreatywność, zdolności manualne oraz umiejętności pracy w grupie. LEGO Mindstorms EV3 dla dzieci to po prostu sama frajda.

Warsztaty poprowadzą specjaliści z firmy Pan Robot.

Warsztat dla młodzieży w wieku od 11 do 15 lat.

Czas trwania 90 minut.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Zapisy: promocja@wbpg.org.pl lub telefonicznie 58 301 48 11 w. 221.

 

Czytaj także:

Biblioteka w Brzeźnie w nowej odsłonie. Zobacz, jak wygląda po remoncie
Biblioteka Kolonia przy ul. Manifestu Połanieckiego - poznaj jej nowe oblicze

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze