• Start
  • Wiadomości
  • Opera Bałtycka zaprasza do teatru na żywo. Wracają znane tytuły, w czerwcu premiera „Madama Butterfly”

Opera Bałtycka zaprasza widzów na spektakle na żywo. W czerwcu premiera „Madama Butterfly”

Opera Bałtycka otworzy się dla publiczności zgromadzonej na widowni pod koniec maja. W weekend 29 i 30 maja widzowie obejrzą spektakle baletowe „Sen nocy letniej”, a w czerwcu pierwszą premierę - opery „Madama Butterfly” Pucciniego. Na scenie pojawią się po raz pierwszy na żywo jednoaktówki: „Judyta / Syn marnotrawny / Święto wiosny”, wracają też propozycje dla dzieci.
23.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tancerka, z wiankiem na głowie i w zielonej sukience, stoi w puentach na jednej nodze, drugą ma uniesioną. Tancerz w pozycji półleżącej wyciąga do niej rękę. W tle grupa tancerzy.
Magiczny i miłosny "Sen nocy letniej" Felixa Mendelssohna obejrzymy znów na żywo 29 i 30 maja 2021 r.
fot. Krzysztof Mystkowski/Opera Bałtycka/KFP

 

- Aby móc jak najczęściej gościć widzów na widowni, do czego musimy się przygotować nie rezygnując jednocześnie z działalności online, aż do momentu otwarcia teatru pod koniec maja, musieliśmy wprowadzić pewne zmiany w repertuarze - tłumaczy Marta Boleska z Opery Bałtyckiej.

Czego spodziewać możemy się w najnowszym repertuarze Opery Bałtyckiej?

Pod koniec maja (29 i 30 maja 2021 r.) zobaczymy spektakl „Sen nocy letniej”. Ta baletowa opowieść komiczna o magii i miłości, oferująca przepiękną muzykę Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego i dramaturgię opartą na szekspirowskiej komedii - jest jednym z najchętniej oglądanych spektakli w tym teatrze. Inscenizacja, która gdańską premierę miała 28 lutego 2020 r., inspirowana jest łódzką wersją baletu z 1985 roku.


W czerwcu (11 czerwca) odbędzie się radosne dla każdego teatru wydarzenie: premiera! Tym razem będzie to również bardzo lubiane i doceniane przez widzów przedstawienie - opera Pucciniego „Madama Butterfly”. 

 

Werystyczna opera z 1904 roku, o tragicznej w skutkach miłości młodziutkiej gejszy Cio-Cio-San do amerykańskiego oficera marynarki Benjamina Pinkertona, nie od razu stała się sukcesem Giacomo Pucciniego. Dopiero wniesione poprawki w konstrukcji dzieła i zmiana obsady zapewniły jej powodzenie. Dziś ta historia, niezwykle znana, jest już częścią popkultury. W XX wieku powstały nawet musical i film: “M. Butterfly” – amerykański dramat z 1993 roku, wyreżyserowany przez Davida Cronenberga z rolami Jeremy Ironsa i Johna Leone, poprzedzał musical “Miss Saigon” autorstwa Claude-Michela Schönberga. 

Na deskach Opery Bałtyckiej operę Pucciniego wystawiono zaledwie trzykrotnie, a to ze względu na szaloną popularność pierwszej inscenizacji z 1951 roku. 

W tym sezonie obejrzymy spektakl jeszcze trzy razy: 12, 13 i 15 czerwca.



Tancerka w szpagacie pochyla się do przodu i wyciąga ramię w kierunku widza. W tle grupa tancerzy
W "Święcie wiosny" podziwiać będziemy m.in. tancerkę Ewelinę Adamczyk
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/OB



Koniec czerwca przyniesie w programie również przypomnienie i efekt świeżości jednocześnie, ponieważ operowo-baletowy spektakl, o którym mowa, premierę miał już w kwietniu. Ale z powodu pandemii odbyła się ona tylko online. Teraz trzy jednoaktówki: „Judyta / Syn marnotrawny / Święto wiosny” obejrzymy w końcu na żywo. 



- Spektakle pokażemy publiczności zgromadzonej na widowni 26 i 27 czerwca - zapowiada Boleska. 



Spotkania, wykłady, warsztaty

Opera zaprosi nas też (23 maja, godz. 12), na "Artetematy" czyli rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których u
słyszymy wybrane miniatury ilustracyjne z "Karnawału Zwierząt" Saint-Saënsa. Artyści Opery Bałtyckiej: Przemysław Treszczotka oraz Michał Krężlewski wyjaśnią nam jakich zabiegów użył kompozytor, aby przedstawić kukułkę czy słonia i będziemy też malować zainspirowani utworami kompozytora. Godzinne spotkanie zaplanowane jest dla 20 osób i odbędzie się na patio lub foyer opery - w zależności od pogody.
Bilet - 10 zł.


 Artetematy to rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których usłyszymy tym razem fragmenty  Karnawału Zwierząt  Saint-Saënsa
"Artetematy" to rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których usłyszymy tym razem fragmenty "Karnawału Zwierząt" Saint-Saënsa
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/OB



Powrócą też inne wydarzenia edukacyjne - 29 maja Jerzy Snakowski poprowadzi pierwsze od długiego czasu spotkanie na żywo z cyklu „Opera? Si!”, a dzień później propozycja dla najmłodszych widzów (od 4 do 8 lat) - „Pomposo i…”.
W spektaklu uszkodzona Skrzynia Biegów Czasu w Magicznym Wehikule spowoduje, że Wielki Dur i Pomposo spotykać się będą z różnymi postaciami, które zdołały przeniknąć do ich świata. Dzieci odkryją kogo spotkali bohaterowie i wspólnie naprawią Magiczny Wehikuł.
Spektakl trwa około 45 minut, bilety kosztują 25 zł, a po nim jest szansa na pamiątkowe zdjęcie z Pomposo i Wielkim Durem.
Od 1 czerwca będzie też możliwość obejrzenia majowego odcinka online.

Rafał Sambor i Paulina Wilczyńska zapraszają dzieci na operowe przygody
Rafał Sambor i Paulina Wilczyńska zapraszają dzieci na operowe przygody
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/OB

 

W czerwcu warto też przyjść do opery, aby spędzić czas w sposób inspirujący, odetchnąć i odpocząć.

Misy i gongi tybetańskie
piątek 18 czerwca, godzina 19
Muzyka Duszy, czyli koncert w brzmieniach mis tybetańskich i gongów oraz wokalu intuicyjnego. Warsztaty prowadzi Magdalena Pfeifer, wieloletnia artystka Chóru Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Świece zapachowe DIY
sobota 19 czerwca, godzina 11
Własnoręczne przygotowanie aromatycznych świec sojowych. Prowadząca – Kinga Zawierzeniec z Pracowni Dream.

Warsztaty florystyczne
niedziela 20 czerwca, godzina 11
Tworzenie wianków w patio w otoczeniu aury ogrodu wewnętrznego Opery. Prowadząca: Benita Hańć, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni rzeźby, z zamiłowania florystka.

Zajęcia odbywać się będę na patio lub w foyer Opery Bałtyckiej w zależności od pogody. Uczestniczyć w nich może po 15 osób, bilety (30 zł) do nabycia w kasie Opery lub na www.operabaltycka.pl.

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy