PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olszynka. Mieszkańcy szukają sposobu na rozwiązanie problemu zaśmiecania ich dzielnicy

Olszynka. Mieszkańcy szukają sposobu na rozwiązanie problemu zaśmiecania ich dzielnicy
Zielona dzielnica od lat boryka się z problemem podrzucanych odpadów. Na Motławą niejednokrotnie zalegają zepsute pralki, lodówki, niepotrzebne szafki czy zużyte opony samochodowe. W październiku Rada Dzielnicy planuje tu montaż, sfinansowanych z jej środków urządzeń, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.
Opływ Motławy jest regularnie zaśmiecany szklanymi butelkami i plastikowymi opakowaniami
Opływ Motławy jest regularnie zaśmiecany szklanymi butelkami i plastikowymi opakowaniami
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Widok urokliwego opływu Motławy oddzielającego Olszynkę od Dolnego Miasta często oszpecony jest zalegającymi przy brzegach rzeki pustymi butelkami po alkoholu i innymi śmieciami.

Szklane butelki po alkoholu czy plastikowe opakowania po napojach zauważyć można też na trawnikach, w rowach melioracyjnych czy przy ogródkach działkowych. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na pobliskich, zarośniętych wysokimi trawami, nieużytkach. Są takie miejsca, w których regularnie pojawiają się zniszczone elementy samochodów, a także sprzęt AGD i RTV oraz meble.

Dzielnica boryka się z problemem podrzucanych odpadów od lat. Sytuacja wydaje się z każdym rokiem pogarszać.

Rada Dzielnicy wpadła więc na pomysł, by zainstalować fotopułapki w najbardziej newralgicznych miejscach w dzielnicy. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy, która jest gotowa takie urządzenia zainstalować i obsługiwać. Koszt jednego z nich wynosi około 2 - 3 tys. złotych.

- Zakup fotopułapek chcemy sfinansować ze środków budżetu Rady Dzielnicy. Sesję mamy we wrześniu, więc dopiero wtedy radni podejmą decyzję w tej sprawie. Zatem kupno i montaż urządzeń możliwe będzie nie wcześniej niż w październiku bieżącego roku - wyjaśnia Jadwiga Kubik, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka.

 

   Olszynka i Orunia posprzątały u siebie. Kolejne dzielnice planują podjąć "śmieciowe wyzwanie"

 

Budżet Rady Dzielnicy Olszynka wynosi obecnie około 20 tys. złotych. Dlatego na początek zakupione zostaną dwa takie urządzenia - radni planują bowiem jeszcze inne wydatki w tym roku.

- Fotopułapki zostaną zamontowane nad samą Motławą, na odcinku od ul. Olszyńskiej niemal do granicy z Rudnikami i znajdującej się tam stacji pomp. Niewykluczone, że urządzenia te nie będą miały stałych lokalizacji, a co jakiś czas będą przenoszone w inne problematyczne miejsca - przyznaje przewodnicząca Jadwiga Kubik. - Znamy bowiem różne "ulubione" miejsca śmieciarzy.

Rada Dzielnicy Olszynki spotkała się w tej sprawie także z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Służby także planują zainstalować w tej okolicy fotopułapki. Dziś jednak za wcześnie na to, by określić ile pojawi się takich urządzeń i w jakich lokalizacjach.

 

Pół roku Eko Patrolu Straży Miejskiej: 1 tys. kontroli pieców i sprzęt do walki o czystość środowiska

 

Przed rokiem mieszkańcy i radni dzielnicy zorganizowali kilka społecznych akcji, w ramach których sprzątano Olszynkę
Przed rokiem mieszkańcy i radni dzielnicy zorganizowali kilka społecznych akcji, w ramach których sprzątano Olszynkę
Fot. FB Rady Dzielnicy Olszynka

 

Pani Jadwiga podkreśla, że Olszynka od lat boryka się z problemem tego typu odpadów. Jej zdaniem winni są tak mieszkańcy, jak i osoby przejezdne. Jest tu duży ruch samochodowy. Wielu kierowców skraca sobie bowiem drogę do centrum miasta, np. jadąc z lub do Pruszcza Gdańskiego, właśnie przez tę gdańską dzielnicę. A tereny zielone, często zarośnięte, najwyraźniej zachęcają część z nich do pozostawienia tutaj niepotrzebnych sprzętów.

 

   Olszynka. Radni chcą budowy tunelu pod torami kolejowymi

 

Problem ze śmieciami widoczny jest w zasadzie na cały odcinku od opływu Motławy do Przejazdowa. Służby miejskie, choć pojawiają się tu regularnie, nie nadążają ze sprzątaniem.

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze