PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olszynka i Orunia posprzątały u siebie. Kolejne dzielnice planują podjąć "śmieciowe wyzwanie"

Olszynka i Orunia posprzątały u siebie. Kolejne dzielnice planują podjąć "śmieciowe wyzwanie"
Ponad 100 mieszkańców Olszynki i Oruni-Św.Wojciecha-Lipiec wzięło udział w sobotnim Trash Challenge, czyli nowym internetowym wyzwaniu. Gdańszczanki i gdańszczan wsparły w tym miejskie służby, w tym Gdańskie Nieruchomości i Gdańskie Usługi Komunalne, które zapewniały m.in. kontenery, a także worki i ochronne rękawiczki.
Porzucone odpady wielkogabarytowe to duży problem Olszynki
Porzucone odpady wielkogabarytowe to duży problem Olszynki
FB Rady Dzielnicy Olszynka

 

W Trash Challenge chodzi o to, aby rozejrzeć sie wokół i posprzątać samodzielnie zaśmiecone miejsce publiczne. Może to być pobliski trawnik mijany każdego dnia, porośnięta krzakami przestrzeń, zza której wyłaniają się mało estetyczne odpady, park albo droga do pracy. Ze znalezieniem takich zaniedbanych miejsc nie powinno być problemu. 

Co ważne, trzeba zrobić też - dla porównania - zdjęcie danego miejsca przed sprzątaniem i po - a potem wrzucić je do internetu.

Olszynka, choć dzielnica "zielona", zdominowana przez zabudowę jednorodzinną oraz ogrody działkowe, od lat boryka się z problemem zalegających wszędzie odpadów, głównie wielkogabarytowych. W sobotę, 13 kwietnia, przy ul. Pustej, gdzie zaplanowano zbiórkę i wielkie sprzątanie, pojawiły się dziesiątki mieszkańców, młodszych i starszych.

Co sprzątano? Opony i inne elementy samochodowe, zniszczone meble, zepsuty sprzęt rtv i agd. W niewielkim stopniu: plastikowe reklamówki, opakowania, itp.

- Sama zebrałam ponad 40 butelek po alkoholu, takich 100 ml, i to niedaleko placu zabaw. To było chyba największe zaskoczenie – przyznaje Jadwiga Kubik, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Olszynka. - Było też bardzo dużo opon i telewizorów. Śmieci, w tym złomu, było po prostu ogrom. Pierwszy kontener zapełniliśmy w zaledwie pół godziny – dodaje.

Pani Jadwiga podkreśla, że Olszynka od lat boryka się z problemem tego typu odpadów. Jej zdaniem winni są nie tylko sami mieszkańcy, ale też osoby przejezdne. Wielu kierowców skraca sobie bowiem drogę do centrum miasta właśnie przez tę dzielnicę. A tereny zielone, często zarośnięte, najwyraźniej zachęcają część z nich do pozostawienia tutaj niepotrzebnych sprzętów.

- To rozległa dzielnica, a problem ze śmieciami mamy w zasadzie na cały odcinku od opływu Motławy do Przejazdowa. Jest tu duży ruch samochodowy. Służby miejskie nie nadążają ze sprzątaniem, do części terenów, zwłaszcza tych niezamieszkałych prawdopodobnie nawet nie dojeżdżają, a problem jest coraz większy – podkreśla Przewodnicząca Zarządu Olszynki.

 

To tylko część śmieci, które zebrano w trakcie sobotniej akcji sprzątania Olszynki
To tylko część śmieci, które zebrano w trakcie sobotniej akcji sprzątania Olszynki
FB Rady Dzielnicy Olszynka

 

Sobotnia akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony mieszkańców. Na wszystkich obecnych, już po akcji, czekał słodki poczęstunek, a także kawa i herbata. Wstępnie zaplanowano już kolejne sprzątanie, choć nie ustalono jeszcze konkretnego terminu.

W sobotę, 13 kwietnia, sprzątano też na terenie Oruni, Św. Wojciecha i Lipiec. Wyznaczono w sumie cztery lokalizacje. Na Oruni: pomiędzy ul. Ubocze a ul. Głuchą oraz przy ul. Przybrzeżnej, w Św. Wojciechu - przy mostku wzgórza św. Wojciecha, a także na Lipcach - przy Parku Ferberów, obok dwóch stawów. Jak poinformowała Agnieszka Bartków, radna dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce, w sprzątaniu tej dzielnicy wzięło udział około 90 mieszkańców. Odpadami zapełniono trzy duże kontenery.

- Będzie potrzeba jeszcze kolejnych trzech, aby zabrać wszystko co uzbieraliśmy. Jest moc! Już planujemy kolejną akcję - zapowiedziała na swoim profilu FB Agnieszka Bartków.

 

Tak sprzątano w sobotę na Oruni
Tak sprzątano w sobotę na Oruni
FB Agnieszki Bartków

 

"Śmieciowe wyzwanie" zamierzają podjąć też kolejne dzielnice. W przyszłym tygodniu społeczne sprzątanie zaplanowano na Przymorzu Wielkim. Odbędzie się ono w środę, 17 kwietnia. Zbiórka - przy siedzibie Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie (budynek Gimnazjum nr 19, ul. Jagiellońska 5), o godz. 17.

- Do godz. 19 sprzątamy dzielnicę. Będziemy mieli worki i rękawiczki. Wszelaki sprzęt umożliwiający i ułatwiający sprzątanie mile widziany - zachęcają radni dzielnicy Przymorze Wielkie.

Posprzątać można także z własną grupą, w innym dowolnym miejscu Przymorza Wielkiego, wcześniej zgłaszając się po worki i rękawiczki do Rady Dzielnicy, mailowo: rada@przymorzewielkie.pl.

Po sprzątaniu radni zapraszają na wspólne ognisko: o godz. 19.00, w PSONI, przy ul. Jagiellońskiej 11

Pod koniec miesiąca, 27 kwietnia, na "Osowskie śmieciobranie" zaprasza Rada Dzielnicy Osowa oraz Stowarzyszenie "Inne jest piękne". Zbiórkę zaplanowano na boisku szkolnym SP nr 81, przy ul. Siedleckiego 14, o godz. 11.

Jedną z pierwszych dzielnic, która podjęła internetowe wyzwanie, była Letnica. Społeczne sprzątanie zorganizowano tu w symbolicznym dniu, 24 marca, a więc kiedy pozostałe 34 dzielnice wybierały nowe Rady Dzielnic (w Letnicy takie wybory odbędą się dopiero 9 czerwca - red.).

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze