• Start
  • Wiadomości
  • Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2018. Prezydent Gdańska gratuluje pisarce

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2018. Prezydent Gdańska gratuluje pisarce

- Życzę dalszych sukcesów i szerzenia piękna naszej kultury na świecie - napisała na portalu FB Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Wybitna pisarka związana jest z Gdańskiem od wielu lat jako członkini kapituły gdańskiej Nagrody Literackiej “Europejski Poeta Wolności”.
10.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk
Krzysztof Mystkowski/KFP


Akademia Szwedzka, w uzasadnieniu przyznania nagrody, które odczytano dziś, 10 października 2019 r., napisała że docenia pisarkę za "wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Miasto Gdańsk już od wielu lat cieszy się udziałem artystki w swoim życiu kulturalnym. Autorka jest bowiem członkinią jury Nagrody Literackiej “Europejski Poeta Wolności”, którego organizatorem jest Miasto Gdańsk. To wyróżnienie, które promuje zjawiska poetyckie ambitne i zaangażowane. Takie, które charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi i podejmują istotny dla tożsamości miasta temat wolności.  

Prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz, gratulując noblistce podkreśliła jej związki z Gdańskiem.

Olga Tokarczuk, członkini kapituły Europejski Poeta Wolności, autorka m.in. Ksiąg Jakubowych otrzymała Nobel Prize w dziedzinie literatury! Gratulacje! Życzę dalszych sukcesów i szerzenia piękna naszej kultury na świecie.


Organizowany od 2010 roku “Europejski Poeta Wolności” odbywa się co dwa lata. Jego kolejna edycja zaplanowana jest na rok 2020.

Miasto gościło również Olgę Tokarczuk podczas tegorocznych Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”. To organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej od 2013 roku (również co dwa lata) festiwal literacki, poświęcony sztuce translacji. Jest największym wydarzeniem literackim w Polsce poświęconym tłumaczom i dyskusjom o przekładzie.

Pisarka wygłosiła wykład otwierający wydarzenie. Jego zapis znajdziemy poniżej - początek 30 minuta 14 sekunda nagrania.

 

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiutem powieściowym była, wydana w 1993 roku, "Podróż ludzi Księgi". Ogromny sukces przyniosła Tokarczuk trzecia powieść pt. "Prawiek i inne czasy" (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport "Polityki". W tym samym roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jej inne utwory to: powieści "Dom dzienny, dom nocny", "Gra na wielu bębenkach", esej "Lalka i perła", "Ostatnie historie". Zekranizowana przez Agnieszkę Holland powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" (z roku 2009) została nominowana do nagrody Bookera 2019. Za powieść "Bieguni" (z roku 2008) otrzymała Nagrodę Nike, a także Międzynarodową Nagrodą Bookera (najważniejszą brytyjską nagrodą literacką), była też nominowana do amerykańskiej National Book Award. Jej wielkie dzieło "Księgi Jakubowe" (z roku 2014), wyróżniono również Nagrodą Literacką Nike. Książki autorki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim