• Start
  • Wiadomości
  • Ogrody deszczowe w Gdańsku. Zobacz, jak powstawał czwarty z nich

Ogrody deszczowe w Gdańsku. Zobacz, jak powstawał czwarty z nich

Pierwszy gdański ogród deszczowy utworzono w sierpniu 2018 r. W najnowszym, czwartym już “ogrodzie do zadań specjalnych” w naszym mieście, przy ul. Zakopiańskiej na Siedlcach, nasadzenia zakończyły się 31 października. W przyszłym roku powstanie więcej takich obiektów małej retencji, można zgłaszać miejsca wymagające interwencji.
04.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czwarty gdański ogród deszczowy powstał przy ul. Zakopiańskiej na Siedlcach
Czwarty gdański ogród deszczowy powstał przy ul. Zakopiańskiej na Siedlcach
Gdańskie Wody


W ogrodach deszczowych rosną specjalne gatunki roślin - hydrofitowe, czyli takie które są szczególnie wodnolubne. Ich szczególne umiłowanie wody powoduje, że ogród taki chłonie wodę opadową nawet o 40 proc. skuteczniej niż klasyczny trawnik. Skupienie w jednej przestrzeni takich wodnolubnych bylin jak: knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny, czy strzałka wodna, powoduje, że teren zielony zamienia się w mały zbiornik retencyjny połączony z mini oczyszczalnią.

- Najlepszym źródłem wody dla takich ogrodów jest deszczówka z dachów, chodników, przydomowych podjazdów i parkingów. Dzięki nim zmniejsza się ilość spływających wód opadowych (a co za tym idzie - ryzyko powodzi), a rosnące w takim założeniu rośliny dodatkową filtrują te wody, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę - wylicza Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód. - Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, które skutkują ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Dzięki roślinom wodnolubnym, które w nim zasadzono, będzie zatrzymywał deszczówkę
Dzięki roślinom wodnolubnym, które w nim zasadzono, będzie zatrzymywał deszczówkę
Gdańskie Wody

Powstanie ogrodu deszczowego przy ul. Zakopiańskiej to wynik współpracy Gdańskich Wód, Gdańskich Nieruchomości i Rady Dzielnicy Siedlce. Mieszkańcy budynku przy ul. Zakopiańskiej 42 zmagali się z problemem piwnic zalewanych wodą deszczową spływającą strugami z górnego, stromego tarasu zabudowy. Deszczówka płynęła przez “zwykły” teren zielony, który nie był w stanie zatrzymać spływającego z góry potoku.

Zobacz relację wideo:

Rada Dzielnicy Siedlce zgłosiła problem pracownikom Gdańskich Wód, którzy przeprowadzili wizję lokalną i uznali, że właśnie ogród deszczowy może być dobrym rozwiązaniem dla problemu zalewanych piwnic. Gdańskie Nieruchomości udostępniły swój teren pod założenie ogrodu. Zadanie zrealizowano w ostatnim tygodniu października. Ogrodnikom w pracach pomagały dzielne przedszkolaki z pobliskiego Przedszkola nr 2.

Pracownikom Gdańskich Wód w sadzeniu roślin pomagały dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 2
Pracownikom Gdańskich Wód w sadzeniu roślin pomagały dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 2
Gdańskie Wody

Pozostałe gdańskie ogrody deszczowe:

  • pierwszy, modelowy przy magazynie przeciwpowodziowym Gdańskich Wód na Stogach (skrzyżowanie ulic Wosia Budzysza/Kaczeńce);
  • drugi, także na Stogach, przy ul. Stryjewskiego, powstał jako dodatkowe odwodnienie dla parkingu zrealizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego, we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni
  •  trzeci jest we Wrzeszczu, przy placu O`Rourke (ul. Kochanowskiego), zapobiega podtopieniom pobliskich budynków - już sprawdził się “w akcji”, w nasadzeniach pomagały dzieci z sąsiadującego z placem Przedszkola nr 33.

Wszystkie dotychczasowe ogrody deszczowe w Gdańsku powstały w ramach pilotażu. Obecnie w Gdańskich Wodach powstaje lista podtopień w dzielnicach. Na jej podstawie ułożony zostanie plan miejsc na 2019 r., w których tworzone będą kolejne tego typu realizacje.

- Prosimy mieszkańców o zgłaszanie lokalizacji, w których występują lokalne podtopienia - mówi Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowa Gdańskich Wód. - W przyszłości powstać w nich mogą kolejne ogrody deszczowe, ale nie koniecznie. Nie są one “lekarstwem” na wszystkie tego typu problemy. Czasem może się okazać, że potrzebne jest inne, doraźne rozwiązanie.

Miejsca wymagające interwencji zgłaszać można do Gdańskiego Centrum Kontaktu lub na profilu Gdańskich Wód na Facebook`u.

Dobór roślin w poszczególnych ogrodach deszczowych zależy m.in. pod poziomu nasłonecznienia. Zawsze sadzone są gatunki hydrofitowe - wodnolubne
Dobór roślin w poszczególnych ogrodach deszczowych zależy m.in. pod poziomu nasłonecznienia. Zawsze sadzone są gatunki hydrofitowe - wodnolubne
Gdańskie Wody

Gdańskie Wody przygotowały także poradnik dla mieszkańców, którzy chcieliby we własnym zakresie zakładać ogrody deszczowe. Można go pobrać TUTAJ.

 

  

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku