PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rośliny do zadań specjalnych. Zobacz pierwszy miejski ogród deszczowy

Rośliny do zadań specjalnych. Zobacz pierwszy miejski ogród deszczowy
Przypomina zwykły ogród, ale składa się głównie z roślin, które gromadzą i oczyszczają wodę deszczową. Przy Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym na Stogach spółka Gdańskie Wody stworzyła pierwszy „ogród do zadań specjalnych”. 25 sierpnia chętni będą mogli go odwiedzić oraz dowiedzieć się, jak stworzyć swój własny (i dlaczego warto).
Wzorcowy gdański ogród deszczowy znajduje się na Stogach, w pobliżu skrzyżowania ul. Wosia Budzysza i Kaczeńce
Wzorcowy gdański ogród deszczowy znajduje się na Stogach, w pobliżu skrzyżowania ul. Wosia Budzysza i Kaczeńce
Gdańskie Wody

- Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik - mówi Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody. Ich głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych.

- Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Takie ogrody zmniejszają ilość spływających wód opadowych (a co za tym idzie - ryzyko powodzi), filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców.  Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi - przekonuje Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód.

Spotkajmy się w ogrodzie

Rośliny HYDROFITOWE to po prostu rośliny wodne lub wodolubne.

- W uproszczeniu można powiedzieć, że są to małe zbiorniki retencyjne i jednocześnie naturalne filtry wody - mówi Joanna Rayss. - W ogrodzie deszczowym urządzonym przez Gdańskie Wody przy Magazynie Przeciwpowodziowym pojawiły się rozmaite byliny, m.in. knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny, czy strzałka wodna.

Mapka z lokalizacją magazynu i ogrodu przeciwpowodziowego na Stogach
Mapka z lokalizacją magazynu i ogrodu przeciwpowodziowego na Stogach
Gdańskie Wody

Ogród deszczowy może być wykonany przez każdego - zarówno w gruncie, jak i w pojemniku.  

- Chcemy zachęcić gdańszczan do tworzenia obiektów małej retencji także we własnym zakresie - podkreśla Agnieszka Kowalkiewicz. - Dlatego zapraszamy w najbliższą sobotę do naszego ogrodu na Stogach. Zainteresowani dowiedzą się, jak wykonać ogród deszczowy w pięciu krokach, a także otrzymają pierwszą część Gdańskiego Poradnika Małej Retencji. Organizatorzy przygotowali także niespodzianki dla najmłodszych: warsztaty tworzenia kwiatów z papieru, z której powstanie łąka kwietna, kreatywne tworzenie Neptuna czy zabawy ekologicznymi klockami. Dla każdego uczestnika wydarzenia przewidziany jest drobny upominek.

Jak chroniony jest Gdańsk

Po raz pierwszy będzie można odwiedzić wnętrze nowego Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego, który mieści się na Stogach, przy skrzyżowaniu ul. Kaczeńce i Wosia Budzysza

Jest dużo większy niż poprzedni i lepiej zlokalizowany pod względem komunikacyjnym. Oddano go do użytku na początku 2017 r. Miasto Gdańsk zainwestowało w to miejsce ponad 5 mln złotych.

Wnętrze nowego Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego na Stogach
Wnętrze nowego Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego na Stogach
Gdańskie Wody

- Nasze służby mają teraz lepszy dojazd do każdego kierunku Gdańska, bowiem magazyn znajduje się w pobliżu szybkich tras wylotowych, nowej trasy Sucharskiego i Tunelu pod Martwą Wisłą. Zgromadzonych jest ponad 100 różnego rodzaju typów sprzętu i materiałów od łopat do piasku po potężne agregaty prądotwórcze- mówi Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody.

GDZIE?

  • Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy, skrzyżowanie ul. Kaczeńce i Wosia Budzysza

KIEDY?

  • 25 lipca 2018 (sobota), g. 10-14
  • Porady dot. tworzenia ogrodów deszczowych: 10:00,  11:00, 12:00, 13:00.
  • Zwiedzanie Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30.

Więcej informacji: facebook.com/gdanskiewody

Ogród deszczowy na Stogach - widok ogólny
Ogród deszczowy na Stogach - widok ogólny
Gdańskie Wody