Ponad 23 tys. interwencji i sekcja ochrony zwierząt. Straż Miejska podsumowała miniony rok

W środę, 15 lutego 2023 roku na corocznej odprawie podsumowano ostatni rok działalności Straży Miejskiej. Strażniczki i strażnicy odebrali ponad 25 tys. zgłoszeń i podjęli ponad 23 tys. interwencji. Spotkanie było też okazją do podziękowań i przedstawiania planów na kolejne miesiące.
15.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Strazmiejska1
Strażniczki i strażnicy odebrali ponad 25 tys. zgłoszeń i podjęli ponad 23 tys. interwencji. Spotkanie było też okazją do podziękowań i przedstawiania planów na kolejne miesiące
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nieużywane i porzucone auta. Ile wraków pojazdów usuwa z ulic i parkingów Straż Miejska?

Podsumowanie ostatniego roku działalności Straży Miejskiej. Kto wziął udział?

W tegorocznej odprawie, która odbyła się 15 lutego 2023 roku w siedzibie Straży Miejskiej w Gdańsku, wziął udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Bogdan Oleszek, przewodniczący Komisji Samorządu i Ładu Publicznego. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele wydziałów i jednostek miejskich, współpracujących ze strażą, a także Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej wraz ze współpracownikami.

- Ten rok był naznaczony wybuchem wojny w Ukrainie. W akcję pomocy uchodźcom włączyło się wiele gdańszczanek i gdańszczan, ale także strażnicy miejscy wsparli ją zebranymi darami, które osobiście przekazywali potrzebującym - mówił podczas odprawy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Byli obecni również w punktach pomocy, wspierali wolontariuszy, ale przede wszystkim dbali o spokój i porządek. Działania, które na co dzień podejmują, dzięki współpracy z mieszkańcami i miejskimi instytucjami dają pozytywny efekt. Dziękuję Wam za wspólną pracę na rzecz naszego miasta. 

Coroczny raport. Jakie interwencje, jakie zgłoszenia?  

Celem prezentowania corocznego raportu jest podsumowanie działań miejskich służb porządkowych oraz statystyczne ujęcie ich pracy. Raport wskazuje również, jakie zgłoszenia najczęściej wpływały do strażników miejskich oraz jakie interwencje najczęściej podejmowali.

- Priorytetem działania Straży Miejskiej w 2022 r. było podniesienie poziomu porządku publicznego poprzez skuteczne egzekwowanie przestrzegania przepisów Ruchu Drogowego, ochronę środowiska naturalnego - mówił Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej.  - opracowaliśmy i wdrożyliśmy dwa nowe programy profilaktyczne oraz egzekwowaliśmy porządek publiczny na planowanym obszarze Parku Kulturowego.

 

Strazmiejska3
Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej w Gdańsku przedstawił statystki dotyczace pracy strażników i strażniczek
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Działania Straży Miejskiej. Jakie najczęściej zgłoszenia i interwencje? 

Podejmowane przez Straż Miejską działania są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i  turystów. Najwięcej zgłoszeń wpływa na numer alarmowy 986, który jest obsługiwany całodobowo przez pracowników Referatu Kierowania. Wpływające tam zgłoszenia wymagają szybkiej reakcji pracowników.

GZDiZ zarządza porządki w zieleni - usuwane są krzaki jemioły i posusz z koron drzew

W 2022 roku do realizacji zostało przyjętych 25 407 zgłoszeń, 58 proc. z nich dotyczyło zagrożeń w ruchu drogowym, czyli m.in. tych związanych z nieprawidłowym parkowaniem. 11 proc. dotyczyło ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Były to zgłoszenia związane głównie ze spalaniem odpadów oraz zaśmiecaniem i niszczeniem zieleńców. Około 8 proc. wszystkich zgłoszeń stanowią te związane z porządkiem i spokojem publicznym. Dotyczyły one najczęściej osób nietrzeźwych i spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Gdańscy strażnicy miejscy w 2022 roku podjęli 53 466 interwencji, z tego 87 proc. z nich zakończyło się wystawieniem mandatu karnego.

Ochrona środowiska. Nielegalne wysypiska, spalanie odpadów  

Troska o środowisko to jeden z najistotniejszych aspektów działalności funkcjonariuszy. Podejmowane przez strażników działania powodują mniej naruszeń przepisów dotyczących czystości i porządku. W minionym roku funkcjonariusze przeprowadzili 613 kontroli punktów gromadzenia odpadów i ich najbliższego sąsiedztwa. Zajmowali się również sprawami nielegalnych wysypisk śmieci. Na terenie naszej gminny ujawniono ich 128, natomiast 189 dotyczyło terenów prywatnych. Nadal nie brakowało zgłoszeń dotyczących spalania odpadów. W tej kwestii strażnicy dokonali 708 kontroli, w 185 przypadkach potwierdzono spalanie śmieci.

Dwa razy więcej surowców z odpadów - zmodernizowana sortownia w Gdańsku

Straż Miejska w Gdańsku posiada również osiem fotopułapek, które służą głównie do sprawdzania i rejestrowania podrzucania śmieci w miejsca niedozwolone. Konkretne lokalizacje fotopułapek nie są oficjalnie podawane, aby nie uprzedzać potencjalnych sprawców o możliwości rejestracji wykroczenia. Urządzenie rejetrujące fotografuje miejsce podrzucenia śmieci oraz pojazd lub osobę dokonującą przestępstwa. Na tej podstawie namierzani są sprawcy zdarzenia.

 

Strażmiejska2
Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu podkreślił, że ostatni rok był naznaczony wybuchem wojny w Ukrainie. W akcję pomocy uchodźcom włączyli się też strażnicy miejscy
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Sekcja Ochrony Zwierząt. Czym się zajmuje?

W marcu 2022 roku w Referacie Ekologicznym rozpoczęła działalność Sekcja Ochrony Zwierząt. Stanowi ona element miejskiego systemu pomocy zwierzętom, a zatrudnieni w niej funkcjonariusze pomagają chorym i potrzebującym zwierzętom. Do ich zadań należy również egzekwowanie obowiązku humanitarnego traktowania zwierząt. Dodatkowo sekcja wyposażona jest w specjalistyczny pojazd - radiowóz z częścią przystosowaną do transportu zwierząt i sprzętem przeznaczonym do ich odławiania.

713 wizyt w kotłowniach w 2022 roku. Straż Miejska wciąż sprawdza, czym palimy w piecach

W 2022 roku funkcjonariusze z Referatu Ekologicznego podjęli 1 145 interwencji, a w ich rezultacie 272 chore lub ranne zwierzęta zostały przewiezione do lecznicy. Mundurowi odłowili też 11 zwierząt domowych i egzotycznych.

Podsumowanie

Straż Miejska w Gdańsku rozpoczęła swoją działalność 30 września 1991 roku. Wówczas spokoju i porządku w mieście strzegło 35 funkcjonariuszy. Dziś jest ich ponad 300 i nadal starają się, by mieszkańcy i turyści, odwiedzający Gdańsk, czuli się w nim bezpiecznie.

Więcej informacji na temat zadań zrealizowanych przez Straż Miejską w 2022 roku można znaleźć w Raporcie rocznym 2022.

NASZA FOTOGALERIA:

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę