PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Oddaj serce w dobrym celu! Wątrobę i nerkę też można
Oddaj serce w dobrym celu! Wątrobę i nerkę też można
Pomysł jest prosty: zrobić sobie zdjęcie z narysowanym własnoręcznie sercem i umieścić je na Facebooku, Twitterze, Instagramie lub Snapchacie. W ten sposób wesprzeć ideę transplantacji i zwrócić uwagę na problematykę dawstwa narządów. Akcję „#OddajSerce w dobrej sprawie!” wymyślili studenci z Gdańska skupieni wokół portalu Dawca.pl.

Paweł Klikowicz należy do tych, którzy deklarują chęć przystąpienia do programu transplantologii.
Paweł Klikowicz należy do tych, którzy deklarują chęć przystąpienia do programu transplantologii.
mat. prasowe

– Dlaczego serce? Przeszczepia się przecież także inne narządy? – pytam Pawła Klikowicza, koordynatora portalu, doktoranta Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Ale serce łatwo narysować i raczej każdy to potrafi. Z nerką czy wątrobą byłoby na pewno trudniej – śmieje się Paweł. – Ale, co chyba najważniejsze, serce na całym świecie wygląda tak samo i symbolizuje to samo: miłość, przyjaźń, bliskość… Na pewno wywołuje jak najlepsze uczucia. A w tym konkretnym przypadku – gotowość do wparcia transplantologii.

Akcja „#OddajSerce w dobrej sprawie!” ruszyła z okazji Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, który wypada 26 października. Choć wolontariusze z portalu Dawca.pl mają za sobą już wiele kampanii w realu, ta dziać się będzie głównie w mediach społecznościowych, wśród użytkowników Facebooka, Twittera, Instagrama, Snapchata.

Aby wziąć w niej udział wystarczy narysować kredką, namalować, wydrukować lub zrobić serce z dowolnych materiałów albo po prostu z odpowiednio złożonych dłoni i zapozować do zdjęcia. Swoją podobiznę z sercem oraz hasztagiem akcji #OddajSerce umieścić na portalach społecznościowych. Na stronie akcji www.oddajserce.dawca.pl znajduje się instrukcja wideo oraz aplikacja, w której zdjęcia otagowane hasztagiem uzupełniają wirtualne serce. Z kolei film wideo na portalu YouTube zachęca do wzięcia udziału w tej akcji.

– Umieszczanie zdjęć z sercem w mediach społecznościowych to nie tylko wsparcie dawstwa narządów, ale impuls do dyskusji na ten temat – mówi Klikowicz. – Już kilkaset osób dołączyło do naszej akcji. Pojawienie się zdjęcia prowokuje czasem komentarze, nie zawsze przychylne, ale ludzie zaczynają dyskutować, sprzeczać się, przekonywać, a to bardzo dobrze dla sprawy.  

Akcja ma również odsłonę światową pod hasztagiem #GiveYourHeart. Pomysłodawcy zaprosili do udziału w niej także inne organizacje ze świata promujące ideę transplantacji. Warto wspomnieć, że inicjatywa gdańskich studentów ma na Facebooku największą liczbę fanów na świecie – 374 tys.!

 

Dawca.pl promuje świadome dawstwo narządów, szpiku i krwi. Celem kampanii jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie – wzrost akceptacji dla tych procedur. Portal prowadzi grupa studentów z Gdańska na zasadach wolontariatu. Na stronie można wyrobić oświadczenie woli, które jest „testamentem” osoby chcącej oddać pośmiertnie narządy.

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze