• Start
  • Wiadomości
  • Obrony na uczelniach będą zdalne? Pierwsza praca inżynierska na Pomorzu obroniona online

Obrony na uczelniach będą zdalne? Pierwsza praca inżynierska na Pomorzu obroniona online

Student Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku obronił pracę inżynierską... w domu, przed monitorem swojego komputera. To pierwsza taka obrona pracy dyplomowej w historii uczelni i przełomowe wydarzenie wśród instytucji szkolnictwa wyższego w Trójmieście. W dobie pandemii koronawirusa stanie się to stałą praktyką?
28.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zaliczenia, egzaminy i obrony prac dyplomowych online mogą wkrótce stać się faktem - jeśli nie poradzimy sobie z pandemią koronawirusa. Pierwsze uczelnie podejmują próby odnalezienia się w nowej sytuacji
Zaliczenia, egzaminy i obrony prac dyplomowych online mogą wkrótce stać się faktem - jeśli nie poradzimy sobie z pandemią koronawirusa. Pierwsze uczelnie podejmują próby odnalezienia się w nowej sytuacji
mat. prasowe

 

Epidemia w Gdańsku: zamknięte parki, cięcia w finansach, analiza inwestycji

 

Pierwsza obrona pracy dyplomowej online w historii Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku odbyła się w poniedziałek, 23 marca, 2020 r. O godzinie 9:00 Grzegorz Kowalik, student kierunku informatyka w WSB (oddział w Gdyni), zalogował się na platformie Google Meets i połączył się z komisją egzaminacyjną. Obrona trwała około 25 minut, student otrzymał ocenę bardzo dobrą.

- Nie ukrywam, że obawiałem się przeprowadzenia egzaminu w formie zdalnej. Pracuje w branży IT i doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, że platformy są teraz mocno obciążone. Do tego pojawiały się pytania jak się ubrać?, mam stać czy siedzieć?, czy słuchawki nauszne będą odpowiednie w tej sytuacji? Tyle pytań, którymi teraz już wiem, że niepotrzebnie się przejmowałem - mówi świeżo upieczony inżynier.

Tym samym Kowalik dołączył do grona absolwentów kierunku informatyka WSB jako pierwszy inżynier, który zdał egzamin podczas wideoobrony. W ciągu jednej doby od tego wydarzenia, na WSB odbyło się 51 obron w formie zdalnej, a egzaminy trwają nadal. Jak podkreśla dr inż. Irena Bach-Dąbrowska, promotor pierwszej obrony online w WSB w Gdańsku, realizacja takich obron nie różni się proceduralnie od klasycznej obrony.

- Wszyscy zainteresowani logują się do platformy w wyznaczonym terminie. Komisja pojawia się kilka minut wcześniej, aby dograć kwestie formalne - tłumaczy. - Jako promotor przede wszystkim zwracam uwagę na merytoryczne przygotowanie studenta, oraz na to, by odpowiedzi udzielane na zadane pytania były wyczerpujące.

 

Inż. Grzegorz Kowalik, absolwent kierunku Informatyka WSB w Gdyni, jako pierwszy obronił pracę dyplomową zdalnie. To efekt zawieszenia zajęć na uczelniach na czas kwarantanny w związku koronawirusem
Inż. Grzegorz Kowalik, absolwent kierunku Informatyka WSB w Gdyni, jako pierwszy obronił pracę dyplomową zdalnie. To efekt zawieszenia zajęć na uczelniach na czas kwarantanny w związku koronawirusem
archiwum prywatne

 

Jak wygląda taka obrona? Wbrew pozorom wcale nie tak skomplikowanie. Członkowie komisji egzaminacyjnej łączą się w systemie wideokonferencji ze swoich domów, o określonej wcześniej godzinie. Zaproszenie na egzamin dyplomowy jest wysyłane drogą mailową - wystarczy kliknąć w link. Student omawia swoją pracę dyplomową, ale ma również możliwość zaprezentowania jej na ekranie współdzielonym.

- Obrona zdalna ma tę samą rangę i powagę, jak przy spotkaniach bezpośrednich. Jedynym odczuwalnym brakiem jest możliwość uścisku dłoni przy składaniu gratulacji. Niemniej bardzo się cieszę z wypromowania online moich studentów. Duma i radość są takie same - dodaje dr inż. Bach-Dąbrowska.

- Zdaję sobie sprawę, że dla studentów podchodzących do obron dużym obciążeniem jest stres, dlatego staram się zadbać o przyjazną atmosferę. To działa także podczas spotkań online - dodaje dr hab. Artur Kozłowski, prof. WSB, przewodniczący komisji pierwszej obrony online.

Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu obron w trybie zdalnym, władze WSB w Gdańsku skonsultowały taką możliwość z działem prawnym uczelni, aby mieć pewność, co do ważności egzaminu dyplomowego. Kluczowa była weryfikacja ustawy o szkolnictwie wyższym oraz innych obowiązujących przepisów prawa. Dopiero po ustaleniu możliwości technicznych i prawnych uczelnia zaproponowała taką formę egzaminu dyplomowego swoim studentom.

 

Koronawirus. Zobacz jak UG, PG i GUMed pomagają studentom w czasie kwarantanny

 

Zdalne obrony prac dyplomowych to jeden z efektów zawieszenia zajęć na uczelniach i przejściu na zdalny tryb pracy w związku z koronawirusem. WSB w Gdańsku jako jedna z pierwszych uczelni w regionie rozpoczęła zajęcia online 13 marca.

- Uczelnia w obliczu ostatnich wydarzeń stara się zachować ciągłość kształcenia oraz funkcjonowania całej organizacji. Na dzień dzisiejszy udało się już przeprowadzić ponad 6 tysięcy godzin zajęć online, obecnie WSB w Gdańsku jest na poziomie 90% realizacji normalnego planu zajęć - mówi Mirosława Siergiej, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

Z danych uczelni wynika, że 8% godzin realizowanych jest poprzez uczelnianą platformę Moodle, a pozostałe są streamingowane za pośrednictwem zewnętrznej platformy Click Meeting.

- W trakcie streamingu studenci widzą wykładowców, przygotowane przez nich prezentacje oraz notatki zapisywane na tablicach. Mogą też zadawać pytania poprzez specjalny czat. Zajęcia są interaktywne, odtwarzane na większości sprzętów komputerowych, również mobilnych. Wystarczy mieć dostęp do internetu - mówi Siergiej.

 

Sprawdź aktualny stan zakażeń wirusem na świecie i Polsce: mapy i odnośniki do wielu stron [NOWE MAPY]

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim