PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

O słynnym Heweliuszu i kocie Gutku. Nowe bajki gdańskiej Fundacji Czeka na Nas Świat

O słynnym Heweliuszu i kocie Gutku. Nowe bajki gdańskiej Fundacji Czeka na Nas Świat
Bajka „Kot Gutek odwiedza Gdańsk”, w której sympatyczny zwierzak poznaje nasze miasto, doczekała się kontynuacji - powstała druga część, zatytułowana „Gutek i zagubione lwiątko”. Podopieczni i wolontariusze z Fundacji Czeka Na Nas Świat przygotowali także inną opowieść, poświęconą Janowi Heweliuszowi: „O chłopcu, który chciał zostać astronomem”. Bajki można zobaczyć na YouTubie.
Gdańskie lwy są jednymi z bohaterów cyklu bajek o naszym mieście z udziałem kota Gutka i Jana Heweliusza. Opowieści stworzyli podopieczni i wolontariusze Fundacji Czeka Na Nas Świat
Gdańskie lwy są jednymi z bohaterów cyklu bajek o naszym mieście z udziałem kota Gutka i Jana Heweliusza. Opowieści stworzyli podopieczni i wolontariusze Fundacji Czeka Na Nas Świat
mat. Fundacji Czeka Na Nas Świat

 

Przyjazny kot Gutek odwiedza Gdańsk. Posłuchaj i obejrzyj bajkę o naszym mieście

 

Gutek to bohater bajki „Kot Gutek odwiedza Gdańsk”. Przybywa do naszego miasta, by odwiedzić swoich kuzynów - gdańskie lwy. Przy okazji poznaje gród nad Motławą - zwiedza najpiękniejsze miejsca, ogląda najważniejsze zabytki i poznaje gdańską historię. W bajce pojawia się ulica Długą z jej charakterystycznymi kamieniczkami i Złotą Bramą, słynny Neptun zdobiący fontannę na Długim Targu, Zielona Brama, Żuraw i historyczny statek Sołdek, z którymi kontrastują równie popularne, choć współczesne atrakcje: koło widokowe AmberSky i napis GDAŃSK na Ołowiance.

Była to pierwsza opowieść z cyklu „Śladami kota Gutka”, który realizuje gdańska Fundacja Czeka Na Nas Świat - grupa ludzi z pasją, wspierająca osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu, aktywizująca, rozbudzająca kreatywność i poczucie wspólnotowości u swoich podopiecznych. Teraz, zgodnie z zapowiedziami Fundacji, doczekaliśmy kolejnej odsłony przygód sympatycznego zwierzaka - na YouTubie można już oglądać kolejną bajkę z kotem Gutkiem w roli głównej: „Gutek i zagubione lwiątko”.

Tym razem akcja zaczyna się na Karuzeli Gdańskiej. Z popularnej atrakcji turystycznej, ale i często odwiedzanej przez samych mieszkańców, postanawia skorzystać także i kot Gutek. W pewnej chwili słyszy jednak, że ktoś płacze. Okazuje się, że to małe pluszowe lwiątko. Dlaczego malec płakał i w jaki sposób Gutek mu pomógł? Przekonacie się, gdy obejrzycie bajkę.

 

 

Fundacja przygotowała też drugą opowieść - „O chłopcu, który chciał zostać astronomem”. Akcja nadal toczy się w Gdańsku, ale przenosi nas wiele lat wstecz, do czasów, kiedy żył słynny gdański astronom Jan Heweliusz. Obok kamienicy Mistrza Jana mieszkał pewien chłopiec, który miał jedno wielkie marzenie... Czy udało mu się je spełnić i jaki był w tym udział Jana Heweliusza? Przekonajcie się.

 

 

Obie bajki ilustrowane są zdjęciami odwiedzanych przez głównych bohaterów miejsc, i rysunkami, które stworzyli podopieczni gdańskiej Fundacji Czeka Na Nas Świat. Podobnie jak w przypadku pierwszej opowieści z cyklu, podopieczni wspólnie wymyślali i współtworzyli także samą opowieść, w czym pomagali im trenerka Joanna Gdaniec (głos), Agata Kulikowicz (ilustracje), Andrzej Kędzierski (montaż) oraz Marcin Skonka i Jacek Stojanowski (zdjęcia).

Więcej o Fundacji Czeka Na Nas Świat TUTAJ.

 

Konkretna pomoc dla dorosłych osób z autyzmem i ich rodzin - trwa rekrutacja do projektu

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze