PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Przyjazny kot Gutek odwiedza Gdańsk. Posłuchaj i obejrzyj bajkę o naszym mieście

Przyjazny kot Gutek odwiedza Gdańsk. Posłuchaj i obejrzyj bajkę o naszym mieście
Kim jest Gutek i dlaczego postanowił przyjechać do Gdańska? Które miejsca odwiedził i jakie w nich przeżył przygody? Posłuchajcie i obejrzyjcie bajkę „Kot Gutek odwiedza Gdańsk” - pierwszą z cyklu „Śladami kota Gutka”, który realizuje gdańska Fundacja Czeka Na Nas Świat.
Kot Gutek to wymyślony przez bohaterów i opiekunów z Fundacji Czeka Na Nas Świat bohater, którego narysowała Agatę Kulikowicz. Ciekawski zwierzak zaprasza do zwiedzania Gdańska
Kot Gutek to wymyślony przez bohaterów i opiekunów z Fundacji Czeka Na Nas Świat bohater, którego narysowała Agata Kulikowicz. Ciekawski zwierzak zaprasza do zwiedzania Gdańska i poznawania jego najpiękniejszych miejsc.
mat. Fundacji Czeka Na Nas Świat

 

#gdanskczyta. O zdrowym jedzeniu i smacznej literaturze mówi Marta Dymek z “Jadłonomii”

 

„Kot Gutek odwiedza Gdańsk” to opowieść o bardzo przyjaznym kocie o imieniu Gutek. Przyjeżdża do miasta nad Motławą, by odwiedzić swoich kuzynów, którymi są... gdańskie lwy. Na miejscu spotyka go wiele przygód, zwiedza też miasto - ulicę Długą z jej pięknymi kamieniczkami i Złotą Bramą, słynnego Neptuna zdobiącego fontannę na Długim Targu i Zieloną Bramę. Pojawia się również charakterystyczny Żuraw i historyczny statek Sołdek, z którymi kontrastują równie popularne, choć współczesne atrakcje: koło widokowe AmberSky i napis GDAŃSK na Ołowiance.

Bajka jest ilustrowana zdjęciami odwiedzanych przez głównego bohatera miejsc, i rysunkami, które stworzyli podopieczni gdańskiej Fundacji Czeka Na Nas Świat - grupy ludzi z pasją, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu. Podopieczni wspólnie wymyślali i współtworzyli także samą opowieść, w czym pomagali im trenerka Joanna Gdaniec (głos), Agata Kulikowicz (ilustracje), Andrzej Kędzierski (montaż) oraz Marcin Skonka i Jacek Stojanowski (zdjęcia).

- Staramy się przede wszystkim, aby osoby z niepełnosprawnościami w jak największym możliwym stopniu mogły funkcjonować w naszym społeczeństwie, stąd organizujemy wyjścia, wycieczki i zajęcia edukacyjne - mówi Jacek Stojanowski, prezes zarządu Fundacji Czeka Na Nas Świat. - Dużo miejsca poświęcamy działaniom popularyzującym nasze miasto - naszą lokalną wspólnotę. Realizujemy projekty, podczas których dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami mogą poznawać miasto w czasie zajęć edukacyjnych, gier terenowych oraz wycieczek. Staramy się również, aby w ramach naszych działań powstawały różne dzieła, takie jak publikacje książkowe, nagrania audio czy filmy wideo.

 

Z opowieścią o kocie, który przyjeżdża do Gdańska, żeby spotkać się z tutejszymi lwami, po raz pierwszy można było się zapoznać dzięki książeczce „Kot Gutek odwiedza Gdańsk”, która w ubiegłym roku trafiła do gdańskich przedszkoli i instytucji
Z opowieścią o kocie, który przyjeżdża do Gdańska, żeby spotkać się z tutejszymi lwami, po raz pierwszy można było się zapoznać dzięki książeczce „Kot Gutek odwiedza Gdańsk”, która w ubiegłym roku trafiła do gdańskich przedszkoli i instytucji
mat. Fundacji Czeka Na Nas Świat

 

Owocem tych starań jest bajka o przygodach kota Gutka. Filmową wersję, która premierę miała na YouTubie, poprzedziła książeczka o tym samym tytule, która trafiła do gdańskich szkół, przedszkoli i instytucji prowadzących działania dla najmłodszych. Licząca 40 stron publikacja powstała w 2019 roku, w ramach realizacji dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska projektu „Opowiem Ci o Moim Gdańsku. Bez słów”, podczas którego grupa dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami poznawała Gdańsk na zajęciach edukacyjnych oraz wycieczkach.

„Kot Gutek odwiedza Gdańsk” to pierwsza bajka w ramach cyklu „Śladami kota Gutka” o gdańskich przygodach sympatycznego zwierzaka - ale nie ostatnia. - W planach mamy kolejne bajki, wszystkie związane z naszym miastem, ponieważ widzimy duży sens w edukacji powiązanej z poznawaniem lokalnej wspólnoty oraz połączeniu edukacji z tworzeniem różnych przedsięwzięć kulturalnych - zapowiada Jacek Stojanowski.

 

 

Więcej o Fundacji Czeka Na Nas Świat TUTAJ.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze