• Start
  • Wiadomości
  • O antropocenie - epoce dominacji człowieka nad Ziemią - film i wykład prof. Ewy Bińczyk

O antropocenie - epoce dominacji człowieka nad Ziemią - film i wykład prof. Ewy Bińczyk

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, we wtorek, 28 stycznia 2020 r., o godz. 18, odbędzie się pokaz filmu „Antropocen: epoka człowieka” i wykład prof. Ewy Bińczyk z Instytutu Filozofii UMK, znawczyni tematu. Dominacja człowieka pociąga za sobą nieodwracalne w skutkach zmiany środowiskowe. Czy mamy jeszcze czas na uratowanie życia na Ziemi w znanym nam kształcie i jak możemy tego dokonać?
27.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Film i pokaz odbędą się w ramach cyklu IKM - Miasto 2050 . to wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, a także reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w działania na rzecz świadomego życia. Cykl zakończy się akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania
Film i pokaz odbędą się w ramach cyklu IKM - "Miasto 2050". To wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, a także reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w działania na rzecz świadomego życia. Cykl zakończy się akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania
fot. Bartosz Bańka

 

Nastała epoka antropocenu. Dominacja człowieka kształtuje Ziemię i pociąga za sobą nieodwracalne w skutkach zmiany środowiskowe. 

O problemach z tym związanych opowie dr hab. Ewa Bińczyk. Autorka książki „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu” kieruje Zakładem Filozofii Nauki w Instytucie Filozofii UMK. Zajmuje się współczesną filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią, a także socjologią wiedzy naukowej. Jej książka "Epoka człowieka" była nominowana w 2019 roku do Nagrody im. Długosza. Ewa Bińczyk jest stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007) i laureatką stypendium tygodnika ,,Polityka" "Zostańcie z nami" (2010). W semestrze zimowym roku 2016 prowadziła wykłady na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). Obecnie realizuje grant badawczy NCN Retoryka środowiskowa i marazm antropocenu.

- Refleksję na temat środowiskowa w antropocenie charakteryzuje rozczarowanie i bezradność - mówi Bińczyk. - Żyjemy w czasach destabilizacji klimatu, wielkiego szóstego wymierania, zakwaszania oceanów i utraty żyznych gleb. W XXI wieku człowiek jako gatunek jest supersprawczą siłą o znaczeniu planetarnym i geologicznym. Przekraczane są granice planetarne, a stabilność przyrody jest zagrożona. To epoka marazmu, wyparcia i krótkowzroczności. Mówimy tu o dalszym istnieniu ludzkości na Ziemi, stawiając zarazem pytanie o sens historii i o człowieczeństwo w XXI stuleciu.

0837def33ba6b6bc33467394c5cbab0002975b43
Plakat filmu "Anthropocene: The Human Epoch” 
mat. pras.

 

O skutkach dominacji człowieka nad światem biologicznym opowiada również, utrzymany w surrealistycznym duchu, kanadyjski film z 2018 roku “Antropocen: Epoka Człowieka” (“Anthropocene: The Human Epoch”) w reż. Jennifer Baichwal (trwa 87 min.) Szokujący, urzekający i hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal z operatorem Nicholasem de Pencier oraz fotografem Edwardem Burtynskim.

Obraz jest rodzajem medytacji na temat masowych, głębokich i - co najważniejsze – trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka.

Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60 proc. wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. 

Film kręcony był przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu. Narratorką jest tu Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w „Dziewczynie z portretu”. 

Wykładu możemy posłuchać, a także obejrzeć pokaz filmu we wtorek, 28 stycznia o godz. 18 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Akademia Filmu Dokumentalnego w ASP

Wykład prof. Ewy Bińczyk oraz pokaz filmu „Antropocen: epoka człowieka” będą również pierwszym spotkaniem w ramach nowego cyklu zajęć w Akademii Sztuk Pięknych - "Akademia Filmu Dokumentalnego". To edukacja oparta na filmach dokumentalnych. Na program zajęć składają się nagradzane na światowych festiwalach i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne połączone z wykładem i dyskusją z udziałem wykładowców, a także zaproszonych gości – twórców filmowych oraz specjalistów poruszanej w filmie tematyki. 

Partnerem wydarzenia jest Festiwal Filmowy MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY – jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, którego kolejna edycja odbędzie w dniach 8 – 22 maja 2020 w sześciu polskich miastach.

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej