PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowe trendy: spacerowicze odkrywają mało popularne miejsca

Nowe trendy: spacerowicze odkrywają mało popularne miejsca
Takiego zjawiska wcześniej nie było: spacery po mieście i to ulicami, które dotąd nie były uznawane za zbyt atrakcyjne. Spacerowicze szczególnie upodobali sobie ulicę Nowe Ogrody, którą gremialnie odwiedzają wieczorami, tuż po godz. 21.00. Miasto Gdańsk postanowiło podziękować wszystkim osobom, które w tych spacerach biorą udział.


Widać to w całej Polsce, ale o co tak naprawdę chodzi? Na nowy trend zwrócił uwagę kilkanaście dni temu w jednym z programów w TVP minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Szukając wyjaśnienia skąd na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie tłumy znacznie większe niż kiedykolwiek dotąd minister mówił:

- Pamiętajmy o tym, że mamy wakacje, środek wakacji, bardzo wielu spacerowiczów, piękna pogoda, ciepło.

I faktycznie, względnie dobra pogoda (choć na Pomorzu jednak gorsza niż w stolicy) i stosunkowo wysokie temperatury sprzyjają spacerom. Można to już chyba uznać za trend nr 1 w bieżącym roku, widoczny w całej Polsce. W Warszawie popularnym miejscem dla przechadzek stało się wspomniane Krakowskie Przedmieście, ale zorganizowane spacery zanotowano dotąd w ponad 280 miastach i miasteczkach w całym kraju!

W Gdańsku jest podobnie a nawet bardziej: spacerowicze także się tłumnie pojawiają. Jednak - inaczej niż dotąd - przyciąga ich nie tylko Główne Miasto, jego liczne atrakcje i wspaniała atmosfera. Upodobali sobie przede wszystkim ulicę… Nowe Ogrody, przy której - co ciekawe - mieści się gmach sądu. Budynek wprawdzie okazały, ale dotąd nieuznawany za jakąś szczególną atrakcję. Dlaczego więc to miejsce? Jedynym wytłumaczeniem musi być... pogoda.

Warto zwrócić uwagę, że prawdopodobnie ze względu na wieczorną porę - o jakiej odbywają się spacery - ich uczestnicy noszą ze sobą świece czy nawet znicze. Innym miejscem, które gromadzi tłumy pieszych bywa Plac Solidarności z usytuowanym tam Pomnikiem Poległych Stoczniowców. 


Z informacji, które krążą po mieście wynika, że kolejny wielki spacer przy świecach po ulicy Nowe Ogrody planowany jest na niedzielę, 6 sierpnia, na godzinę 21.00.