PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. "Podziel się Posiłkiem" z potrzebującymi

Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. "Podziel się Posiłkiem" z potrzebującymi
Do środy, 24 kwietnia, można oddać jedzenie, którego nie wykorzystaliśmy podczas Świąt Wielkanocnych. To możliwie dzięki akcji "Podziel się Posiłkiem", której organizatorzy zbierają świąteczne smakołyki, by przekazać je osobom bezdomnym.     
 
W czasie świąt Wielkanocnych w rózny sposób dzielimy się posiłkiem. Nz Śniadanie Wielkanocne gdańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Górka” dla osób potrzebujących
W czasie świąt Wielkanocnych w różny sposób dzielimy się posiłkiem z potrzebującymi. Nz. Śniadanie Wielkanocne zorganizowane przez gdańskie Duszpasterstwo Akademickie „Górka” 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Pierwszą akcję pomysłodawcy “Podziel się posiłkiem” zorganizowali na Wielkanoc 2015 roku, zachęcając mieszkańców, aby zamiast wyrzucać jedzenie, które zostało im po świętach, zawieźli je do jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób. Osobom, które nie były w stanie samodzielnie zawieźć świątecznych posiłków, zaoferowano darmowy odbiór jedzenia, które zostało przekazane instytucjom, jadłodajniom i schroniskom opiekującym się osobami ubogimi i bezdomnymi.

Z roku na rok w akcji bierze udział coraz więcej osób chcących podzielić się pożywieniem, ale też wolontariuszy, którzy jedzenie odbierają i rozwożą.    

Aby przekazać nadmiar pożywienia, wystarczy zgłosić na podzielmysie.pl chęć przekazania jedzenia, a kierowca podjedzie, żeby odebrać świąteczne smakołyki.

Można też osobiście zanieść jedzenie do jednej z jadłodajni, które znajdują się m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie i Słupsku. Organizatorzy podkreślają, że jadłodajnie działają przez cały rok, więc żywność można przekazywać przez cały rok - nie tylko przy okazji świąt.

Organizatorzy akcji poszukują też cały czas osób, które mogą rozwozić jedzenie do jadłodajni. Chętni do pomocy również muszą wypełnić formularz znajdujący się na stronie akcji "Podziel się Posiłkiem". Wolontariusze sami decydują, kiedy i gdzie mogą być dyspozycyjni.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku przypomina, że pozostałą po świętach żywność można też oddać w środę 24 kwietnia w godz. od 13.00 do 16.00 do sklepu społecznego przy ul. Wyzwolenia 52 w Gdańsku, prowadzonego na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przez Trójmiejski Bank Żywności.

Muszą to być jednak produkty wcześniej nie otwierane (hermetycznie zamknięte, z dobrą datą do spożycia) np. puszka mielonki, zgrzewka sera czy wędliny, paczka herbaty, kawy, makaron, mąka itd. Produkty trafią do osób najbardziej potrzebujących.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl