PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie tylko Noc Muzeów. Co jeszcze w ten weekend wydarzy się w Gdańsku?

Nie tylko Noc Muzeów. Co jeszcze w ten weekend wydarzy się w Gdańsku?
Zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym wydarzeniem w ten weekend, nie tylko w Gdańsku, będzie Europejska Noc Muzeów - w sobotnią noc, 19 maja, otworem staną placówki muzealne, galerie sztuki i instytucje, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Tym, którzy nie lubią stać w długich kolejkach, podpowiadamy, co jeszcze wydarzy się w tym czasie w mieście.
Krystyna Gedzik mieszka w Gdańsku, a urodziła się w Brześciu na Białorusi. Z folkloru tego regionu czerpie dziś inspiracje muzyczne
Krystyna Gedzik mieszka w Gdańsku, a urodziła się w Brześciu na Białorusi. Z folkloru tego regionu czerpie dziś inspiracje muzyczne
Fot. Robert Piotr Sawicki (Klikochlasty)

Piątek, 18 maja upłynie pod znakiem potencjału kulturalnego i artystycznego tkwiącego w przybyszach różnych narodowości. Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza na cykl wydarzeń pt. „Wielokulturowe Pomorze / Wielokulturowy Gdańsk”. Jego celem jest zaprezentowanie twórczości imigrantów i przedstawicieli mniejszości etnicznych zamieszkujących województwo pomorskie.

- Najważniejszym aspektem tego projektu jest przekazanie inicjatywy artystycznej przedstawicielom różnych kultur z Pomorza. Chcemy wspomóc tych twórców w realizacji własnych projektów - mówią organizatorzy.

W Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) tego wieczoru odbędzie się część artystyczna. Będziemy mieli okazję usłyszeć muzyków z Białorusi oraz z Surinamu. Wystąpią: John Leysner & The Soulmates - energetyczna, soulowo-funkowa, jazzująca formacja, założona przez Johna Leysnera (Ameryka Południowa), oraz Krystyna Gedzik (Białoruś) i Piotr Krępeć z nowym autorskim projektem muzycznym Folk Inspirations - będącym interesującym połączeniem wokalistki jazzowej z gitarzystą-wirtuozem posługującym się techniką fingerstyle.

Wyjątkową atrakcją będzie też pokaz spektaklu teatralnego, w którym występują pracownicy Gdańskiego Archipelagu Kultury w Gdańsku wraz imigrantami z Pomorza: „Jak ktoś chce, to nie mówi / Lekcja człowieczeństwa”. Przedstawienie jest finałem warsztatów Strefy WolnoSłowej prowadzonych w Gdańskim Archipelagu Kultury.

- W spektaklu spróbujemy złożyć człowieka od nowa. Zastanowimy się, co to znaczy być człowiekiem i czy można się tego nauczyć. Sięgniemy do początków człowieczeństwa - mówią jego twórcy.

Spektakl rozpocznie się o godz. 18, koncerty i godz. 19. Wstęp wolny.

nasza jest noc
plakat autorstwa Mileny Hościłło

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki (ul. Chlebicka 2) zaprasza natomiast tego dnia na Kabaret Literacki „Nasza jest noc”.

Aktorzy: Marta Jaszewska, Mira Kieniewicz-Kopcińska i Beniamin Koralewski wezmą na warsztat tematy wiosenne w tekstach mówionych oraz piosenkach, i wciągną widza w nastroje euforycznej przyrody. Żartobliwe wiersze dodadzą humoru i odrobinę absurdu, co w całości stworzy obraz i odczucie optymistycznej refleksji wiosennej wraz z dobrym humorem. Dopełnieniem będzie scenografia o charakterze wiosennym - kwiaty, kapelusze, pióra dżety.

Spektakl odbędzie się w piątek, 18 maja, o godz. 19. Kolejna okazja, by zobaczyć będzie dzień później - w sobotę, 19 maja, o tej samej godzinie. Bilety: 15 zł, zniżka na Kartę do Kultury 12 zł.

 Podwórko to otwarta po raz pierwszy w ubiegłym roku nowa przestrzeń rekreacyjno-gastronomiczno-artystyczna na podwórku Królewskiej Fabryki Karabinów w Gdańsku
"Podwórko" to otwarta po raz pierwszy w ubiegłym roku nowa przestrzeń rekreacyjno-gastronomiczno-artystyczna na podwórku Królewskiej Fabryki Karabinów w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nieco późniejszym wieczorem warto wpaść na Dolne Miasto, po ponad półrocznej przerwie otwiera się bowiem Podwórko - kulturalno-rekreacyjna przestrzeń Królewskiej Fabryki Karabinów (Gdańsk, ul. Łąkowa 35-38).

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i teraz przez cały weekend będzie tam można zjeść pyszne potrawy i miło spędzić czas z rodziną i znajomymi, w nietypowych, industrialnych przestrzeniach. Jak zapowiadają organizatorzy, pojawią się też nowości.

- Wiele się u nas zmieniło, a o wszystkim będziemy informować stopniowo. To, co możemy już dzisiaj zdradzić to, to że czeka na Was dużo więcej atrakcji, dużo więcej muzyki, rozrywki i kultury - zapraszają organizatorzy. - W tym roku działamy w nowych godzinach - w piątki i soboty od godz. 18 do godz. 2, a w niedziele od godz. 12 do godz. 20. Poczyniliśmy także odpowiednie kroki, by pogoda już nigdy nie pokrzyżowała nam naszych planów.

Oprócz jedzenia, napojów i miejsc do odpoczynku czekać będą atrakcje. W piątek, 18 maja, o godz. 22 odbędzie się koncert JANKA live (Hatti Vatti + Daniel Drumz) i afterparty; sobota, 19 maja upłynie pod znakiem All night with Matat Professionals X Freux, a niedziela, 20 maja, należeć będzie do Gdańskiego Targu Roślinnego – jego II edycja potrwa w godz. 11-18.

Wstęp wolny.

2016-05-21_noc_muzeow_052_p
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W sobotę, 19 maja, wielkie święto kultury - Europejska Noc Muzeów. To oznacza otwarte do późnych godzin nocnych muzea, galerie sztuki, centra kultury i instytucje, i specjalne wydarzenia. To jedyna okazja by zobaczyć niepokazywane dotąd zbiory, premierowe pokazy, wernisaże, happeningi, niedostępne na co dzień zakamarki, ujawniane tajemnice i sekrety zza kulis muzeów i galerii. Coś dla siebie znajdą miłośnicy inscenizacji i rekonstrukcji historycznych, a dla tych, którzy lubią się dokształcać i zdobywać nową wiedzę odbędą się wykłady i warsztaty. Nie zabraknie także spotkań z ciekawymi artystami. A wszystko to w otoczeniu nocy, przy niezwykłej grze światła i cienia.

Lista instytucji biorących udział w akcji oraz szczegółowy program tutaj: Noc Muzeów 2018 w Gdańsku. Gdzie warto się wybrać? Co zobaczyć? PROGRAM

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z uznaniem koncertuje w Polsce i za granicą - muzycy wystąpili do tej pory m.in. w Czechach, we Włoszech, w Danii, Francji, Niemczech i Szwajcarii
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z uznaniem koncertuje w Polsce i za granicą - muzycy wystąpili do tej pory m.in. w Czechach, we Włoszech, w Danii, Francji, Niemczech i Szwajcarii
mat. prasowe

Również w sobotę końca dobiegnie trwający ponad tydzień Gdański Festiwal Muzyczny. Na koncert finałowy w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (ul. Ołowianka 1) zaplanowano występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy pod batutą Jakuba Chrenowicza, z udziałem młodego, ale już światowej sławy kanadyjskiego pianisty o polskich korzeniach, Jana Lisieckiego.

Podczas wieczoru zostaną wykonane utwory na fortepian i orkiestrę Fryderyka Chopina: Rondo à la Krakowiak F-dur op.14 i Koncert fortepianowy e-moll op.11, a także kompozycja Mieczysława Karłowicza - „Odwieczne Pieśni”.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: normalny 16-38 zł, ulgowy 11-28 zł.

Obrazy pochodzące z cyklu „Pomorzanki. Lato, jesień, zima, wiosna”. Od lewej: Grudzień, Marzec, Styczeń
Obrazy pochodzące z cyklu „Pomorzanki. Lato, jesień, zima, wiosna”. Od lewej: Grudzień, Marzec, Styczeń
Małgorzata Limon

Przez cały weekend w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) można też oglądać nową, ciekawą wystawę prac Małgorzaty Limon pt. „Pomorzanki. Lato, jesień, zima, wiosna”.

- Natura wyznacza nam rytm, którym żyjemy. W moich obrazach stanowi ona integralną część nas samych. Nie możemy żyć obok niej, ona jest w nas. Jeżeli wsłuchamy się w jej głos, poddamy się cyklowi pór roku, to możemy osiągnąć wewnętrzną równowagę - mówi malarka. - Pomorzanki, bohaterki moich obrazów, pozwalają sobie zatrzymać się na chwilę, by chłonąć i próbować odczuć po kolei każdy z mijających miesięcy. Każda z moich modelek kroczy swoją własną drogą. Ma inne problemy do przepracowania i poszukuje własnych rozwiązań...

Przeczytaj wywiad z malarką: Kobiety Pomorza uwiecznione na obrazach. Nowa wystawa w NCK,

Wystawa czynna jest codziennie, w godz. 10-18, do 27 maja 2018 r. Wstęp wolny.

Czytaj też: Gdańska ASP stawia na modę. Sztukamody 2018 w ten piątek

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze