PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie przegap w weekend. Liczne atrakcje kulturalne - nie tylko Noc Muzeów

Nie przegap w weekend. Liczne atrakcje kulturalne - nie tylko Noc Muzeów
Jeśli ktoś w ten weekend nie zdecyduje się na przebogatą ofertę Nocy Muzeów, będzie miał sporo innych możliwości, by ciekawie spędzić czas. Na przykład koncerty zespołu Kiev Office czy Piotra Rubika. Będzie też okazja nauczyć się frechtunku i pospacerować z artystami po Dolnym Mieście. A na zakończenie weekendu posłuchać arii operowych w wykonaniu artystów z Kaliningradu.

Piotr Biedroń i Michał Jaros w ,Wesołych kumoszkach z Windsoru, walczą zażarcie na szpady
Piotr Biedroń i Michał Jaros w ,Wesołych kumoszkach z Windsoru, walczą zażarcie na szpady
Mat. Gdański Teatr Szekspirowski

Kiev Office. Prosto z Gdyni do B90

Kiev Office zagra w klubie B90. To grupa, założona w 2007 roku w Gdyni przez Michała Miegonia (wokal, gitara). Partnerują mu Krzysztof Wroński na perkusji i Joanna Kucharska (gitara basowa, wokal). W ciągu 10 lat zespół zagrał ponad 150 koncertów w kraju i zagranicą, wystąpił między innymi na festiwalach w Jarocinie, Węgorzewie, na Heineken Open’er Festival i na MusikDirekt Fest w szwedzkim Kalmar. Mają na koncie pięć albumów, każdy prezentujący inną twarz i zabawę formami – począwszy od indie rockowgo “Jest Taka Opcja”, poprzez inspirowaną totartem “Anton Globba”, aż po bałaganiarską, ale pełną pozytywnej energii “Zamenhofa”. Kiev Office to zawsze: szaleństwo, spontaniczność, ujmujący garażowy brud, do których należy dodać charakterystyczną produkcję Michała Miegonia, abstrakcyjne teksty i nieoczekiwane wolty stylistyczne, które owocują zaskakującymi utworami. Ich najważniejsze gatunki, w których się poruszają to: alternatywny rock, post punk i new wave.

Kiev Office, Judy's Funeral, Castlings, Klub B90, piątek, 19 maja 2017, godz.19. Bilety 25 zł.


Piotr Rubik i wielkie przeboje 

Z zupełnie innej muzycznej planety do Gdańska przybędzie Piotr Rubik, by zagrać w Ergo Arenie koncert zatytułowany "Moja Historia". Na koncercie usłyszymy wielkie przeboje w wykonaniu takich solistów jak Agnieszka Przekupień, Marta Moszczyńska, Marcin Januszkiewicz i Michał Gasz, którzy wraz z Piotrem Rubikiem oraz zespołem muzycznym przedstawią nowe, czasem nieoczekiwane interpretacje znanych piosenek. Piotr Rubik będzie też narratorem koncertu i zdradzi słuchaczom przeróżne ciekawostki związane z tymi utworami.

Z takim repertuarem Rubik odbył w 2016 roku tournee po USA i Kanadzie i został tam entuzjastycznie przyjęty. Czy powtórzy ten sukces w Polsce? Zobaczymy. Gdański koncert jest częścią trasy, na którą składają się jeszcze: Łódź, Wrocław, Poznań, Kraków, Katowice i Lublin.

Piotr Rubik, Ergo Arena, Plac Dwóch Miast 1, piątek, 19 maja, godz. 20. Bilety: od 69 zł.


Scena pojedynku w sztuce ,Wesołe kumoszki z Windsoru,
Scena pojedynku w sztuce ,Wesołe kumoszki z Windsoru,
Dawid Linkowski

Do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na podróż w czasie

GTS, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2017, proponuje w sobotę, 20 maja, wyprawę do XVII wiecznej Szkoły Fechtunku – elżbietańskiego pierwowzoru teatru – w której odbywały się zarówno spektakle teatralne, jak i ćwiczenia oraz turnieje szermiercze.

Dowiemy się czym różni się dawny fechtunek od współczesnej szermierki sportowej i jakie rodzaje białej broni do nich służą. Opowie nam o tym sam Wielki Fechmistrz Gdańskiej Szkoły Fechtunku Tadeusz Pagiński, który szermierczą karierę rozpoczął w 1963 r. Był instruktorem, trenerem, a w 2000 r. Polski Związek Szermierczy nadał mu tytuł fechmistrza. Reaktywował Gdańską Szkołę Fechtunku w 1993 roku.

Pagiński był trenerem kadry olimpijskiej we florecie kobiet w latach 1989-2009 i wychowawcą takich zawodniczek jak Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Barbara Szewczyk-Wolnicka, Anna Wojtczak-Sobczak, Katarzyna Felusiak-Zakrzewska, Agnieszka Szuchnicka-Wąsowicz i Izabela oraz Magdalena Knop. Podopieczne Pagińskiego zdobyły ponad 40 medali IO, MŚ i ME oraz ponad 600 medali MP w różnych kategoriach wiekowych, w tym 27-krotnie tytuł drużynowych mistrzyń Polski.

PROGRAM


Sobota, 20 maja 2017 roku


POKAZY SZERMIERCZE

  • godz. 10.00 i 11.30 - prezentacja dawnej białej broni (miecz, rapier, szpada dworska, szabla, pałasz, dawny floret) i uzbrojenia rycerskiego oraz opowieść o historycznej i obecnej Gdańskiej Szkole Fechtunku – prowadzenie: fechmistrz Tadeusz Pagiński
  • godz. 10.20, 11.50, 13.00 i 14.30 - pokazy szermierki sportowej w wykonaniu nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 70 w Gdańsku oraz Fundacji Gdańska Szkoła Floretu.

Prezentacje dawnej broni, pokazy szermierki oraz zmagania uczestników warsztatów mogą Państwo oglądać przez cały dzień w godz. 10:00 – 15:45, zajmując miejsca siedzące na galeriach dla widzów. Wstęp na galerie w roli widza jest wolny i nie wymaga wcześniejszego zapisu.


WARSZTATY SZERMIERKI

  • godz.: 10, 11.30, 13 i 14.30 – warsztaty (udział w prezentacji broni oraz pokazie szermierki, zajęcia sprawnościowe, podstawy postawy szermierczej, ćwiczenia w parach, walka na florety, zajęcia dla najmłodszych).

Na warsztaty obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. W treści maila prosimy wpisać: Dni Otwarte UE. 

Liczba miejsc ograniczona. Nie ma ograniczeń wiekowych dla uczestników warsztatów. Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wziąć udział w warsztatach pod opieką osoby dorosłej.


ZWIEDZANIE TEATRU

  • godz. 15, 16.15 – zwiedzanie teatru z przewodnikami (liczba miejsc ograniczona)

Na zwiedzanie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: bow@teatrszekspirowski.pl. W treści maila prosimy wpisać: Dni Otwarte UE.


Lekcje fechtunku w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, sobota, 20 maja, wstęp wolny.


Anahit Mkrtchyan (sopran) usłyszymy podczas koncertu w ramach Międzynarodowego Bursztynowego Festiwalu w PFB
Anahit Mkrtchyan (sopran) usłyszymy podczas koncertu w ramach Międzynarodowego Bursztynowego Festiwalu w PFB
mat. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Operowe arie zabrzmią w Filharmonii

W niedzielę, 21 maja Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na dwie godziny zamieni się w scenę operową, a to za sprawą Orkiestry Dętej i solistów z Filharmonii w Kaliningradzie, którym przewodzić będzie dyrektor artystyczny i główny dyrygent Eduard Gantovski.

Trójmiejscy melomani usłyszą arie i duety z takich dzieł operowych, jak m.in. „Aida”, „Wesele Figara”, „Carmen”, „Romeo i Julia” czy „Don Juan”. Wśród wykonawców znajdą się soliści Filharmonii w Kaliningradzie: Artem Hachiyants (tenor), Victoria Bobkov (mezzosopran), Alexander Dudnitsky (baryton), Anahit Mkrtchyan (sopran), Swietłana Polevaya (sopran), Sergey Seldyakov (bas) i Julia Vasil'kova (sopran), a także soliści oper i filharmonii europejskich: Ilona Bagele (mezzosopran, Łotwa), Agne Sabulite (sopran, Litwa) i Bartłomieja Chorąży (tenor, Polska). Gościem specjalnym będzie laureat międzynarodowych konkursów z Chin: Jiang Shanzhun (baryton). Fragmenty orkiestrowe wykonana Orkiestra Dęta Filharmonii w Kaliningradzie pod dyrekcją m.in. Viktora Bobkova i Romana Iwanowa.

Koncert poprowadzi Krzysztof Dąbrowski.

Opera Europy, koncert w ramach Międzynarodowego Bursztynowego Festiwalu, Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, niedziela, 21 maja, godz. 18. Bilety: 10-55 zł.


Artystki w trakcie pracy nad projektem: ,Oh my home lost and found, na Dolnym Mieście
Artystki w trakcie pracy nad projektem: ,Oh my home lost and found, na Dolnym Mieście
Michał Szymonczyk

Artyści i lokalsi razem - z Europy na Dolne Miasto

Corners to międzynarodowy projekt artystyczny, który jest platformą dla spotkań, rozwoju i współpracy europejskich twórców, badaczy i publiczności. Corners chce zbadać na ile możliwe jest dotarcie i zbudowanie relacji z publicznością: zarówno lokalną jak i europejską, a narzędziem tego porozumienia ma stać się sztuka - instalacje, przeglądy filmów krótkometrażowych i performansy.

W ramach Corners w Gdańsku, od 8 maja pracowali na Dolnym Mieście artyści i artystki z Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Irlandii Północnej, Polski, Serbii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. W ten weekend (20 i 21 maja) zobaczymy efekty ich działań.

Wśród polskich artystów zaangażowanych aktualnie w Corners są Lucyna Kolendo, Elvin Flamingo i Maciej Salamon. W latach 2011-2014 brali w nim udział też Jacek Dominiczak, Katarzyna Pastuszak, Katarzyna Krakowiak i Leszek Bzdyl.

- Voiceover to mobilne archiwum opowieści - mówi o swoim projekcie gdańska artystka Lucyna Kolendo. - Proces naszej pracy w każdym nowym miejscu wygląda właściwie tak samo: rozpoczynamy od rozmów z mieszkańcami dzielnicy, nagrywamy ich wspomnienia oraz inspirujące nas dźwięki. Staramy się w pełniejszy sposób zrozumieć miejsce, w którym się znaleźliśmy - również poprzez jego historię. Wynik naszej pracy, czyli audycja radiowa, ogranicza się do stworzenia przestrzeni do wypowiedzi dla mieszkańców - to dla nas ważne, aby całkowicie oddać mikrofon w ich ręce i wysłuchać, co mają do powiedzenia.

Artyści zapraszają więc na niezwykły spacer po dzielnicy - swoiste „safari”, zobaczymy wystawę dokumentującą doświadczenie artystek, które zamieniły się na kilka tygodni swoimi „życiami”, ale też opatrzone poetyckim komentarzem zdjęcia z artystycznych ekspedycji Corners. Usłyszymy instalacje dźwiękowe opowiadające poruszające historie zebrane w różnych zakątkach Europy, obejrzymy też filmy dokumentalne i zaangażowane społecznie performansy.

Pełen program: www.ikm.gda.pl/corners-gdansk-program/.

Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest wolny.

O samodzielnym kocie i grzecznym psie

Wystawa "O kocie, co chodzi własnymi drogami, i o psie, który własnych dróg nie szuka" w Muzeum Narodowym, oddziale Etnografii ukazuje nasze wzajemne relacje - ludzi, psów i kotów oraz próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ten związek jest tak wyjątkowy. Prześledzimy zmiany, które zachodziły na przestrzeni wieków w postrzeganiu i traktowaniu zwierząt w różnych kulturach, ujęte w kontekście historycznym, obyczajowym, wierzeniowym. Obejrzymy wizerunki kotów i psów w sztuce, literaturze i folklorze, a najmłodsi odbiorcy poznają bohaterów słynnych seriali, należących już do klasyki filmów animowanych - psa Reksia i kota Filemona.

"O kocie co chodzi własnymi drogami i o psie który własnych dróg nie szuka", Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Cystersów 19, do 7 maja 2017. Kuratorka: Barbara Maciejewska. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł.Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze