• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku

Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w piątkowy wieczór 6 marca odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich wyróżnień w żeglarstwie morskim. Laureatką “Sekstantu” i “Rejsu Roku 2019” jednogłośnie uznano kpt. Joannę Pajkowską za opłynięcie świata w rejsie solo bez zawijania do portów.
06.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureaci (prawie) wszystkich wręczonych tego wieczoru w ECS żeglarskich nagród
Laureaci (prawie) wszystkich wręczonych tego wieczoru w ECS żeglarskich nagród
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Uroczystość wręczenia najważniejszych w polskim żeglarstwie morskim nagród organizowana jest tradycyjnie zawsze w pierwszy piątek marca - na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą, którego dokonał "Dar Pomorza" – nocą z 1 na 2 marca 1937 roku. Gala po raz pierwszy odbyła się w auli ECS.

Jury przez aklamację wybrało wyraźnie wyróżniającą się wyprawę minionego sezonu – rejs kapitan Joanny „Asi” Pajkowskiej solo non-stop dookoła świata na jachcie „Fanfan”, którą uznano laureatką Srebrnego Sekstantu i Nagrody Honorowej „Rejs Roku 2019”.

Kpt. Joanna Pajkowska opłynęła świat klasyczną trasą wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Wystartowała z Plymouth 23 września 2018, tam też zakończyła wyprawę 28 kwietnia kolejnego roku. Trasę 29 tysięcy mil morskich pokonała w czasie 216 dni i 16 godzin, w ekstremalnych warunkach. Na antarktycznym południu, podczas opływania Afryki, Australii i Ameryki Południowej było zimno, sztormy dochodziły nawet do 10 st. Beauforta. W rejonach okołorównikowych panowały zaś trudne do wytrzymania upały i frustrujące dla żeglarzy “cisze”. Trawers Hornu minął w ciężkim sztormie, z powodu awarii autopilota, musiała przez 19 godzin sterować ręcznie.

 

W środku Joanna Pajkowska; od l.: Maciej Sodkiewicz, Michał Weselak, Janusz Madej
W środku Joanna Pajkowska; od l.: Maciej Sodkiewicz, Michał Weselak, Janusz Madej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Bardzo dziękuję za docenienie moich starań. Nie była to moja pierwsza próba opłynięcia dookoła świata. Dziesięć lat temu próbowałam, był to fantastyczny rejs, ale nie non-stop, ponieważ miałam po drodze bardzo ciężki sztorm przy wybrzeżach Afryki Południowej i zdecydowałam się zawinąć do portu, by go przeczekać - wspomina Joanna Pajkowska. - Kontynuowałam ten rejs i zresztą także otrzymałam za niego Srebrny Sekstant, ale został we mnie niedosyt, że nie spełniłam tego, co chciałam, co było moim wyzwaniem i marzeniem od lat, by opłynąć świat bez zawijania do portu. Dziękuję Uwe Röttgeringowi - właścicielowi “Fanfana” za udostępnienie mi łódki. Bez niej nie spełniłabym swojego marzenia. Dziękuję także Alkowi, mojemu mężowi, który na bieżąco informował świat przez internet o moich poczynaniach.

Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką która opłynęła samotnie świat bez wchodzenia do portów i czwartym polskim żeglarzem, który tego dokonał. Przyznanie jej trzykrotnie Srebrnego Sekstantu jest bezprecedensowe w 50 - letniej historii nagrody (poprzednio w 2009 i 2017 r.).

 

  • Drugą Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2019” przyznano kpt. Przemysławowi Tarnackiemu, inicjatorowi, kreatorowi i skipperowi projektu szkolenia polskich żeglarzy amatorów realizowanego w ramach Ocean Challenge Yacht Club.
  • Trzecią Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2019” przyznano kpt. Andrzejowi Kopczyńskiemu za wieloletnie przedsięwzięcie, jakim było etapowe opłynięcie świata, zapoczątkowane w 2015 roku na Florydzie jachtem „Jolanta III”.

 

Jury przyznało również dwa wyróżnienia:

  • kpt. Januszowi Madejowi za start i godną odnotowania postawę w prestiżowych regatach Rolex Fastnet Race 2019 w klasie załóg dwuosobowych,
  • kpt. Maciejowi Sodkiewiczowi, upartemu polarnemu żeglarzowi, za realizację kolejnego północnego projektu Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019.

 

Nagroda specjalna Rejs Roku 2019 dla Rejsu Niepodległości `Daru Młodzieży` dookoła świata – odbiera Rafał Szymański, obok skromna reprezentacja liczącej w sumie blisko tysiąc osób załogi
Nagroda specjalna Rejs Roku 2019 dla Rejsu Niepodległości `Daru Młodzieży` dookoła świata – odbiera Rafał Szymański, obok skromna reprezentacja liczącej w sumie blisko tysiąc osób załogi
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nagrodą specjalną „Rejs Roku 2019” uhonorowano wielką wyprawę żaglowca „Dar Młodzieży” dookoła świata – Rejs Niepodległości, w którym udział wzięło blisko tysiąc młodych polskich żeglarzy. Fregatą dowodzili kapitanowie żeglugi wielkiej Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański.

- Rejs miał wielki wymiar patriotyczny, ale dla mnie najważniejsi byli ci młodzi ludzie, z którymi płynęliśmy. Najlepsi ambasadorzy naszego kraju jakich można sobie wyobrazić - powiedział kpt. Rafał Szymański odbierając nagrodę. - Nie narzekajmy na młode pokolenie. 

 

Galę uświetnił występ trójmiejskiego męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny
Galę uświetnił występ trójmiejskiego męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymał z kolei kpt. Wojciech Maleika za poprowadzenie jachtu „Dar Szczecina” w The Tall Ships Races’2019. W kolejnych etapach tego zlotu uczestniczyło 36 młodych żeglarzy wyłonionych w konkursie szczecińskiego Programu Morskiej Edukacji Młodzieży.

 

Michał Weselak z Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska, czyli Bursztynową Różą Wiatrów
Michał Weselak z Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska, czyli Bursztynową Różą Wiatrów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska, czyli „Bursztynową Różę Wiatrów” otrzymał kpt. Michał Weselak, uczestnik uznanych, oceanicznych regat samotnych żeglarzy Mini Transat 650, które (debiutując) ukończył jako czwarty Polak w historii. 

Nagrodę wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Kiedy latem wyprawialiśmy Michała z gdańskiej mariny w podróż i opowiadał nam, laikom, co go czeka na tych regatach, otwieraliśmy szeroko oczy ze zdumienia - wspominała Aleksandra Dulkiewicz. - Gdańszczanki i gdańszczanie są z ciebie dumni. 

- Dla mnie, gdańskiego żeglarza, który zaczął swoją przygodę w 2012 roku w ramach Programu Edukacji Morskiej na pokładzie wspaniałego żaglowca “Generał Zaruski” i pod opieką równie wspaniałego kpt. Jurka Jaszczuka, jest to bardzo ważna nagroda - zaznaczył Michał Weselak. - Potwierdza, że zrobiłem fajną rzecz i że Gdańsk jest sercem za mną. Jeśli miasto pozwoli, bym je nadal reprezentował, to na pewno będę miał jeszcze coś do zaoferowania w przyszłości.

 Tego wieczoru wręczono także nagrodę Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE”, którą o otrzymał kpt. Andrzej Remiszewski za bałtycką wędrówkę po portach i przystaniach zachodniego Bałtyku na jachcie "Tequila".

 

W setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem burmistrz Hanna Pruchniewska odbiera nagrodę Bractwa Kaphornowców dla Miasta Pucka
W setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem burmistrz Hanna Pruchniewska odbiera nagrodę Bractwa Kaphornowców dla Miasta Pucka
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

I wreszcie - Bractwo Kaphornowców swoją Nagrodą Grotmaszta uhonorowało kpt. Zenona Jankowskiego za dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo ciężkich warunkach, czyli za zwycięstwo w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland – Konsal Challenge 2019. Wyróżnienie za ukończenie ciężkich zmagań gotlandzkich otrzymała także kpt. Aleksandra Emche.

W setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem, Bractwo postanowiło przyznać także nagrodę specjalną dla Pucka. Wyróżnienie w imieniu 11.tysięcznego miasta odebrała burmistrz Hanna Pruchniewska.

 

Podczas wydarzenia w ECS wspominano przedstawicieli braci żeglarskiej, którzy odeszli w minionym roku, a były wśród nich także osoby nieodłącznie związane z Nagrodą przyznawaną od 50 lat...
Wspominano przedstawicieli braci żeglarskiej, którzy odeszli w minionym roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podczas wydarzenia w ECS wspominano przedstawicieli braci żeglarskiej, którzy odeszli w minionym roku, a były wśród nich także osoby nieodłącznie związane z Nagrodą przyznawaną od 50 lat: Tadeusz Jabłoński i Zenon Gralak, którzy wraz ze zmarłym wiele lat wcześniej Kazimierzem Kołodziejem, byli pomysłodawcami ustanowienia honorowych wyróżnień. Na wieczną wachtę w 2019 r. odszedł także kpt. Andrzej Rościszewski - laureat Srebrnego Sekstantu nr 1 z 1970 roku za opłynięcie Islandii na s/y "Śmiały".

 

 



 

Jury 50. edycji Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant:

- kontradm. Czesław Dyrcz – przewodniczący Jury;

- Bogusław Witkowski – wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. morskich, przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego;

- Zbigniew Stosio – sekretarz jury „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”;

- Leszek Paszkowski – przedstawiciel Miasta Gdańska;

- Aleksander Gosk – koordynator projektu „Rejs Roku – Srebrny Sekstant”;

- Marek Padjas – Grotmaszt Bractwa Kaphornowców.

 

Organizatorem Gali była Fundacja Gdańska w partnerstwie z Miastem Gdańsk, Polskim Związkiem Żeglarskim, Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni i Magazynem Sportów Wodnych Żagle.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę