PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Zwycięzcy kampanii Rowerowy Maj w Gdańsku - nagrodzeni. Zobacz, kim są
Zwycięzcy kampanii Rowerowy Maj w Gdańsku - nagrodzeni. Zobacz, kim są
Szkoła Podstawowa nr 62 w dzielnicy Krakowiec Górki Zachodnie, najlepsza wśród szkół małych miała najwyższą frekwencję rowerową wśród gdańskich podstawówek - na poziomie 82,3 proc. 9 czerwca 2018 roku podczas Rodzinnego Pikniku Rowerowego w Parku Reagana zwycięskie szkoły w kampanii Rowerowy Maj 2018 otrzymały nagrody.
1
Tegoroczni zwycięzcy akcji Rowerowy maj
Alicja Bittner

Podczas tegorocznej, piątej już edycji kampanii społecznej Rowerowy Maj prawie 32 tys. dzieci ze 144. gdańskich placówek przynajmniej raz dojechało do szkoły lub przedszkola na rowerze, hulajnodze czy rolkach. W sumie, dzieci i pracownicy odbyli ponad 846 tys. aktywnych dojazdów, a rowerowa frekwencja (odsetek aktywnych dojazdów) wyniosła w Gdańsku 63 proc.

Dziś uczestnicy Rowerowego Maja i miłośnicy komunikacji rowerowej spotkali się na Rodzinnym Pikniku Rowerowym w Parku Ronalda Reagana na Przymorzu. Poza podsumowaniem tegorocznej kampanii i wręczeniem nagród dla najbardziej rowerowych szkół i przedszkoli, można było wziąć udział w rodzinnej grze terenowej, sportowych zmaganiach, animacjach oraz koncercie zespołu Muzyczna Kraina.

- Szacujemy, że było około 300 osób, pewnie przede wszystkim uczestnicy, koordynatorzy i rodzice uczniów i osób zaangażownych w kampanię Rowerowy Maj - mówi Magdalena Szymańska z Referatu Mobilności Aktywnej Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Najwięcej emocji wzbudziło rozdanie nagród szkołom i przedszkolom i losowanie dwóch rowerów dla szkolnych i przedszkolnych koordynatorów kampanii. Tym wydarzeniom towarzyszyła świetna zabawa, wspólne tańce, śpiewanie i sportowe zawody. 

Nagrody wręczono trzem szkołom w trzech kategoriach oraz przedszkolom. Najbardziej rowerową szkołą w Gdańsku w kategorii szkół małych została SP 62 w dzielnicy Krakowiec Górki Zachodnie - z frekwencją na poziomie 82,3 proc.
- Wygraliśmy już po raz drugi, a w Rowerowym Maju uczestniczymy po raz piąty - powiedziała Sylwia Majewska, koordynatorka Rowerowego Maja w SP 62 i nauczycielka informatyki. - Nagroda główna dla szkół bardzo nas motywuje. Jesteśmy szkołą na obrzeżach i nie wszystkie inicjatywy do nas docierają. Dlatego cieszymy się, gdy podczas Rowerowego Maja tyle się dzieje.

Pierwszy w kraju Rowerowy Maj był gdańskim pomysłem i odbył się w 2014 roku. Dzisiaj jest to już ogólnopolski potężny ruch: 30 miast
Pierwszy w kraju Rowerowy Maj był gdańskim pomysłem i odbył się w 2014 roku. Dzisiaj jest to już ogólnopolski potężny ruch: 30 miast
Alicja Bittner

Drugie miejsce zajęła SP 84, z wynikiem 80,5 proc., a tuż za nią uplasowała się SP 29 „Leonardo”, która może pochwalić się frekwencją na poziomie 79,4 proc.

W kategorii szkół średnich wygrała SP 77 w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia z frekwencją na poziomie 76,4 proc. Kolejna na podium okazała się być SP 45 z wynikiem 75,5 proc., a tuż za nią znalazła się SP 24, z wynikiem 73,3 proc.

Zwycięską placówką w kategorii szkół dużych została SP 92 w dzielnicy Zaspa Młyniec, gdzie rowerowa frekwencja w maju wyniosła 92,9 proc. - Dzieci na rowerach jeżdżą zawsze, a w trakcie Rowerowego Maja motywacja jest maksymalna. Jedna z mam pomagała nawet docierać na hulajnodze synowi ze skręconą ręką. Inny uczeń, finalista matematycznych olimpiad, wyliczał w poszczególne dni prawdopodobieństwo wygrania naszej szkoły - mówi Justyna Frańczak, koordynatorka Rowerowego Maja w SP 92 i nauczycielka wychowania fizycznego.

Nagrody wręczał m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska
Nagrody wręczał m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska
Alicja Bittner

Drugie miejsce zajęła SP 80 - 91,8 proc., a trzecie SP 12 - 81,6 proc.

Z kolei najbardziej rowerowo zakręcone przedszkolaki uczęszczają do Publicznego Przedszkola Trzynastka, również w dzielnicy Zaspa Młyniec, które frekwencją na poziomie 90,7 proc. imponować mogą także starszym kolegom w szkołach. Na drugim miejscu znalazło się Przedszkole 62 (88,4 proc.), a na trzecim NP „Cogito” (86,2 proc.).

Pierwszy w kraju Rowerowy Maj był gdańskim pomysłem i odbył się w 2014 roku. Dzisiaj jest to już ogólnopolski potężny ruch: 30 miast, ponad 128 tys. aktywnych uczestników, blisko 3,1 mln dojazdów oraz 539 szkół i przedszkoli. Tak pokrótce w liczbach przedstawia się Rowerowy Maj 2018. Poznaj zwycięskie szkoły i przedszkola z Gdańska.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl