• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku w weekend za darmo. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających?

Muzeum Narodowe w Gdańsku w weekend za darmo. Jakie atrakcje czekają w poszczególnych oddziałach?

W sobotę i niedzielę, 13 i 14 lutego, Muzeum Narodowym w Gdańsku zaprasza do bezpłatnego zwiedzania we wszystkich swoich oddziałach. Czekają ciekawe wystawy stałe i czasowe m.in. dla miłośników fotografii, malarstwa i historii Pomorza.
13.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa stała „Nowe spojrzenie. Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej” w Oddziale Sztuki Nowoczesnej to jedna z wielu propozycji Muzeum Narodowego w Gdańsku. W sobotę i niedzielę, 13-14 lutego, wszystkie oddziały zwiedzimy za darmo
Wystawa stała „Nowe spojrzenie. Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej” w Oddziale Sztuki Nowoczesnej to jedna z wielu propozycji Muzeum Narodowego w Gdańsku. W sobotę i niedzielę, 13-14 lutego, wszystkie oddziały zwiedzimy za darmo
mat. MNG

 

 

Od niedawna możemy znów cieszyć się otwartymi instytucjami kultury - na początek rządowe obostrzenia wynikające z walki z epidemią covid-19 zezwoliły na otwarcie muzeów i galerii sztuki, a od 12 lutego korzystać można także z oferty stacjonarnej teatrów oraz kin. Muzeum Narodowe w Gdańsku pierwszych gości powitało w ubiegłym tygodniu.

- Po dwóch miesiącach ostatniego zamknięcia wszystkich naszych oddziałów, otworzyliśmy je ponownie w pierwszy weekend lutego - na początek, w piątek, dwa oddziały: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Od soboty, 6 lutego, czynne są pozostałe oddziały w Gdańsku: Sztuki Nowoczesnej, Etnografii, Zielona Brama i Gdańska Galeria Fotografii - mówi Małgorzata Posadzka, rzecznik Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

 

Nieczynny jest Oddział Sztuki Dawnej, tam obecnie trwają bowiem prace nad montażem nowej wystawy stałej. Tę będziemy mogli zwiedzać w połowie kwietnia. Do dyspozycji gości pozostają wszystkie pozostałe placówki Muzeum Narodowego w Gdańsku, które mogą pochwalić się interesującymi ekspozycjami stałymi i czasowymi, a także odwiedzinami pierwszych gości.

- Przez pierwszy weekend odwiedziło nas 261 osób. Porównując do tego samego okresu w roku ubiegłym nie jest to oszałamiająca frekwencja, jednak świadczy o tym, że nasza oferta muzealna nadal ma swoich wielbicieli i stałych, wiernych gości. Mamy nadzieję, że gdy pogoda będzie bardziej łaskawa, a pandemia trochę zwolni, będziemy obserwować coraz większą liczbę odwiedzających w naszych oddziałach - dodaje Małgorzata Posadzka.

 

 

Dobrą okazją do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie ten weekend - w sobotę i niedzielę, 13-14 lutego, zwiedzanie odbywa się bezpłatnie. O ile możemy udać się więc do dowolnego z oddziałów bez portfela, nie możemy jednak zapomnieć maseczki - w każdej z placówek odwiedzający zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego (zasłanianie nosa i ust, dystans społeczny, limit osób, dezynfekcja dłoni).

 

Jakie wystawy i atrakcje skrywają poszczególne oddziały?

Warte odwiedzenia są między innymi Oddziały Zielona Brama i Gdańskiej Galerii Fotografii przy ulicy Długi Targ 24. W Gdańskiej Galerii Fotografii prezentowana jest monograficzna wystawa prac Witolda Węgrzyna oraz wystawa fotografii Agnieszki Rayss „A więc wojna”. W Zielonej Bramie warto obejrzeć wystawę „Nowa wrażliwość”, która czekała na zwiedzających już od 27 listopada 2020 roku, ale z powodu obostrzeń nie mogła zostać udostępniona publiczności.

Wystawa prezentuje blisko 100 dzieł z kolekcji sztuki niemieckiej przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku i jest świadectwem odwagi ówczesnych gdańskich muzealników w podejmowaniu kolekcjonerskich decyzji i dbałości o dokumentowanie nowych zjawisk artystycznych.

Oddział Zielona Brama i Gdańska Galeria Fotografii są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00.

Spacerując po Parku Oliwskim nie można nie zajrzeć do Oddziału Etnografii, w którym na wystawie stałej prezentowane są bogate zbiory obiektów dokumentujących podstawowe formy gospodarki wiejskiej i zajęcia ludności Pomorza Gdańskiego. Do pobliskiego Pałacu Opatów, który jest siedzibą Oddziału Sztuki Nowoczesnej, warto zaś zajrzeć, by obejrzeć wystawę stałą „Nowe spojrzenie”. To prezentacja najważniejszych zjawisk, kierunków oraz tendencji artystycznych w sztuce polskiej ostatnich dekad.

 

 

Oddział Etnografii i Oddział Sztuki Nowoczesnej są czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-16:00.

Dla osób poszukujących odpoczynku nieco poza miastem, idealnym rozwiązaniem będzie wizyta w pałacu rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim, który jest siedzibą Muzeum Tradycji Szlacheckiej. Spacer po pałacowym parku można zakończyć zwiedzeniem zrewitalizowanych kilka lat temu wnętrz domu Sierakowskich. A nieco bliżej Gdańska - w Będominie, w Muzeum Hymnu Narodowego, oglądać można wystawy stałe i wystawę czasową, które są poświęcone polskim symbolom narodowym, historii Mazurka Dąbrowskiego i biografii autora polskiego hymnu - Józefa Wybickiego.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00, natomiast Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 9:00-16:00, i w niedziele w godzinach 10:00-16:00.

Szczegółowe informacje na temat oferty kulturalnej oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku, dni i godzin otwarcia oddziałów, cen biletów, a także dostępności dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz udogodnień dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności są opublikowane na stronie internetowej www.mng.gda.pl.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku