PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Klub Żak otwiera Kino Studyjne! Pierwsze seanse już w piątek. Warto też zajrzeć do galerii Żaka 

Klub Żak otwiera Kino Studyjne! Pierwsze seanse już w piątek. Warto też zajrzeć do galerii Żaka 
W programie, od 12 do 25 lutego, filmy o silnych kobietach, uzależnieniach i absurdzie, dramaty i komedia, czyli - życie. Jako pierwszy zobaczymy (12 lutego godz. 18) dokument o genialnym artyście fotografii Helmucie Newtonie “Helmut Newton. Piękno i bestia”. W Galerii Żaka (od 12 do 28 lutego) wystawa prac Przemysława Garczyńskiego „Figury Pierwsze”.
 Helmut Newton. Piękno i bestia
"Helmut Newton. Piękno i bestia"
 

 

- Kino otwieramy 12 lutego po długiej przerwie - mówi Magdalena Renk, dyrektor Klubu Żak. - Seanse będą odbywać się przy zachowaniu zasad sanitarnych: maska – dezynfekcja – dystans, a na miłośników dobrego kina czekają 74 fotele oraz - w mroźne dni - gorąca herbata z cytryną. 
 
Tak zachęceni, nie bacząc na śnieżne zaspy, pędzimy po bilety - od piątku czynna już będzie kasa w klubie (od godz. 15). Musimy pamiętać o ograniczeniach - na sali zasiąść może tylko połowa widzów, obowiązuje zachowanie dystansu i maseczka. 

Warto przypomnieć, że studyjne kino w Żaku działa z przerwami od 1956 roku. Oferuje interesujące, wyselekcjonowane filmy, których raczej nie zobaczymy w kinowych multipleksach. Jednym z założycieli DKF-u i wieloletnim jego prezesem był Lucjan Bokiniec - piastował tę funkcję do początków lat 70. Zorganizował w tym czasie prawie 200 seminariów i imprez monograficznych, w tym odbywające się przez dziewięć lat Wakacyjne Studium Wiedzy o Filmie. W latach 1971-1972 organizował przegląd Polskie Debiuty Filmowe, który w 1974 roku przekształcono w Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a Lucjanowi Bokincowi powierzono funkcję dyrektora organizacyjnego pierwszej edycji.
 
 
 
 Na rauszu
"Na rauszu", reż. Thomasa Vinterberga. W głównej roli Mads Mikkelsen
fot. kadr z filmu
 
 
No dobrze, a co na początek? Pierwszym seansem, który zobaczymy w kinie Klubu Żak po otwarciu (piątek, 12 lutego, godz. 18) będzie dokument “HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA” w reż. Gero von Boehma z 2020 roku.
W filmie ikony kina, mody, popkultury, m.in.: Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer opowiadają o pracy z wybitnym fotografem, którego styl rozpozna chyba każdy, kto kiedykolwiek miał w ręku Vogue.
Globalna dyrektor pisma Anna Wintour nie ma wątpliwości: “Widząc zdjęcie od razu wiemy: to fotografia Helmuta Newtona”.
Kobiety w jego pracach są silne i prowokujące, ale to również obrazy niepokojące, często szokujące. 
- Te zdjęcia były przerażające, ale było w nich też poczucie humoru - zwraca uwagę Isabella Rossellini.
Newton postrzegał kobiety jako obiekty seksualne, ale czy był mizoginem, czy je kochał (co deklarował), prowokował, zmuszał do myślenia czy po prostu miał zły gust - ocenicie sami już w piątek w kinie.


 Palm springs
"Palm Springs" w reż. Maxa Barbakowa 
fot. kadr z filmu
 
Drugi seans tego dnia (godz. 20. 20) oferuje inne doznania. "Palm Springs", reż. Max Barbakow, to komedia, prawie romantyczna, ale na pewno szalona. Zaczyna się banalnie: beztroski Nyles (Andy Samberg) i zdeklarowana singielka Sarah (Cristin Milioti) poznają się na weselu w Palm Springs. Ale potem sytuacja się komplikuje, ponieważ bohaterowie utkną w pętli czasu - ten sam dzień będzie się w kółko powtarzać. Jakie to stwarza możliwości, zobaczymy wkrótce. W jednej z ról pojawi się J. K. Simmons, którego znamy z oscarowego “Whiplash”. Oscara dostał też Simmons za najlepszą rolę drugoplanową w tym filmie. 
Oba filmy prezentowane będą w Kinie Żak od 12 do 18 lutego.  
 
Na dużym ekranie zobaczymy też w końcu oryginalny, poetycki film ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA Mariusza Wilczyńskiego. Pełnometrażowa animacja zdobyła Złote Lwy dla najlepszego filmu na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W kinie od 19 do 25 lutego.
 
Pozostałe propozycje studyjnego kina Żaka to: wielokrotnie nagradzany na festiwalach (zachwyty w Cannes, Toronto i San Sebastián) – NA RAUSZU w reż. Thomasa Vinterberga, który oferuje znakomitą kreację Madsa Mikkelsena i okazję do refleksji - czy życie na ciągłym rauszu jest rzeczywiście przyjemniejsze. Thomas Vinterberg nazywa swój najnowszy film “pochwałą życia, a nie picia”. Będzie sentymentalnie, czasem komediowo, czasem tragicznie. Pokaz specjalny, przedpremierowy odbędzie się w Walentynki 14 lutego (godz. 16).
Inny koktajl wrażeń proponuje nam francuski TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ w reż. Dominika Molla. Tym razem zanurzymy się w nielinearnej konstrukcji: makabry, absurdu i czarnego humoru. O klimacie, jak jak u braci Coen, pisał w recenzji w tygodniku “Polityka” Janusz Wróblewski, dodając: “Ciekawe i inspirujące, zwłaszcza w kontekście odpowiedzi na pytanie, dlaczego seks i pożądanie prowadzą ludzi do niemoralnych czynów.” W kinie od 19 do 25 lutego.
 
Program opracowano do 25 lutego, ponieważ rząd zezwolił na otwarcie instytucji kultury wstępnie na dwa tygodnie. Korzystajmy więc, bo tak szybko sytuacja się zmienia.
Bilety na seanse stacjonarne kosztują 18 zł i 16 zł (zniżka na Kartę Do Kultury) i 14 zł (ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów), a dla członków NHEF oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny - 8 złotych. Wraca KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki dla wszystkich, Seniorskie środy, Studenckie piątki. 
Do zobaczenia w kinie! Galeria Żak. Przemysław Garczyński Figury pierwsze
Galeria Żak. Przemysław Garczyński "Figury pierwsze"
fot. Paweł Wyszomirski

 

Związki malarstwa z architekturą. Przemysław Garczyński 

Od 12 lutego w Galerii Żak dostępna też będzie pierwsza w tym roku wystawa. Zobaczymy prace Przemysława Garczyńskiego. 
- Wystawa stanowi refleksję artysty na temat pejzażu, jako jednego z podstawowych tematów malarskich - mówi Agata Nowosielskia, malarka i kuratorka galerii Klubu Żak. - Sięgając po wątki architektoniczne skupia się Garczyński nad twórczością człowieka, w jego pracach architektura stanowi metaforę przestrzeni, w której się znajdujemy, poruszamy. Obrazy Przemysława Garczyńskiego oparte są na formach geometrycznych i iluzji przestrzeni. 

Przemysław Garczyński urodził się w 1988 roku w Lublinie, ale mieszka i tworzy w Trójmieście. Ukończył grafikę warsztatową na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pracownia litografii) i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie pracuje jako asystent na Wydziale Malarstwa. Jako artysta zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, malarstwem ściennym i grafiką. Jest finalistą konkursów artystycznych, m.in. 17. Artystycznej Podróży Hestii 2018 i Gdańskiego Biennale Sztuki 2018. Otrzymał też Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 29. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych „Promocje” 2019. Galeria Żak. Figury pierwsze  Przemysława Garczyńskiego do obejrzenia od 12 do
Galeria Żak. "Figury pierwsze" Przemysława Garczyńskiego do obejrzenia od 12 do 28 lutego
fot. Paweł Wyszomirski


KINO ŻAK OTWARTE. PROGRAM 12 – 25 LUTEGO
 
12 – 14 lutego 2021
G.18.30 - HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA / Helmut Newton: The Bad and the Beautiful / r. Gero von Boehm / USA / 2020 / 93 min.
G.20.20 - PALM SPRINGS / r. Max Barbakow / wys. Andy Samberg (Brooklyn 9-9), Cristin Milioti (Fargo), J. K. Simmons (Whiplash) / USA / 2020 / 90 min.
 
14 lutego - specjalny pokaz przedpremierowy
G.16.00 - NA RAUSZU / Druk / r. Thomas Vinterberg (Festen, Polowanie, Komuna) / wys. Mads Mikkelsen (Jabłka Adama, Polowanie, Kochanek królowej), Maria Bonnevie (Rekonstrukcja, Druga szansa) / Dania / 2020 / Europejska Nagroda Filmowa 2020: Najlepszy europejski film, Najlepszy europejski aktor, Najlepszy reżyser, Najlepszy scenarzysta, MFF w San Sebastian 2020: Najlepszy aktor / 115 min.
 
15 – 18 lutego 2021
G.18.00 -  PALM SPRINGS / r. Max Barbakow / wys. Andy Samberg (Brooklyn 9-9), Cristin Milioti (Fargo), J. K. Simmons (Whiplash) / USA / 2020 / 90 min.
G.20.00 - HELMUT NEWTON. PIĘKNO I BESTIA / Helmut Newton: The Bad and the Beautiful / r. Gero von Boehm / USA / 2020 / 93 min.
 
19 – 21 lutego 2021 
G.17.30 - TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ / Seules les bêtes / r. Dominik Moll / Francja, Niemcy / 2019 / 117 min.
G.20.00 -  ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA / r. Mariusz Wilczyński / Polska / 2020 / FPFF w Gdyni 2020: Złote Lwy dla najlepszego filmu, Najlepszy dźwięk / 88 min.
 
22 – 25 lutego 2021
G.18.00 - ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA / r. Mariusz Wilczyński / Polska / 2020 / FPFF w Gdyni 2020: Złote Lwy dla najlepszego filmu, Najlepszy dźwięk / 88 min.
G.20.00 / TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ / Seules les bêtes / r. Dominik Moll / Francja, Niemcy / 2019 / 117 min.
 
BILETY na seanse stacjonarne
Bilety: 18 zł / 16 zł – zniżka na Kartę Do Kultury* / 14 zł – ulgowy* dla studentów, uczniów, seniorów / 8 zł – czł. NHEF* oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny*
KINO ZA DYSZKĘ: Poniedziałki dla wszystkich, Seniorskie środy, Studenckie piątki

 

Kino w internecie

Dla tych, którzy nie chcą jeszcze spotykać się na sali kinowej pozostaje możliwość zakupu biletu online i oglądanie filmów w domowej przestrzeni. 
 
- Cykl filmowy „Kino Żak w Waszym domu” realizujemy od listopada we współpracy z Gutek-Film, a zasady oglądania każdy ustala po swojemu: kanapa, łóżko, aromatyczna herbata, stos kanapek - podpowiada Magda Renk. - Dwie rzeczy są wspólne dla obu wariantów: naprawdę interesujące filmy i ustalona godzina seansów.KINO ŻAK W WASZYM DOMU - SEANSE ONLINE - PROGRAM (12 – 28 lutego)
 
11 – 12 lutego, G.20.00 - WĘDRÓWKA NA ZACHÓD / Xi You / r. Tsai Ming-liang (Niech żyje miłość, Dni) / Francja, Tajwan / 2014 / 56 min
 
13 – 14 lutego, G.20.00 - AMERICAN HONEY / r. Andrea Arnold (Fish Tank, Wichrowe wzgórza) / wys. Sasha Lane (Złe wychowanie Cameron Post), Shia LaBeouf (Sokół z masłem orzechowym, Słodziak), Riley Keough (Dom, który zbudował Jack, Tajemnice Silver Lake) / USA, Wielka Brytania / 2016 / MFF w Cannes 2016: Nagroda Jury / 158 min.
 
18 – 19 lutego, G.20.00 - PO TAMTEJ STRONIE / Toivon tuolla puolen / r. Aki Kaurismäki (Człowiek bez przeszłości, Człowiek z Hawru) / Finlandia, Niemcy / 2017 / MFF w Berlinie 2017: Srebrny Niedźwiedź (Najlepszy reżyser) / 98 min.
 
20 – 21 lutego, G.20.00 - SAMBA / r. Olivier Nakache i Éric Toledano (Nietykalni, Nasze najlepsze wesele, Nadzwyczajni) / wys. Omar Sy (Nietykalni, Jutro będziemy szczęśliwi, Lupin), Charlotte Gainsbourg (Antychryst, Nimfomanka, Melancholia), Tahar Rahim (Prorok, Przeszłość) / Francja / 2014 / 120 min.
 
25 – 26 lutego, G.20.00 - ZABÓJCZYNI / Nie Yin Niang / r. Hou Hsiao-hsien (Podróż czerwonego balonika) / Chiny, Francja, Hongkong, Tajwan / 2015 / MFF w Cannes 2015: Najlepszy reżyser / 105 min.
 
27 – 28 lutego, G.20.00 - NASZ CZAS / Nuestro tiempo / r. Carlos Reygadas (Ciche światło, Post tenebras lux) / Dania, Francja, Meksyk, Niemcy, Szwecja / 2018 / 173 min.
 
Bilety na seanse online za 14 zł są dostępne w sklepie Klubu Żak – tickets.klubzak.com.pl, a sprzedaż na dany seans kończy się o g.19.00 w dniu seansu. Filmy są dostępne tylko w Polsce. Film należy zacząć oglądać między 20.00, a 22.00. Od momentu pierwszego uruchomienia filmu widz ma 3 godziny na dokończenie oglądania, niezależnie od tego, o której godzinie zaczął oglądać film. W ciągu tych 3 godzin kod będzie działał na każdym urządzeniu, ale tylko na jednym naraz.
 
KINO ŻAK, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl, kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w. 117.

 
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze