PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Motyw”. 1,26 mln widzów zobaczyło pierwszy odcinek serialu TVN z Gdańskiem w tle

„Motyw”. 1,26 mln widzów zobaczyło pierwszy odcinek serialu TVN z Gdańskiem w tle
„Motyw” to serial kryminalny z plejadą gwiazd - w produkcji występuje m.in. Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Grochowska, Michał Czernecki, Olga Bołądź, Adam Ferency i Marcin Perchuć. Zdjęcia powstawały w Gdańsku i w Warszawie. Serial można zobaczyć w każdy wtorek w TVN i w internecie.
Serial „Motyw” jest połączeniem mrocznego filmu noir i dramatu obyczajowego. Spodoba się miłośnikom popularnych kryminałów
Serial „Motyw” jest połączeniem mrocznego filmu noir i dramatu obyczajowego. Spodoba się miłośnikom popularnych kryminałów
mat. prasowe

 

„Motyw” to historia o miłosnym trójkącie, pozorach i kłamstwie, w które uwikłani są główni bohaterowie. Akcja serialu rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych - widzowie mogą zobaczyć historię osadzoną we współczesnym Gdańsku, która w retrospekcjach bohaterów przenosi nas do lat 80.

- Nasza gdańska opowieść w serialu „Motyw” jest połączeniem filmu noir i dramatu obyczajowego - mówi reżyser Paweł Maślona, który jest dziś jednym z najzdolniejszych twórców młodego pokolenia (m.in. reżyserował wielokrotnie nagradzany głośny film „Atak paniki”, był także współscenarzystą „Demona” Marcina Wrony). - Chcemy podtrzymywać w widzach napięcie charakterystyczne dla policyjnego thrillera, ale jednocześnie pokazujemy, że kryminał nie musi opowiadać o ludziach odmiennych od nas. Bo tak naprawdę każdy z nas bywa słaby i często różnica pomiędzy ścigającym a ściganym nie jest duża. Gdańsk był idealnym miejscem do osadzenia tej wielowymiarowej historii.

W rolach głównych zobaczyć można plejadę gwiazd - m.in. Małgorzatę Kożuchowską, Agnieszkę Grochowską, Michała Czerneckiego, Andrzeja Konopkę, Magdalenę Walach, Olgę Bołądź, Adama Ferencego, Marcina Perchucia oraz Bartłomieja Kotschedoffa.

Zdjęcia w Gdańsku trwały od 17 do 22 września (pozostałe ujęcia nakręcono w Warszawie). Ekipę produkcyjną oraz aktorów spotkać można było m.in. przy gdańskim lotnisku, na plaży Stogi czy w okolicach ulicy Elektryków. W serialu pojawiają się także takie charakterystyczne obiekty miasta, jak np. Ratusz Głównego Miasta, Żuraw, Długi Targ, Wyspa Spichrzów, Ołowianka, molo w Brzeźnie, Stadion Energa Gdańsk, Zielona i Złota Brama, Kościół Mariacki czy chociażby Fontanna Neptun.

- To był ogromny zaszczyt, realizować serial z tak znakomitymi aktorami, właśnie w Gdańsku - podkreśla producentka serialu Dorota Kośmicka. - W 2018 roku zachęcał nas do tego sam prezydent miasta, a dokładnie rok później gościliśmy na gdańskich ulicach z prawdziwymi gwiazdami. Pokazanie w serialu tego najpiękniejszego nad polskim morzem miasta, w którym mamy nadzieję znaleźć wierną widownię, jest dla DGA Studio dużą przyjemnością i satysfakcją.

 

W rolę Pawła Szulca wcielił się Michał Czernecki - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany widzom m.in. z serialu „Diagnoza”
W rolę Pawła Szulca wcielił się Michał Czernecki - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany widzom m.in. z serialu „Diagnoza”
mat. prasowe

 

Mrożąca krew w żyłach fabuła

Kiedy w gdańskiej restauracji padają strzały, Luiza Porębska (Małgorzata Kożuchowska) oraz jej mąż Maks (Andrzej Konopka) zostają ranni. Podejrzenia niezwłocznie spadają na ich pracownicę Annę Czarnecką (Agnieszka Grochowska), która próbowała uciec z kraju. Aresztowana „Czarna” nie przyznaje się do winy. Sugeruje jednak, że w zdarzenie uwikłana jest jej szefowa.

Sprawa zostaje przydzielona komisarzowi Pawłowi Szulcowi (Michał Czernecki), śledczemu z dużym doświadczeniem, ale też ogromnymi problemami w życiu prywatnym. Kobiety obwiniają się wzajemnie, a Szulc szybko orientuje się, że cała trójka to znajomi z czasów liceum. Kto więc kłamie i kto miał… motyw?

Sprawa, początkowo oczywista, co chwila zmienia tor. Nie wystarczy odpowiedzieć na pytanie, kto strzelał. Aby rozwiązać zagadkę, trzeba będzie zajrzeć także w przeszłość i poznać jej tajemnice.

 

:aureatka Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdyni Agnieszka Grochowska w produkcji gra Annę „Czarną” Czarnecką
Laureatka Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Gdyni Agnieszka Grochowska w produkcji gra Annę „Czarną” Czarnecką
mat. prasowe

 

Ponad 1 mln 200 tys. widzów pierwszego odcinka

Emisja serialu planowana była na wiosnę 2020 roku, ale nowy serial zadebiutował na antenie TVN już we wtorek, 3 marca (wcześniej „Motyw” można było zobaczyć w player.pl - tam też można zobaczyć pierwszy odcinek). Jak podał portal Wirtualnemedia.pl, średnia widownia emisji w TVN wyniosła 1,26 mln osób - przełożyło się to na 9,91 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 10,78 proc. w grupie komercyjnej 16-49 i 10,38 proc. w grupie 16-59 (dane Nielsen Audience Measurement).

Sceny nakręcone nad Bałtykiem obecne są we wszystkich z 10 odcinków. Kolejne odcinki w każdy wtorek o godz. 21:30 na antenie stacji TVN oraz w serwisie VOD player.pl.

Producentem serialu jest DGA Studio, Dorota Kośmicka-Gacke („Diagnoza”, „Druga szansa”, „Niania”, „Kasia i Tomek”, „Camera Cafe”) i Jan Kępiński („Milionerzy”, „Agent: Gwiazdy”) na zlecenie TVN. Za scenariusz odpowiada zespół: Tomasz Titkow (główny scenarzysta), Joanna Titkow i Ewa Popiołek, pod nadzorem kreatywnym Katarzyny Śliwińskiej-Kłosowicz (szefowa działu literackiego TVN, odpowiedzialna m.in. za seriale: „Druga Szansa”, „Pod Powierzchnią” czy „Diagnoza”). Serial wyreżyserował Paweł Maślona, operatorem jest Mikołaj Łebkowski, kierownikiem produkcji - Robert Feluch. Autorem scenografii jest Elwira Pluta, charakteryzacji Aneta Brzozowska, a kostiumów Dorota Williams. Montażem zajął się Piotr Kmiecik i Wojciech Mrówczyński.

 

Zobacz zwiastun serialu „Motyw” z Gdańskiem w tle:

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze