• Start
  • Wiadomości
  • Morze ponad drzewami - widok ze Zbiornika Wody Kazimierz od 10 maja

Morze ponad koronami drzew - widok ze Zbiornika Wody Kazimierz

Już od 10 maja z tarasu widokowego Zbiornika Wody Kazimierz można będzie podziwiać walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej i panoramę Zatoki Gdańskiej, a we wnętrzu obiektu zobaczyć wystawę poświęconą m.in. migracji ptaków. Żeby złożyć “Kazimierzowi” wizytę, trzeba się wcześniej zapisać. Zapisy od 7 maja, wstęp wolny.
07.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej już czeka na gości
Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej już czeka na gości
Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej będzie dostępny dla odwiedzających od czwartku do niedzieli od 10 maja do końca września. Żeby się zapisać na bezpłatną wizytę, wystarczy wypełnić formularz..

Zbiornik Wody Kazimierz (stoi przy ul. Lazurowej w centralnej części wyspy) będzie można odwiedzać w czwartki i piątki o godz. 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30 oraz w soboty i niedziele o godz. 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00 i 17:30. Warunkiem udziału w zajęciach edukacyjnych jest zgłoszenie się za pośrednictwem formularza na stronie internetowej Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej lub pod nr tel. 575 317 781. Wizyta trwa 75 minut.

Widoki z tarasu widokowego na szczycie Kazimierza
Widoki z tarasu widokowego na szczycie Kazimierza
GIWK

Widoki zapierające dech i nowa wystawa

Zbiornik Kazimierz to współczesna wieża ciśnień, która nie tylko odgrywa ważną rolę w sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej - na szczycie zbiornika, ok. 10 metrów powyżej koron najwyższych drzew, znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Wyspy i Zatoki Gdańskiej.

Ale “Kazimierz” to nie tylko widoki. Dotąd, w ramach zajęć edukacyjnych we wnętrzu obiektu można było zobaczyć interaktywną wystawę przybliżającą zasadę działania zbiornika i jego rolę w sieci wodociągowej. Ta ekspozycja znajduje się na parterze obiektu, a już od 12 maja zostanie udostępniona druga, również interaktywna.

NASZ FILM, PRZYGOTOWANY W 2015 r., WKRÓTCE PO UDOSTĘPNIENIU ZBIORNIKA WODY "KAZIMIERZ" ZWIEDZAJĄCYM:

Nowa wystawa na poziomie tarasu widokowego poświęcona jest tajemnicom Wyspy Sobieszewskiej. Będzie można tu prześledzić m.in. trasy migracji ptaków, częstych bywalców Rezerwatów Ptasi Raj i Mewia Łacha.

Dla sobieszewskiego zbiornika wody będzie to już trzeci sezon turystyczny.

- Wieża znajduje się w bardzo szczególnym krajobrazowo miejscu. Wyspa Sobieszewska to rejon jedyny w swoim rodzaju. Ma status wyspy ekologicznej i jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury. Już poprzednie sezony pokazały, że wykorzystanie tego obiektu również jako atrakcji dla mieszkańców i turystów, to był bardzo dobry pomysł i cieszę się, że możemy nadal realizować to zadanie - mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK.

Model zbiornika na interaktywnej wystawie poświęconej zasadom jego działania
Model zbiornika na interaktywnej wystawie poświęconej zasadom jego działania
GIWK

Widoki nocą - w ramach Nocy Muzeów

“Kazimierz” drugi rok z rzędu zostanie udostępniony w ramach Nocy Muzeów. Wejścia na taras widokowy możliwe będą w nocy z 19 na 20 maja w godzinach od 19.00 do 1.00. Goście będą mogli obserwować rozgwieżdżone niebo pod okiem astronoma, jak również dowiedzieć się więcej o zasadzie działania profesjonalnych lunet do obserwacji astralnych.

UWAGA! Podczas Nocy Muzeów będą obowiązywać inne zasady wizyt niż w pozostałe dni. Odwiedzający będą dzieleni na siedmioosobowe grupy, które kolejno będą wjeżdżać na taras widokowy (wystawy nie będą w tym dniu dostępne).

- Uczestnicy wydarzenia oczekujący na wejście zostaną wpisani na listę i otrzymają informację, o której w przybliżeniu będą mogli skorzystać z atrakcji – uprzedza Monika Piotrowska - Szypryt, rzecznik prasowa GIWK. – Dzięki temu nie będzie konieczne pilnowanie kolejki, a czas oczekiwania będzie można umilić sobie np. pobytem na pobliskiej plaży – dodaje.

Oddany do użytku w 2015 r. Zbiornik Wody Kazimierz to jeden z filarów projektu Gdański Szlak Wodociągowy. Projekt został zainicjowany przez spółkę miejską GIWK, a jego celem jest kompleksowe zabezpieczenie i uporządkowanie zabytkowych elementów gdańskich wodociągów oraz ich udostępnienie zwiedzającym. Zbiornik Kazimierz jest pierwszym elementem Szlaku oddanym do użytkowania. Kolejne, które zostaną udostępnione już niebawem, to wyjątkowe obiekty stanowiące świadectwo rozwoju Gdańska i techniki: pieczołowicie odrestaurowane Zbiorniki Wody Stara Orunia z 1869 roku i Stary Sobieski z 1911 roku.



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet