PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mobilne punkty spisowe w Gdańsku i na Pomorzu. Na rynkach i osiedlach, sprawdź gdzie i kiedy  

Mobilne punkty spisowe w Gdańsku i na Pomorzu. Na rynkach i osiedlach, sprawdź gdzie i kiedy  
W każdą sierpniową środę na Zielonym Rynku na gdańskim Przymorzu będzie można spisać w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w punkcie spisowym pod chmurką. Nie trzeba mieć ze sobą dowodu, wystarczy znać swój PESEL. Kolejne punkty pojawią się m.in. w spółdzielni mieszkaniowej na Zaspie - Rozstajach. 
Park, w nim bardzo dużo osób w różnym wieku, w tym dzieci, spaceruje po parku
Festyn z okazji Dnia Dziecka w Parku Oruńskim w maju 2021 roku zgromadził tłumy mieszkanców
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 roku rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września 2021 roku. W województwie pomorskim, według stanu na początek lipca 2021 roku spisanych jest blisko 39 procent osób (wskaźnik dla Polski to około 40,5 proc.). W Gdańsku spisało się dotąd 42 proc. mieszkańców. 

 

 

Główny Urząd Statystyczny w Gdańsku - aby spisem objąć jak najwięcej mieszkańców - zdecydował, że od końca czerwca spis w sposób bezpośredni będą mogli realizować rachmistrzowie. To niejedyna inicjatywa, która ma pozyskać więcej osób do spisu. 

- Zdecydowaliśmy się na tworzenie mobilnych punktów spisu, na rynkach, w siedzibach spółdzielni, domach kultury, bo dla wielu osób jest to łatwiejsze niż na przykład spisanie się przez internet - mówi Iwona Denicka, kierownik projektu Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku. - Te punkty działają czasowo i w różnych miejscach, nie według stałego harmonogramu, bo formuła się wyczerpuje. Na przykład rynki mają swoją specyfikę. Jest na nich dużo osób, ale ciągle te same. I tak w piątek, 30 lipca, po raz ostatni stanie punkt spisowy na rynku we Wrzeszczu Dolnym, bo wszyscy którzy chcieli się tam spisać, już się spisali. 

 

 

  • punkt na rynku we Wrzeszczu będzie działał od godz. 7.30 do 12.30,
  • od sierpnia w środy mobilny punkt stanie na Zielonym Rynku na Przymorzu i w godz. 7.30 do 12.30 będzie czekał na chętnych.
  • na 6 sierpnia zaplanowano stoisko w siedzibie spółdzielni Mieszkaniowej Gdańsk Rozstaje przy ul. Leszczyńskich 4 od godz. 9.00 do 14.00.

- W jednej ze spółdzielni na dużym osiedlu spisało się 80 osób - dodaje Iwona Denicka. - Okazało się, że tylko cztery zadeklarowały aktywność zawodową, pozostali to renciści, emeryci i osoby bezrobotne, czyli osoby, dla których spisanie się przez internet może być trudne. 

 

Lista mobilnych punktów spisowych

Zanim udamy się do mobilnego punktu spisowego, trzeba upewnić się, czy informacja o jego funkcjonowaniu jest aktualna dzwoniąc pod numer telefonu 58 76 83 210.

lista_mps (1)

Spis odbywa się także dotychczasowymi metodami

Spis telefoniczny 

Rachmistrzowie mogą dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią to zawsze 22 828 88 88. Gdy zadzwoni do nas rachmistrz, nie możemy odmówić spisu. Samospisu telefonicznie można dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pon.–pt. w godz. 8.00-18.00 pod nr 22 279 99 99.

Spis w punktach spisowych

Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać, a nie chcą spisać się przez telefon, przygotowano w Gdańsku stanowiska do samospisu, przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.

Lokalizacje punktów:

Urząd Miejski w Gdańsku

Urząd  Statystyczny w Gdańsku

  • ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7:00-15:00.

Samospis – najlepsza forma spisu

Jeżeli jednak chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz. Formularze dostępne są w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

 
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze