Młodzi twórcy kultury, kandydaci do nagrody miasta

Wśród 19 nominowanych do tej nagrody znaleźli się młodzi aktorzy i fotograficy, muzycy i literaci, malarze i kompozytorzy. Wszyscy biorą także udział w plebiscycie na nagrodę publiczności, który trwa od 19 listopada. Głosowanie zakończy się w czwartek, 26 listopada 2015 r. o godz. 23.59.
16.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W ubiegłym roku nagrody odebrali: Szymon Jabłoński i Marcin Kozioł (czyli 69 duo), Anna Miler oraz Ewa Juszkiewicz.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest nieprzerwanie od 2000 roku. Laureaci to artyści młodego pokolenia, reprezentujący wszelkie dziedziny sztuki: od muzyki przez taniec współczesny do plastyki, a także animatorzy kultury. Jury ocenia szczególne osiągnięcia artystyczne kandydata z okresu trzech ostatnich lat, łącznie z rokiem przyznawania nagrody. Nominowany w momencie zgłoszenia nie może przekroczyć 35. roku życia.

W ciągu 15 lat uhonorowano prawie 100 artystów, wśród których znaleźli się: Dorota Nieznalska, Joanna Duda i Wojtek Mazolewski. Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali: Szymon Jabłoński i Marcin Kozioł z muzycznego duetu 69 duo, Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria prowadzącego działania z zakresu edukacji kulturalnej i animacji kultury na terenie Trójmiasta oraz malarka, absolwentka ASP w Gdańsku Ewa Juszkiewicz.

W tym roku wśród 19. nominowanych znaleźli się m.in. aktorzy teatru Wybrzeże Katarzyna Dałek i Michał Jaros, reżyserka Ewelina Marciniak czy fotograf Maciej Moskwa. Troje laureatów, którzy powalczą o wyróżnienie w postaci dyplomu, statuetki i nagrody finansowej, wskaże kapituła, w której skład wejdą przedstawiciele uczelni artystycznych (Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Muzycznej w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego), mediów, Urzędu Miejskiego i laureaci ubiegłorocznej edycji.

Wszyscy nominowani uczestniczą w plebiscycie na nagrodę publiczności, który rozpocznie się w czwartek, 19 listopada 2015 r. i zakończy w czwartek, 26 listopada 2015 r. o godz. 23.59. Głosowanie będzie polegało na wysłaniu SMS-a na swojego faworyta na numer 71466, z kodem wybranego kandydata. Cena SMS-a wynosi 1,23 zł brutto. Organizatorem plebiscytu jest Agora S.A. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie trojmiasto.gazeta.pl oraz w siedzibie „Gazety Wyborczej" w Gdańsku (ul. Tkacka 7/8). Wręczenie nagród zwycięzcom będzie miało miejsce podczas uroczystości w Klubie Żak (ul. Grunwaldzka 195/197) w piątek, 27 listopada. Imprezę uświetni koncert krakowskiego tria jazzowego The Flash!. Muzycy na scenie pojawią się o godz. 21. Bilety będzie można nabyć w dniu koncertu.

Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawanej w 2015 roku:

 

1. Beniamin Baczewski (ur. 1991 r.) – SMS o treści MTK.01 na numer 71466

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie klarnetu, student klasy kompozycji i kompozycji muzyki teatralnej i filmowej. W 2014 r. zdobywca I miejsca (ex aequo) na konkursie muzycznym dla kompozytorów EU Play „Przez Muzykę do Zjednoczonej Europy” w Genui, za utwór na sopran, flet, skrzypce, gitarę i fortepian „My Homeland”. Latem 2014 r. zajął I miejsce w XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim 2 Agosto w Bolonii za muzykę do filmu niemego „Le Spectre Rouge”.


2. Michał Ciesielski (ur. 1989 r.) – SMS o treści MTK.02 na numer 71466

Pianista, studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2013 r. ukazał się jego solowy album „Black&White”, a w 2014 r. „How to Steal a Piano?” tria Confusion Project, oba z jego autorskimi kompozycjami. Twórczość pianistyczna przyniosła mu wiele nagród i wyróżnień, m.in. II miejsce w VIII konkursie kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy za „Jazz Concerto for piano & big-band”.


3. Katarzyna Dałek (ur. 1987 r.) – SMS o treści MTK.03 na numer 71466

Aktorka Teatru Wybrzeże, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Za kreację Isabele Archer w spektaklu „Portret damy” Henry`ego Jamesa, w reżyserii Eweliny Marciniak, została nominowana do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. Za kreację Abigail Williams, w spektaklu „Czarownice z Salem” Arthura Milera w reżyserii Adama Nalepy oraz Soni w spektaklu „Płatonow” Antona Czechowa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego,  zdobyła w 2014 r. Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego  oraz nominację do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.


4. Ewelina Damps (ur. 1981 r.) – SMS o treści MTK.04 na numer 71466

Autorka wydanej w 2015 r. książki „Historia Teatru Miejskiego w Gdańsku (1801-1841)”, która jest cennym źródłem informacji o początkach teatru instytucjonalnego w Gdańsku. Wystąpiła w monodramie w reżyserii Marka Branda „Wdowy”; jest autorką spektaklu „www.nie_sen.pl”, wystawionego w Klubie Plama w Gdańsku. Prowadzi Teatr Seniora, z którym wystawiła w 2013 r. spektakl „Sanatorium”. W Projektorni Gdańskiego Archipelagu Kultury organizuje „Seniorskie pogaduchy”. Z grupą seniorów Alternatywa XXL przygotowała spektakl oparty na „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego.


5. Filip Ignatowicz (ur. 1990 r.) – SMS o treści MTK.05 na numer 71466

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystawa dyplomowa „Produkcja, komercjalizacja i HYPE - czyli o konsumowaniu sztuki” przyniosła mu Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Publiczności na Wystawie Najlepszych Dyplomów w 2014 r. Obecnie jest słuchaczem reżyserii Gdyńskiej Szkoły Filmowej, rozwija projekty wideo, które będzie prezentować między innymi na festiwalu „Liquid Cities NYC”.


6. Michał Jaros (ur. 1987 r.) – SMS o treści MTK.06 na numer 71466

Aktor Teatru Wybrzeże, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ostatnią wybitną kreacją Michała Jarosa jest postać młodego Broniewskiego, którą tworzył we współpracy z Robertem Ninkiewiczem. Stworzony przez aktorów obraz został doceniony przez miesięcznik „Teatr”, a sam aktor nominowany do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza oraz wyróżniony Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2015 r.

 

7. Piotr Jędrzejczyk (ur. 1993 r.) – SMS o treści MTK.07 na numer 71466

Student klasy kompozycji oraz dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Autor zwycięskiej kompozycji dla linii lotniczej Eurolot. W 2015 r. drukiem ukazały się jego dzieła: „Trzy słowa najdziwniejsze na skrzypce, akordeon i perkusję” oraz „Toccata nr 1 na akordeon solo”. W tym roku zdobył nagrodę główną w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na akordeon solo lub na akordeon i orkiestrę kameralną, organizowanym w Poznaniu.

 

8. Arnaud Kamiński (ur. 1987 r.) i Krzysztof Komendarek-Tymendorf (ur. 1988 r.) - Duo del Gesu – SMS o treści MTK.08 na numer 71466

Krzysztof Komendarek-Tymendorf jest absolwentem klasy altówki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2013 r. jest prezesem Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego”, był dyrektorem artystycznym 1. Viva Viola Festivity oraz koordynatorem Festiwalu Kultury Białoruskiej. Arnaud Kamiński ukończył Konserwatorium Paryskie oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku. Jest autorem monografii Ivry Gitlisa.

Muzycy tworzą Duo del Gesu. W 2015 r.  otrzymali I nagrodę w kategorii muzyki kameralnej w 25. Young Musician International Competition „Citta di Barletta”. Ich wspólnym projektem, rozwijanym od kilku lat, jest Eurochamber Music Festival. Podczas festiwalu w Gdańsku poza klasycznymi koncertami muzyki kameralnej organizują koncerty w szpitalach, hospicjach i domach dziecka. W 2015 r. zapoczątkowali Nadbałtycki Konkurs Duetów Smyczkowych.

 

9. Rafał Kłoczko (ur. 1987 r.) – SMS o treści MTK.09 na numer 71466

Dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. W 2015 r. zdobył II nagrodę w międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W Gdańsku prowadził opery „Weksel małżeński” Gioacchino Rossiniego i „Gianni Schicchi” Giacomo Pucciniego w Operze Bałtyckiej, a także „Płaszcz” i „Siostrę Angelikę” Giacomo Pucciniego w Centrum św. Jana. W 2014 r. prezentował trzyaktową operę „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka oraz „Francescę da Rimmini” Siergieja Rachmaninowa. Jednym z ważniejszych jego występów w 2015 r. była premiera „Erosa i Psyche” Ludomira Różyckiego w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

 

10. Maciej Kułakowski (ur. 1996 r.) – SMS o treści MTK.10 na numer 71466

Wiolonczelista, student Hochschule für Musik im. Franza Liszta w Weimarze oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2013 r. wystąpił jako solista w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W 2015 r. został laureatem pierwszej nagrody oraz nagrody specjalnej za wykonanie „Wariacji Sacherowskiej” Witolda Lutosławskiego w X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Był również finalistą Konkursu Felixa Mendelssohna w Berlinie.

 

11. Julia Kurek (ur. 1990 r.) – SMS o treści MTK.11 na numer 71466

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2015 r. uzyskała tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Performerka, autorka wideo i instalacji. W 2015 r. wzięła udział w kilkunastu międzynarodowych festiwalach performance, do których dostała się w drodze konkursu. Zajęła II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wideo „Now&After” w Moskwie. Nie boi się poruszać wątków autobiograficznych, ale i tematów politycznych, jak w Kaliningradzie, gdzie stojąc na krawędzi budynku Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej, puszczała papierowe samoloty z opisami ostatnich tragicznych zdarzeń na świecie. Performance o podobnej sile przekazu prezentowała przed Pałacem Prezydenckim w Meksyku, w centrum Istambułu, na placu Czerwonym w Moskwie.

 

12. Ewelina Marciniak (ur. 1984 r.) – SMS o treści MTK.12 na numer 71466

Absolwentka europeistyki i dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii dramatu na PWST w Krakowie. W listopadzie 2014 r. wystawiła w Teatrze Śląskim w Katowicach adaptację „Morfiny” Szczepana Twardocha. Spektakl został nagrodzony Grand Prix 55. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Ostatnim jej spektaklem, wystawionym w Teatrze Wybrzeże, jest „Portret damy” Henry`ego Jamesa, za który otrzymała nominację do prestiżowej nagrody im. Konrada Swinarskiego.

 

13. Honorata Martin (ur. 1984 r.) – SMS o treści MTK.13 na numer 71466

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jedną z jej słynniejszych akcji było „Wyjście w Polskę” w 2013 r. Dwumiesięczna piesza wędrówka z Gdańska do Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku i obserwacje zanotowane w formie szkiców z podróży zwróciły uwagę wielu środowisk. Od tego momentu zdobyła m.in. pierwsze miejsce w rankingu „Obiegu” na najlepiej zapowiadającego się artystę w Polsce w 2014 r., w 2015 r. została laureatką plebiscytu „Polacy z werwą” oraz otrzymała nagrodę „Sztorm Roku” w kategorii „Kultura - odkrycie roku”.

 

14. Michał Miegoń (ur. 1988 r.) – SMS o treści MTK.14 na numer 71466

Muzyk, producent, animator trójmiejskiego życia muzycznego. Założony przez niego zespół Kiev Office to jedna z prężniej działających formacji alternatywnych w Trójmieście. Obecnie gitarzysta, kompozytor i producent The Shipyard, z którym otrzymał Grand Prix Festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie za najlepszą interpretację autorską piosenek Republiki. Od 2013 r. prowadzi własne studio nagrań Sound 8.

 

15. Szymon Morus (ur. 1984 r.) – SMS o treści MTK.15 na numer 71466

Skrzypek, dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Założyciel i dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Progress, pomysłodawca „Gdańskich Impresji Muzycznych”. W sezonie artystycznym 2014/2015 był rezydentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W 2013 r. prowadził orkiestrę Sinfonietta Consonus, z którą nagrał album Jordana Rudessa „Explorations for Keyboard and Orchestra”, nominowany w 2014 r. do nagrody Grammy.

 

16. Maciej Moskwa (ur. 1982 r.) – SMS o treści MTK.16 na numer 71466

Fotoreporter, wielokrotnie nagradzany za reportaże z różnych stron świata - miejsc ogarniętych kryzysem wojny i konfliktami wewnętrznymi. W 2015 r. w konkursie Grand Press Photo otrzymał nagrodę Zdjęcie Roku oraz II miejsce w kategorii „Wydarzenia - fotoreportaż”  za zdjęcie wykonane na pograniczu turecko-syryjskim. Otrzymał również Grand Prix Gdańsk Press Photo 2015. W konkursie BZWBK Press Foto został nagrodzony za fotoreportaż z okupowanej Palestyny.

 

17. Piotr Smoliński (ur. 1989 r.) – SMS o treści MTK.17 na numer 71466

Literaturoznawca, edytor tekstów literackich, animator kultury. Przygotował do druku z rękopisów, opracował oraz opatrzył komentarzami spuściznę literacką, epistolograficzną oraz plastyczną po gdańskim poecie i malarzu Mieczysławie Czychowskim. Zorganizował cykl wystaw i wykładów dotyczących poetów XX wieku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach. Do 2014 r. redagował i wydawał kwartalnik literacki „Światło i Cień”. Jako najlepszy doktorant  Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego otrzymał stypendium dla wybitnych doktorantów, w 2014 r. był również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

18. Anna Wilczewska (ur. 1984 r.) – SMS o treści MTK.18 na numer 71466

Dyrygentka, uhonorowana medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Dyryguje chórem kameralnym 441 Hz, który w 2014 r. wydał płytę „Modern Choral Masterpieces”. Zespół pod jej dyrygenturą koncertuje i zdobywa liczne nagrody, jak Złoty Dyplom i II miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat 46” w 2015 r.

  

19. Ignacy Wiśniewski (ur. 1985 r.) – SMS o treści MTK.19 na numer 71466

Kompozytor, pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.  Studiował również w Hochshule für Musik, Theater und Medien Hannover w Niemczech oraz Academie Musicale de Villecroze we Francji. Skomponował muzykę do spektakli: „Tuwim or not Tuwim”, „Każdy przyniósł, co miał najlepszego”, „Do niezobaczenia się z Panem” w reżyserii Marka Branda. Sprawował kierownictwo muzyczne i instruktaż wokalny, a także przygotował aranżacje do spektaklu „Odlot. Szopka pomorska za 2014 rok” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

Dokument bez tytułu

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus